Reklama

Zdrowie

Poznań: abp Gądecki poświęcił nowy oddział Hospicjum Palium

Abp Stanisław Gądecki poświęcił 4 czerwca nowy oddział Hospicjum Palium, największego w Poznaniu ośrodka obejmującego kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Placówka będzie mogła przyjąć trzynastu dodatkowych pacjentów. „Już jutro będziemy mogli przyjąć sześciu nowych chorych, a piętnastu kolejnych czeka w kolejce” – powiedział podczas otwarcia i poświęcenia nowej części hospicjum prof. Jacek Łuczak, współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium i założyciel oraz wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

[ TEMATY ]

hospicjum

abp Stanisław Gądecki

Artur Stelmasiak

W uroczystości wzięli udział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jan Grabkowski, starosta poznański, prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, lek. med. Jan Talaga, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. W holu głównym placówki zgromadzili się też pacjenci, rodziny chorych, personel oraz liczne grono wolontariuszy ubranych w charakterystyczne żółte koszulki.

„Wskaźnikiem kultury i cywilizacji jest stosunek do człowieka słabego i chorego, który objawia się w doskonały sposób w opiece nad nim” – powiedział metropolita poznański podczas uroczystości. Życzył, by hospicjum było miejscem miłosierdzia, które jesteśmy winni człowiekowi cierpiącemu. Abp Gądecki wyraził też przekonanie, że chorzy będą mogli doznawać miłości szczególnie w tym miejscu. Prof. Jacek Łuczak, nawiązując do obchodzonej dziś 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce, podkreślił, że „tylko w niepodległym państwie można rozwijać opiekę hospicyjną, choć kwestie finansowe nieraz przesłaniają to, co jest krzykiem ciała i duszy cierpiących”. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w rozbudowę placówki. „W całej Polsce jest już pięćset zespołów hospicyjnych, ale nadal musimy walczyć o to, by prawa cierpiących były szanowane i by nikt nie umierał samotny i pozbawiony opieki” – dodał współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium.

Reklama

Marszałek Woźniak zauważył, że nowy oddział placówki wybudowany jest częściowo ze środków z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. „Medycyna uśmierza ból, ale równie ważne jest to, co człowiek ofiarowuje z samego siebie drugiemu” – podkreślił, zwracając się do wolontariuszy. Wyraził też nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się rozbudować placówkę o potrzebne pomieszczenia z wykorzystaniem środków unijnych. „Hospicjum to dom i wszystko, co jest w nim potrzebne, musi tutaj być” – zaznacza w rozmowie z KAI Barbara Grochal. Koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Palium podkreśla, że dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim świętem pacjentów i ich rodzin. „Mamy nadzieję, że uda się też jak najszybciej zagospodarować podcienia pod otwartym dziś piętrem, gdzie mieści się nowy oddział” – dodaje.

Podczas uroczystości prof. Łuczak otrzymał statuetkę Honorowego Wawrzyna od przewodniczącego Unii Wielkopolan Pawła Klepki.

Hospicjum Palium jest największym w Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Pierwsza w Polsce Klinika Opieki Paliatywnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Onkologicznej powołana została w 1991 roku przy Katedrze Onkologii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1994 r. wojewoda poznański przekazał rektorowi AM niszczejący budynek z 1974 r. w stanie surowym, pierwotnie przeznaczony na poradnie specjalistyczne dla Dzielnicy Nowe Miasto przy ul. Kurlandzkiej, na adaptację do potrzeb hospicjum. W październiku 1997 roku nastąpiło otwarcie pierwszego gotowego fragmentu budynku – Ośrodka Opieki Dziennej im. Joanny Drażby oraz Poradni Obrzęku Limfatycznego. W grudniu 2001 roku w pełni ukończono prace adaptacyjne i wyposażenie budynku. Hospicjum Palium poszerzyło swoją działalność o Stacjonarny Oddział Hospicyjny, a w styczniu 2002 otwarto Poradnię Leczenia Bólu dla pacjentów cierpiących z powodu bólu przewlekłego spowodowanego nie tylko chorobą nowotworową. Otwarto też Hostel dla Dzieci im. Natalii Cyrkler.

Reklama

Dotychczas poznański ośrodek oferował 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. Od dzisiaj placówka może przyjąć kolejnych trzynastu pacjentów. Placówka w 2010 r. rozpoczęła kampanię „Motyle dla Hospicjum” na rzecz jej rozbudowy. Budowę nowego oddziału rozpoczęto w listopadzie 2012 r. Koszt wyniósł ponad 5 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przyznało kwotę 2,6 mln złotych, Miasto Poznań w ramach budżetu obywatelskiego kwotę 1,5 mln złotych, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu przeznaczył kwotę 1 mln złotych. Pod nowo wybudowanym oddziałem powstała powierzchnia do zagospodarowania o łącznej powierzchni 280 metrów kwadratowych, tzw. podcienie.

Wypełniając wielorakie zadania, na terenie hospicjum współpracują jednostki organizacyjne Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu oraz ECEPT (Stowarzyszenie Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej).

2014-06-04 17:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsze jest serce

Rycerze Kolumba działający przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie zorganizowali akcję charytatywną PN. „Mikołajki dla Hospicjum” , której celem była zbiórka darów pieniężnych i rzeczowych na rzecz najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Wyniki tej akcji wyrażone w liczbach to ponad 11 tys. zł., które wpłynęły na konto zbiórki oraz dary rzeczowe o wartości ponad 10 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję