Reklama

Z kroniki harcerskiej

Parafia pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. W wielkosobotni poranek przed wejściem do świątyni gromadzą się harcerze w mundurach. Dziś nie mają ze sobą plecaków i biwakowego sprzętu. Przyszli pełnić wartę przy Grobie Pańskim.

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 53

Jak Polska długa i szeroka, w okresie Wielkiego Postu harcerze uczestniczą w rekolekcjach i dniach skupienia, chcąc przygotować się na przyjście Chrystusa w Poranek Wielkanocny. Biorą udział w piątkowych nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz liturgii Triduum Paschalnego. Czas przygotowania do najważniejszych świąt w naszym Kościele jest doskonałym momentem dla drużynowego, żeby poprzez własny przykład, służbę i aktywne uczestnictwo choć w kilku stałych wydarzeniach Wielkiego Postu pokazać swoim harcerzom, że bycie katolikiem nie kończy się na codziennej modlitwie i chodzeniu do kościoła. Rokrocznie we Wrocławskim Parku Południowym ma miejsce Droga Krzyżowa organizowana przez Wrocławski Szczep Harcerski „Czternastka”. W Wielki Piątek, otoczeni miejską zielenią, harcerki i harcerze wraz z rodzinami rozważają kolejne stacje męki Chrystusa. Tradycja warty przy Grobie Pańskim jest także obecna w wielu miejscach w całej Polsce. Dumnie stojący na baczność harcerze wśród tłumów nawiedzających kościół w Wielką Sobotę robią wrażenie na wielu. Ulicami mojego pięknego miasta przejdzie kolejna „Akademicka Droga Krzyżowa”. We wcześniejszych latach wśród skupionego na modlitwie tłumu można było dojrzeć szare lub zielone mundury. To właśnie w takich momentach, gdzie wspólnie modlimy się i śpiewamy, pokazujemy młodszym, może czasami nierozumiejącym do końca głębi wydarzenia, w którym biorą udział, że dla nas jest to coś ważnego i osobistego. Czas modlitwy i skupienia. Z wiekiem może niektórzy spośród tych, wtedy kilkunastoletnich, ludzi, spoglądając w przeszłość, odkryje, że ich „największa przygoda życia” rozpoczęła się właśnie od piątkowej zbiórki, gdzie zamiast do lasu zastępowy zabrał ich do kościoła.
Drodzy Czytelnicy!
Jestem bardzo wdzięczny i cieszę się z Waszego odzewu na redagowaną w „Niedzieli”, od października 2011 r., Kronikę harcerską. Pozdrawiam harcerzy z Łodzi i Lublina. Serdecznie dziękuję za miły list od druhny Teresy z Torunia. Miałem okazję zwiedzać to piękne miasto dwukrotnie, również razem z moimi harcerzami. Myślę, że jeszcze kiedyś tam zawitamy.
Życzę wszystkim Czytelnikom prawdziwie rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję