Reklama

Polska

Abp Gądecki: Liczę na pomoc Ducha Świętego w przewodniczeniu Episkopatowi

Liczę na pomoc Bożą, gdyż ludzka energia jest ograniczona - powiedział abp Stanisław Gądecki, jako nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu przed rozpoczęciem jej 365. zebrania plenarnego. "Liczę na pomoc Ducha Świętego i na modlitwę księży biskupów oraz całego Kościoła w Polsce, gdyż o ludzkich siłach zadania tego nie da się zrealizować" - dodał.

[ TEMATY ]

episkopat

abp Stanisław Gądecki

Artur Stelmasiak

Wśród najważniejszych tematów rozpoczynającego się dziś 365. zebrania plenarnego KEP, przewodniczący Episkopatu wymienił troskę Kościoła o ubogich, sprawy misyjne, ocenę relacji między państwem i Kościołem w Polsce w ciągu ostatniego ćwierczwiecza oraz kwestię obecności Kościoła w życiu publicznym.

Dodał, że ważnym elementem dwudniowych obrad Episkopatu będą wybory nowego sekretarza generalnego KEP z tej racji, że abp Wojciech Polak został Prymasem Polski i nie może nadal być sekretarzem KEP. Pytany, jakie kryteria powinien spełniać sekretarz Episkopatu, abp Gądecki odpowiedział, że z racji wielu kontaktów zagranicznych musi być to człowiek znający obce języki oraz, że najlepiej gdyby był to biskup, który ma już jakieś doświadczenie, a nie dopiero rozpoczyna posługę.

Reklama

Wyjaśnił, że sekretarz generalny KEP, w świetle obecnego statutu jest wybierany spośród biskupów pomocniczych, ale w przyszłości należy to zmienić, aby rolę też mógł pełnić zwykły kapłan lub nawet człowiek świecki. Miałoby to tę zaletę - podkreślił - że taki sekretarz mógłby sprawować funkcję przez wiele lat, a nie być często zmieniany, tak jak było to w minionych latach.

Abp Gądecki poinformował, że zostaną wybrani także dwaj nowi członkowie Rady Stałej KEP" w miejsce abp Marka Jędraszewskiego, który pozostaje w Radzie ale teraz jako zastępca przewodniczącego oraz bp. Adama Lepy, który przeszedł na emeryturę.

Mówiąc o jutrzejszej uroczystości wręczenia Medali "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" podczas obrad Episkopatu, abp Gądecki powiedział, że oznacza to zwrócenie uwagi na heroicznych kapłanów i siostry zakonne, którzy ryzykowali swoim życiem, aby ratować życie innych. A skoro laureatami będą księża, zakonnicy i siostry zakonne, ukaże to jak wielką rolę zgromadzenia zakonne odegrały podczas wojny w dziele ratowania Żydów.

Reklama

"Organizując na forum Episkopatu uroczystość wręczenia medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" nie chcemy tworzyć wrażenia, że wszystko zostało już zrobione, albo że Kościół chce odwrócić negatywną passę, pragniemy natomiast oddać cześć tym ludziom" - podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu pytany przez dziennikarzy o kwestię klauzuli sumienia lekarzy i farmaceutów, wyjaśnił, że prawo do sprzeciw sumienia znajduje się w Kodeksie Etyki Lekarskiej, a możliwość powoływania się na klauzulę zakłada również Konstytucja RP. Nie jest to więc nic nadzwyczajnego. Dodał, że art. 74 art. encykliki Jana Pawła II "Evagelium vitae" mówi wyraźnie o tym, że ze względu na sprzeciw sumienia człowiek nie powinien ponosić odpowiedzialności administracyjnej bądź karnej.

Pytany, czy Kościół poprze lekarzy podpisujących "Deklarację wiary", wyjaśnił, że "jeśli znajduje się jakaś grupa odważnych ludzi, którzy ze względu na wierność swemu sumieniu wystawiają się na atak ze strony lewicowej, liberalnej oraz medialnej, to zrozumiale jest, że znajdą oni poparcie ze strony Kościoła".

"A gdyby w Polsce zdeptano wolność sumienia to wszyscy będziemy niewolnikami" - skonstatował.

2014-06-10 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janów Podlaski: zakończyło się 379. zebranie plenarne Episkopatu

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat news

Przyjęcie Wytycznych pastoralnych do adhortacji "Amoris laetitia" było głównym wydarzeniem zakończonego dziś 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto podczas dwudniowych obrad w Janowie Podlaskim przyjęto program duszpasterski na lata 2019-2022, dyskutowano o duszpasterstwie młodzieży oraz o prewencji wobec przestępstw na tle seksualnym.

Wytyczne pastoralne do adhortacji "Amoris laetitia"

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję