W sobotę 29 września w Wólce Niedźwiedzkiej będą miały miejsce główne uroczystości jubileuszu 100-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tego dnia o godz. 9 w kościele parafialnym zabrzmi dziękczynne „Te Deum”. Mszy św. przewodniczył będzie bp Kazimierz Górny - pasterz diecezji
W tym dniu będziemy również dziękować za Patrona szkoły, która przed pięciu laty otrzymała imię Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jubileuszową radością chcemy podzielić się ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Dla każdego z nas - parafian - to ważne wydarzenie. W imieniu Rady Parafialnej, Dyrekcji Zespołu Szkół oraz wszystkich grup i stowarzyszeń działających na terenie naszej wioski i parafii serdecznie zapraszam do wspólnego dziękczynienia.
Początki parafii
Reklama
Wólka Niedźwiedzka - malowniczo położona miejscowość na trasie Sokołów Młp. - Leżajsk. Początki parafii sięgają 1912 r., kiedy to z pobliskiej Woli Zarczyckiej przeniesiono drewniany, modrzewiowy kościółek pochodzący z II poł. XVI wieku, który jak głosi tradycja wcześniej jeszcze znajdował się w Leżajsku. Przeniesienie kościoła stało się możliwe dzięki temu, że parafianie Woli Zarczyckiej wybudowali kościół murowany. Poszczególne elementy drewniane zostały ponumerowane i w kilka miesięcy drewniany kościół stanął na wzgórzu w centrum wsi, na przygotowanym uprzednio miejscu. Fundusze na kupno, przeniesienie i rozbudowę kościoła czerpano ze składek parafian i rodaków z USA.
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej został poświęcony w 1913 r. przez ks. Józefa Gryzieckiego proboszcza z Woli Zarczyckiej. Rozpoczęła się posługa duszpasterska. Początkowo księża z Sokołowa dojeżdżali na Msze św., a Wólka Niedźwiedzka istniała jako kościół dojazdowy parafii w Sokołowie. W kilkanaście lat później biskup przemyski Anatol Nowak pismem z 15 grudnia 1927 r. erygował samoistną parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. Ludwik Grabowski. W parafii pełnili też posługę jako jej pasterze: ks. Stanisław Patryn, ks. Józef Adamczyk, ks. Jan Haligowski.
W roku 1974 nominację na proboszcza otrzymał ks. Tadeusz Walski i pełnił swoją posługę do 5 marca 2001 r., kiedy to po długiej i wyczerpującej chorobie odszedł do Pana. Zaplanowana na te dni wizytacja biskupia przekształciła się w uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Edward Białogłowski. Pogrzeb odbył się 7 marca 2001 r., a duszpasterz pozostał wśród swoich parafian - jego ciało spoczęło na tutejszym cmentarzu. 27 marca 2001 r. bp Kazimierz Górny posłał do Wólki Niedźwiedzkiej nowego pasterza. Został nim ks. Stanisław Szwanenfeld, który kanonicznie objął parafię 1 kwietnia 2001 r., w piątą niedzielę Wielkiego Postu, przy udziale ówczesnego dziekana dekanatu sokołowskiego ks. prał. Mieczysława Wajdy i ks. prał. Stanisława Zycha - proboszcza rzeszowskiej parafii Chrystusa Króla.
Chlubą kościoła i parafii jest Maryja - Królowa Polski. Obraz Jej znajduje się w głównym obecnie odnowionym ołtarzu. Od czasu Nawiedzenia w 2002 r. w każdą środę wierni gromadzą się na Nowennie i przekonani o Jej orędownictwie i matczynej opiece kierują do Niej swoje prośby i podziękowania.
Rok obecny to rok jubileuszowy, w który wpisują się ważniejsze wydarzenia liturgiczne, m.in. rekolekcje o św. Michale Archaniele, kazania pasyjne nawiązujące do 100-lecia posługi duszpasterskiej, środowe nowenny, słowo Boże o tematyce jubileuszowej oraz katechezy dla dorosłych w II i IV niedzielę miesiąca przed Sumą.
Kult św. Michała
Wiosną tego roku delegacja parafian przywiozła z Gargano we Włoszech figurę św. Michała Archanioła, którą uroczyście wprowadzono do kościoła 8 maja w rocznicę objawień św. Michała. Przygotowaniem do tego wydarzenia była dziewięciomiesięczna nowenna do św. Michała Archanioła, w każdy trzeci wtorek miesiąca, i rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. dr. Piotra Burka - michalitę pochodzącego z sąsiedniej parafii Górno. W uroczystym nabożeństwie przekazania figury przez Ojców Michalitów na Górze Gargano brali udział uczestnicy pielgrzymki do Włoch (ponad 500 osób), którzy 8 maja w większości przybyli do Wólki Niedźwiedzkiej, aby pod przewodnictwem organizatora pielgrzymki - ks. dr. Józefa Kuli przeżyć spotkanie popielgrzymkowe i wspólnie z parafianami zainaugurować kult św. Michała Archanioła.
Ważnym punktem Roku Jubileuszowego była pielgrzymka po sanktuariach maryjnych Europy. W Fatimie, Lourdes, La Salette, w Mariborze na Słowenii i w Budapeszcie w grotach u Ojców Paulinów przy Matce Bożej Częstochowskiej dziękowaliśmy Maryi za Jej opiekę.
Rok Jubileuszowy zakończymy centralną uroczystością 29 września w liturgiczne święto św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Od 25 września poprzez misje św. będziemy przygotowywać się do wielkiego dziękczynienia za dar kościoła, za duszpasterzy i za wszelkie łaski wymodlone w tym miejscu. W przeżyciu Jubileuszu pomoże nam ks. dr Jerzy Smoleń, który poprowadzi misje.
Znany historyk i pisarz Jarosław Pelikan w książce „Jezus przez wieki” stwierdza: „Gdyby szukać, która z postaci w historii na przestrzeni 2 tys., lat najpełniej wyraziła ideał Ewangelii i nauczania Jezusa Chrystusa, to trzeba by wskazać z całą pewnością na Świętego z Asyżu”. Zaś Ewa Szelburg-Zarębina pisarka, która nie kłaniała się komunistycznej władzy i ideologii – mówi: „Kiedy w głębi duszy pytam siebie, kim być powinnam, coraz częściej przychodzi mi na myśl św. Franciszek z Asyżu”. Jest on tym świętym w Kościele, który z niezwykłą łatwością unieważnia swą odległość czasową wobec każdej kolejnej epoki i każdego pokolenia, stając się przedziwnie bliskim ludziom każdego czasu. Mówi się o nim, że jest Świętym, który nie ma żadnych przeciwników ani pośród innych konfesji chrześcijańskich, ani wśród innych religii. Dzięki jego świętości i czynom oblicze Kościoła zyskało nowy, radosny rys franciszkanizmu powodujący czy niosący entuzjazm wiary i dynamikę działania.
Wpływ św. Franciszka na dzieje Kościoła i ludzkości jest po dziś dzień tak wielki, iż nie ma on równego sobie wśród świętych katolickich. Można bez przesady za Janem Rostworowskim powiedzieć, że wielkość św. Franciszka stanęła w poprzek biegu dziejów świata tak, iż każdopokoleniowy nurt historii otrzymuje coś z bogactwa Franciszkowego charyzmatu. Widać to i to w naszym pokoleniu XXI wieku, gdy szukamy natchnienia do właściwego odniesienia się do świata natury, dbałości o ekologię i przyjazny stosunek do świata roślin i zwierząt oraz wartości życia jako takiego. To też stanowi powód jawienia się współcześnie różnych wspólnot i grup duchowości czerpiących z ducha świętości św. Franciszka. Taki jest też powód, że wiele wspólnot parafialnych sięga po jego imię i jego patronat. Parafia nasza istnieje już 40 lat ciesząc się Jego duchową bliskością i patronatem.
Być ludźmi św. Franciszka, podjąć jego ideały i wartości to nadrzędny cel duszpasterstwa, radosnego entuzjazmu wiary i podążania drogą zbawienia w Franciszkowym stylu za Jezusem. Franciszkowy styl staje się bardziej dostępny i łatwiej go naśladować bo jest sprzymierzony z szarym, codziennym życiem człowieka, wraz z wszystkimi jego niespodziankami i problemami. Wszystko w nim staje się okazją do służenia Bogu i bliźnim w miłości. Chodzi przecież o całożyciową odpowiedź na miłość największą, jaką Bóg okazuje nam w Jezusie Chrystusie. Stąd wołanie Franciszka, aby Miłość była miłowana. Otwieranie się wierzących na tę Miłość jest zasadniczym pragnieniem chrześcijaństwa i największą potrzebą naszych czasów, o czym przypomina Ojciec Święty Benedykt XVI w encyklice „Caritas in Veritate”. Pytajmy za św. Franciszkiem czy Miłość jest miłowana, czy Chrystus jest miłością naszych ochrzczonych serc, czy jest przedmiotem miłości i wierności serca naszej Świętofranciszkowej wspólnoty.
Wiemy, że w ciągu 40 lat dzięki oddaniu i ofiarności mieszkańców parafii wyrosła jej struktura materialna i duszpasterska. Cieszy nas piękna od strony architektonicznej bryła kościoła, jego wyposażenie i wnętrze, a także właściwe oddalenie od hałaśliwej jezdni z ekranem zieleni. Wszystko to zostało ukształtowane rękami, ofiarnością, pracą i groszem dwu pokoleń wierzących.
Każdy kościół parafialny, zamieszkujący w nim sakramentalnie i działający przez duszpasterzy Chrystus, chce być duchowym domem naszego życia i zbawczego spełnienia. Duszpasterze swą troską pragną objąć w sposób szczególny chorych i starszych wiekiem, a także dzieci i młodzież. W programie wyjścia duszpasterskiego ku młodym zostało u nas otwarte boisko do piłki ręcznej i nożnej. Formuje się parafialna drużyna sportowa, jak również wspólnota KSM-u. Całą wspólnotę chórem modlitwy czyni wspaniały nasz chór „Cantilena”. W ramach obchodów 40-lecia odbył się radosny festyn parafialny, a do samej uroczystości liturgicznej przygotowały nas rekolekcje prowadzone przez ks. dr. Mariana Szymonika. 4 października miała miejsce centralna uroczystość 40-lecia istnienia parafii, której przewodniczył bp Antoni Długosz. Ksiądz Biskup w swoim wystąpieniu przypomniał franciszkański program życia.
Parafia chce być dynamiczną wspólnotą entuzjazmu i życia dla Chrystusa pod patronatem Wielkiego Świętego z Asyżu do którego modlimy się słowami bł. Jana Pawła II: „Ty, który tak bardzo przybliżyłeś Chrystusa Twojej epoce, pomóż nam przybliżyć Chrystusa naszej epoce i naszym trudnym, krytycznym czasom. Wspieraj nas”.
Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Yvonne Reungoat, jest jedną z trzech kobiet pracujących w Dykasterii ds. Biskupów, której prefektem był kardynał Robert Prevost, obecny Papież Leon XIV. „Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji” – opowiada siostra Reungoat.
Nie udało jej się dotrzeć w czwartek 8 maja na Plac Świętego Piotra, by ujrzeć nowego papieża. Siostra Yvonne Reungoat została zatrzymana kilka metrów od kolumnady i dowiedziała się ze swojego telefonu komórkowego, kim jest 267. papież Kościoła powszechnego - kardynał Robert Francis Prevost - dotychczasowy Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, której siostra sama jest członkinią.
Wprowadzana do szkół tzw. edukacja zdrowotna łamie wszystkie przepisy prawne, a w dłuższej perspektywie zmierza do zmiany polskiego prawa - na prawo antyrodzinne i destabilizujące płeć - podkreślają członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście w sprawie nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.
Członkowie Prezydium KEP zwracają uwagę, że wizja seksualności i płci obecna w edukacji zdrowotnej jest niezgodna z polskim systemem prawnym. „Konstytucja wyraźnie podkreśla, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo pozostają pod ochroną państwa. Ponadto w prawie oświatowym widnieje wiele zapisów zobowiązujących instytucje państwowe do działań prorodzinnych” - zaznaczają.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.