Reklama

Modlitwa

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji, choć, przypomnę, to nie my byliśmy stroną postępowania" - powiedział KAI ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Dodał, że archidiecezji zależało na tym, by sprawa dotacji była jasna i nie budziła jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

[ TEMATY ]

pokój

Akcja Katolicka

Ziemia Święta

muzeum

BOŻENA SZTAJNER

O decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację minister Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Decyzja jest nieprawomocna.

Zadowolenie z umorzenia śledztwa wyraził rzecznik archidiecezji warszawskiej. "Archidiecezja Warszawska zawsze dokłada starań, żeby sprawa dotacji państwowej na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej była jasna i nie budziła żadnych wątpliwości prawnych. Stąd zależało nam na wnikliwym i bezstronnym jej zbadaniu - powiedział KAI ks. Śliwiński. Dodał, że "podobną starannością wykazuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakiekolwiek kontrole organów państwa, a ostatnio też prokuratury, jednoznacznie stwierdzają, że nie ma niejasności wokół budowy Centrum Opatrzności Bożej".

Reklama

Dla archidiecezji warszawskiej umorzenie sprawy dotacji nie było zaskoczeniem. "Spodziewaliśmy się właśnie takiego orzeczenia prokuratury, choć przypomnę, że to nie my byliśmy stroną postępowania. Nie można prowadzić postępowania przeciw komuś, kto prosi o dotację" - zaznaczył ks. Śliwiński. "Postępowanie wyjaśniło jedną kluczową sprawę: to nie kościół, nie budynek sakralny, nie Świątynia Opatrzności Bożej była beneficjentem dotacji, lecz muzeum. A ma to być muzeum upamiętniające dwie czołowe postaci, wspominane również w kontekście dzisiejszej rocznicy odzyskania wolności: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego" - przypomniał rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Przypomnijmy, że śledztwo ws. dotacji przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęto w lutym br. po tym, jak SLD, popierany w tej sprawie przez Twój Ruch, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydowanie zaprzeczał, by dotacja była udzielona sprzecznie z prawem.

Komentując początek śledztwa, minister wyraził radość, że "wreszcie zostanie rozstrzygnięte, czy ministerstwo może wspierać muzea będące w obszarze należącym do odpowiedzialności Kościołów i z jakiego programu powinno być prowadzone finansowanie infrastruktury służącej kulturze, a do nich należącej". Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) wyjaśniało, że - wbrew doniesieniom prasowym - nie przekazało żadnej dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

Zaznaczono, że w ramach Programu Ministra „Rozwój infrastruktury kultury, Priorytet „Infrastruktura kultury” 6 mln zł przyznano w tym roku na budowę Ekspozycji Głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

MKiDN podkreśliło też, że zgodnie z przyjętym schematem podziału środków, dotacja ta stanowiła ok. 30 proc. wnioskowanej kwoty. Środki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa tylko z odpisu z gier liczbowych, czyli z Funduszu Promocji Kultury.

Zaznaczono też, że ekspozycja główna, zajmująca około 2000 m2, będzie się znajdować w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad jej nawą główną.

2014-06-04 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia trzech religii i jednego Boga (1)

Kończący się Rok Wiary jest szczególną okazją do odnalezienia drogi wiary, aby „ukazać coraz wyraźniej radość i odnowiony entuzjazm spotkania z Chrystusem” (Benedykt XVI, „Porta fidei”). Oczekiwanym owocem tego czasu jest jeszcze pełniejsze przyjęcie w naszym życiu treści wyrażonych w Credo. Wyznanie wiary jest nie tylko streszczeniem Biblii i osobistą modlitwą, ale ma być programem życia. Jak wiadomo, w starożytności zabraniano zapisywania tekstu Credo na papierze lub kamieniu. Wolno go było wypisywać tylko w sercu i codziennie go sobie przypominać.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję