Reklama

Wiara

Zamrożono fundusze na pomoc Palestyńczykom. Strefie Gazy grozi pogłębienie kryzysu

Palestyńczycy stoją przed kolejnym wyzwaniem, gdyż wiele państw zawiesiło fundusze dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). W naszych obiektach znajduje się ponad milion osób potrzebujących pomocy - podkreśla Marta Lorenzo, dyrektor europejskiego biura organizacji.

[ TEMATY ]

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.

Co najmniej 16 państw wstrzymało swe finansowanie agencji pomagającej Palestyńczykom. W grupie tej znajdują się Stany Zjednoczone i Niemcy, które dostarczały ponad połowę budżetu organizacji. Powodem zamrożenia środków są podejrzenia wobec niektórych członków agencji. Izrael oskarżył ich, że brali udział w ataku Hamasu z 7 października 2023 r. Władze UNRWA natychmiast rozwiązały kontrakty z oskarżonymi i rozpoczęły procedurę śledczą, która jest prowadzona przez oenzetowskie biuro nadzoru wewnętrznego.

„Jako organizacja humanitarna ONZ stale podkreślamy, że mamy zasadę zerowej tolerancji dla wszelkich tego typu incydentów” - zaznacza Lorenzo w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jak wyjaśnia zamrożenie funduszy, nie oznacza jeszcze ich całkowitego odebrania, ale w kontekście dramatycznej sytuacji w Gazie ta decyzja będzie miała poważne reperkusje. „Ludzie w Gazie są zdesperowani, a w naszych obiektach znajduje się ponad milion osób i jesteśmy podstawą reakcji humanitarnej w Strefie Gazy” - zaznacza dyrektor europejskiego biura UNRWA.

Wskazuje, że jeżeli pieniądze nie zostaną wkrótce odmrożone, to do końca lutego nastąpi zawieszenie pomocy ratującej życie dla ponad 2 mln ludzi. „Ponad połowa tej grupy to dzieci; konflikt się nasila i mnóstwo ludzi żyje w głodzie i dramatycznych warunkach. [Zawieszenie wsparcia] ma więc poważne konsekwencje” - podkreśla Lorenzo. Dodaje ponadto, że UNRWA działa w innych krajach regionu i dlatego każde cięcie lub zawieszenie finansowania wpłynie nie tylko na Gazę, ale także na pomoc niesioną w Syrii, Libanie, Jordanii i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-16 22:02

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóżmy chrześcijanom w Ziemi Świętej

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 6

[ TEMATY ]

Pro Terra Sancta

Gaziako

Ziemia Święta to nie tylko historyczne miejsca naznaczone obecnością Chrystusa, to także nasi bracia i siostry chrześcijanie, którzy nierzadko są potomkami bezpośrednio słuchających nauk Jezusa z Nazaretu. Mimo że stanowią niewielką grupę wobec muzułmańskiej większości, żyli w pokoju z sąsiadami. Dziś razem z nimi cierpią i są mordowani. Skutkiem obecnego konfliktu są bombardowania, odcięcie od zewnętrznej pomocy i blokada granic. Obszar Strefy Gazy został niemal zrównany z ziemią. Wspólnota katolicka chroni się w ostrzeliwanym kościele Świętej Rodziny. Brakuje jedzenia i wody, domy zostały zburzone, ludzie stracili dach nad głową i pracę.
CZYTAJ DALEJ

14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

[ TEMATY ]

Święto Podwyższenia Krzyża

-C-designs/fotolia.com

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.

Początki święta związane są z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r. Na pamiątkę, tego wydarzenia, ostatecznie 14 września, w Kościele obchodzi się uroczystość Podwyższenia Krzyża świętego.
CZYTAJ DALEJ

Święto Wojsk Lądowych

2025-09-14 11:09

Biuro Prasowe AK

- Nie sama władza, nie sama moc ludzka i nie sam geniusz dowódczy decyduje o tak ważnych bataliach. W tym wszystkim trzeba uznać moc Bożą, do której się zmierza pod kierunkiem Najświętszej Dziewicy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św., odprawionej w bazylice Mariackiej w Krakowie z okazji obchodów Święta Wojsk Lądowych.

W tej przezacnej mariackiej świątyni, wobec tych dzieł poczynionych na chwałę Stwórcy, gromadzi nas dzisiaj sztandar — znak, którego moc i wartość jest nieoceniona, a jego wagę mierzy się kroplami krwi i potu, przelanymi na polach chwały. Jego trzepot śpiewa o historii wojsk i historii każdego żołnierza. On nas jednoczy dzisiaj wokół wartości, jakimi są dla nas Bóg, Honor i Ojczyzna — powiedział na rozpoczęcie administrator parafii mariackiej, ks. Mariusz Słonina. Powitał abp. Marka Jędraszewskiego oraz licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych, fundatorów i matkę chrzestną sztandaru, a także żołnierzy Wojska Polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję