Reklama

Niedziela Podlaska

Dożynki diecezji drohiczyńskiej w Kamionnie

W tym roku diecezjalne dziękczynienie za plony w diecezji drohiczyńskiej odbyło się w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w parafii Kamionna k. Łochowa. Hasłem dożynek były słowa: „Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz” (Ps 8, 5), a ich starostami - Beata i Piotr Zachowie ze wsi Baczki

Niedziela podlaska 39/2012

[ TEMATY ]

dożynki

KS. ARTUR PŁACHNO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. W homilii zaapelował on o potrzebę nowej harmonii w rolnictwie. „Dzisiaj niemal zupełnie zniknęły konie z pól. Inaczej wygląda pług. Całkowicie bezużyteczny okazuje się bat. A ptaki są nieraz straszliwie podenerwowane, gdyż nie wiedzą, ile mają czasu na robienie porządku. Dawniej cieszący się bezpieczeństwem zając mógł w ostatniej chwili odskoczyć na bok od pługa. Dzisiaj tak już nie jest. Dawna harmonia, wypracowana przez wieki, została zachwiana. Pojawił się ciągnik, ugniata ziemię kombajn i cała rzesza przeróżnych maszyn. I człowiek zhardział. Nie idzie po ziemi. Wysoko wdrapuje się na siodełko i z góry patrzy. Niestety, nie wszystko widzi. Za późno dostrzega zająca. Nie ma czasu batem przepędzić stado młodziutkich kuropatw. Ziarna może być nawet i więcej, ale życia mniej, mniej zwierząt, mniej ptaków, mniej śpiewów. Technika zagłusza wszystko swoim warkotem i odstrasza, niszczy wreszcie. A w sercu ludzkim rodzi się pytanie, bolesne niestety: Czy jest szansa na powrót do harmonii? - mówił Ksiądz Biskup.

Źródłem harmonii zakorzenienie w Bogu

Przypomniał też, że źródłem harmonii jest nasze zakorzenienie w Bogu, przywołując słowa bł. Jana Pawła II, który mówił do polskich rolników w Krośnie: „Szanujcie każde ziarno zboża kryjące w sobie cudowną moc życia. Uszanujcie również ziarno Słowa Bożego. Niech z ust polskiego rolnika nie znikają te piękne pozdrowienia: «Szczęść, Boże» i «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuśćcie, aby ją wam odebrano, bo próbuje się to robić! Świat pełen jest zagrożeń. Docierają one poprzez środki przekazu także do polskiej wsi. Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie, jak u dobrego gospodarza, miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków...”. Odwołując się do tych słów, Pasterz Kościoła drohiczyńskiego kontynuował, że aby na wsi i na polu dawała o sobie znać harmonia, człowiek musi być jej współautorem. A do tego współautorstwa zaprasza nas Pan Bóg, gdy się do Niego się odwołujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Media katolickie w katolickich domach

Bp Dydycz mówił też, że mogą w tym pomagać środki komunikacji społecznej. „Papież zwraca naszą uwagę na zagrożenia płynące ze strony mediów. Widzimy to doskonale. Każdego dnia lepiej postrzegamy demoralizujące działania mediów. Są jednak media katolickie. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż nasi poprzednicy 30 lat temu. I stąd płynie pytanie, czy w każdym domu jest choćby jedna gazeta katolicka? Na przykład «Niedziela», która łączy nas z całym Kościołem, a dodatkowo z diecezją? Czy słuchamy rozgłośni katolickich? Czy cenimy sobie dar, jakim jest Telewizja Trwam? Samo to, że te środki napotykają potworną wrogość ze strony innych mediów, już świadczy, że to nie jest coś przygodnego, że to nie jest jakiś przypadek! Jest to przejaw wyrafinowanej walki z każdym przekazem ewangelicznym. Kompromitująca nasze ustawodawstwo obstrukcja paru osób z Krajowej Rady, na oczach całego świta cynicznie traktująca życzenia ogromnych rzesz obywateli, jest tego najlepszym dowodem. Diabeł w walce z dobrem nieraz popełniał wielkie nawet głupstwa, gdyż nienawiść zaślepia. Ale dla nas to jest wyraźny znak, aby stopniowo wprowadzać do naszych domów media katolickie”.
Zaapelował on również o solidarność między rolnikami, gdyż wieś zawsze była swego rodzaju rodziną, mówił. Nawet układy feudalne nie były w stanie tego wymiaru rodzimości zniszczyć.
Ksiądz Biskup, nawiązując do obchodzonego Roku ks. Skargi, przypomniał o palącej potrzebie sprawiedliwych ustaw. Mówił: „Pamiętamy ubiegłoroczne wybory. Przedstawiciele Unii Europejskiej i nasi krajowi kandydaci zapewniali nas, wyraźnie kupując, że jeśli ich nie wybierzemy, to Polska straci 300 miliardów dotacji w euro. Przeszli w wyborach, bo obiecywali. Ale gdzie są te miliardy? Zupełnie o nich cicho, przecież kryzys mamy od 4 lat, to jeżeli coś rok temu mówiono, to powinno być dotrzymane. Ale tak nie jest. I jakże możemy zapominać, że to właśnie diabeł jest ojcem kłamstwa. I to doświadczenie nie było obce ks. Skardze. Pisze jasno i dobitnie: «Lecz wszystko na tym zależy, aby prawa były sprawiedliwe, wszystkim pożyteczne, cnoty, a najwięcej bogobojność szczepiące, chwały i czci Boskiej ochraniające, a na koniec dobrą egzekucyą i karnością opatrzone. Bo które ustawy sprawiedliwości w sobie nie mają, a jaką krzywdą ludzką pokrzywione są, nie są prawa, ale złość szczera, gdyż sprawiedliwość jest fundamentem wszystkiej Rzeczypospolitej». «Które je królestwa nie mają - mówi św. Augustyn - nie królestwami, ale rozbójstwem nazwane być słusznie mogą». To bardzo mocne wyrażenie. Ale jeżeli tak myślą i mówią dwaj święci, to jakże wątpić? Należy o tym mówić” - podkreślił.

Reklama

Wierność krzyżowi Chrystusowemu

Homilię zaś zakończył apelem: „Bądźmy więc wierni Bożemu zaufaniu! Pielęgnujmy katolickie zwyczaje! Trwajmy przy krzyżu Chrystusowym! Niech znak krzyża Chrystusowego towarzyszy każdej naszej pierwszej skibie na polu i każdej siejbie. Niech wieńczy żniwa. Niech błogosławi ziarno, a czyni pożywnym każdą kruszynę chleba. Niech umacnia rodzinę, a nas uczy jedności w dobru i w prawdzie, darząc szczególną harmonią. Niech nas prowadzi po ziemskich drogach ku ojczyźnie niebieskiej”.
Eucharystię poprzedziło spotkanie z fotografem Adamem Bujakiem, który wspominał swoje spotkania z bł. Janem Pawłem II i zaprezentował swoje dwa najnowsze, szczególne albumy, wydane przez Wydawnictwo „Biały Kruk” - „Pożegnanie Ojczyzny” oraz „Łagiewniki. Szansa dla świata”. Pierwszy z nich to poruszający dokument papieskiego pożegnania z Ojczyzną w 10. rocznicę niezapomnianej pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Polski w sierpniu 2002 r. Drugi zaś jest publikacją wydaną na jubileusz 10-lecia konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Ks. dr Zenon Czumaj przypomniał ważniejsze fakty z historii parafii Kamionna, która była erygowana w 1488 r., a obecny kościół murowany, zbudowany w latach 1904-09 według projektu Józefa Piusa Dziekańskiego w stylu neogotyckim, był poświęcony 10 maja 1927 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Kościół ten miał dwie wieże gotyckie, które 8 sierpnia 1915 r. cofające się wojska rosyjskie wysadziły dynamitem, uszkadzając znaczną część dachu i sklepień na kościele oraz ścianę frontową. Bł. ks. Michał Woźniak, beatyfikowany przez bł. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników II wojny światowej, odbudował ten zburzony kościół.
W programie uroczystości znalazły się też prezentacja i poświęcenie wieńców dożynkowych, ziarna siewnego, a także wręczenie diecezjalnych odznaczeń Benemerenti zasłużonym dla rolnictwa i regionu.
Dożynki przygotowali tamtejsi mieszkańcy wraz ze starostą węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem i burmistrzem Łochowa Marianem Dzięciołem oraz proboszczem parafii Kamionna ks. Markiem Bielakiem.
Obecni byli kapłani wraz z diecezjalnym duszpasterzem rolników diecezji drohiczyńskiej ks. kan. Antonim Sieczkiewiczem, parafialne delegacje z wieńcami dożynkowymi, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, służby mundurowe, delegacje instytucji i szkół z pocztami sztandarowymi oraz grupy folklorystyczne.
Spośród 77 wieńców dożynkowych jury, w którym zasiadał m.in. fotograf Adam Bujak, przyznało pierwszą nagrodę dla wieńca ze wsi Patoki w parafii Brańsk, drugie nagrody dla twórców wieńców ze wsi Borsuki w parafii Gnojno oraz z Topczewa, a trzecie z Ruskowa i Czartajewa.
Dożynki zakończyło symboliczne podzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów oraz spotkanie plenerowe.

* * *

Diecezjalne Benemerenti otrzymały od bp. Antoniego Dydycza następujące osoby:

Dorota i Józef Angielczykowie - par. Rudka
Jolanta i Mirosław Angielczykowie - par. Rudka
Emilia Beczek - par. Miedzna
Zygmunt Czerwiński - par. Sadowne
Roman Danielak - par. Łazówek
Janina Dybka - par. Kamionna
Brygida i Marek Górniaczykowie - par. Łochów
Jan Grabowski - par. Narew
Halina Hackiewicz - par. Sarnaki
Danuta Kalinowska - par. pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podl.
Sławomir Karolczuk - par. Rudka
Tadeusz Kempisty - par. pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podl.
Alicja Kokoszka - par. Budziska
Edward Kopówka - Treblinka - Muzeum Walki i Męczeństwa
Jerzy Kur - par. Łazówek
Marek Lipka - par. Łazówek
Stanisław Lipka - par. Łazówek
Józef Maroszek - Białystok - Uniwersytet w Białymstoku
Klotylda i Jan Nowakowie - Bruksela
Papieska Służba Porządkowa - par. pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podl.
Michał Popławski - Monachium
Roman Postek - Liw - Muzeum Zbrojownia
Marek Puścion - par. Sadowne
Maria Smorczewska - par. Rudka
Hieronim Sokołowski - par. Sarnaki
Maciej Szewczak - par. Siemiatycze Stacja
Szczepan Walczuk - par. Sarnaki
Anna Wiśniewska - Ciechanowiec - Muzeum Rolnictwa
Lucyna Żurobska - par. Narew

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie

Niedziela sosnowiecka 38/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Zbigniew Dzieciątkowski

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione
wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Miejscem tegorocznych diecezjalnych dożynek była Dąbrowa Górnicza, do której zjechali rolnicy z różnych stron regionu, Koła Gospodyń Wiejskich w swoich barwnych, regionalnych strojach, aby wspólnie dziękować Bogu za zebrane plony. Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Towarzyszyli mu kapłani wraz z diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. Leszkiem Kołczykiem

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w Krośnie, kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. Andrzej Stasiak wołał: – Oddajemy dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić!

CZYTAJ DALEJ

Sekundy, które zmieniają życie

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Krzysztof Tadej: Jak się żyje po zdobyciu olimpijskiego złota?

Dariusz Kowaluk: Radośnie, interesująco. Jestem rozchwytywany przez dziennikarzy i fotoreporterów – to bardzo miłe. Studiowałem dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przygotowywałem się do wykonywania zawodu dziennikarza, a teraz mogę zobaczyć, jak to wygląda z drugiej strony, gdy odpowiadam na różne pytania.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję