Reklama

Muzyczna strona sacrum

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie jest obecnie największym w Polsce projektem promującym muzykę różnych religii i kultur
18 imprez - koncertów, wystaw, spektakli, wykładów - z udziałem 1085 wykonawców z 11 krajów: Austrii, Bułgarii, Egiptu, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski złoży się na 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbędzie się w Częstochowie w dniach 1-6 maja 2012 r.

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 48-49

Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej, niejednokrotnie pisanej na zamówienie „Gaude Mater”. Dorobkiem dwudziestu dwóch edycji Festiwalu jest ponad 200 polskich prawykonań.
W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, synagogalnej, muzyki dawnej i wielkich dzieł oratoryjnych, a usłyszeć będzie można także brzmienie tak oryginalnych instrumentów, jak fletnia Pana, harmonika szklana czy verrofon. Miejscami koncertów będą, jak co roku, przede wszystkim wnętrza częstochowskich świątyń, a 22. edycja „Gaude Mater” połączy ze sobą tradycje festiwalowe z pewnymi innowacjami.
Uroczysty koncert inauguracyjny, który odbędzie się 1 maja w Bazylice Jasnogórskiej, będzie głównym punktem obchodów Jubileuszu 80-lecia Wojciecha Kilara oraz 20-lecia Polskiej Federacji „Pueri Cantores” (jej Kongres zaplanowano w Częstochowie w dniach 30 kwietnia - 3 maja br.). Podczas koncertu zabrzmią trzy doskonale znane melomanom utwory Wojciecha Kilara - „Bogurodzica”, „Angelus” i „Exodus”. Pierwszego dnia Festiwalu usłyszeć będzie można także koncert na harmonikę szklaną i verrofon, w którym wystąpią artyści z Austrii - Wiener Glasharmonika Duo. Inaczej niż w latach poprzednich zaplanowana została inauguracja liturgiczna Festiwalu - odbędzie się ona dopiero 3 maja i nie w Bazylice Jasnogórskiej, ale ze względu na wielką liczbę wykonawców (800 chórzystów) na Szczycie Jasnogórskim. 2 maja zabrzmi koncert muzyki synagogalnej, w którym wystąpi kantor synagogi w Wiedniu Shmuel Barzilai oraz „Klezmer Reloaded”. Usłyszymy również muzykę na fletnię Pana w wykonaniu Stefana Negury, instrumentalisty z Mołdawii, z towarzyszeniem rumuńskiego „Traffic Strings”. Koncert finałowy, podczas którego zabrzmi „Requiem” Wolfganga A. Mozarta w wersji liturgicznej, poświęcony zostanie zmarłemu 21 września 2011 r. twórcy i pierwszemu dyrektorowi Festiwalu „Gaude Mater” - Krzysztofowi Pośpiechowi (6 maja, Bazylika Jasnogórska). Wielką gratką dla wielbicieli muzyki dawnej będzie występ sopranistki Joanne Lunn (Wielka Brytania) oraz doskonałej „Akademie für Alte Musik Berlin”, obchodzącej jubileusz 30-lecia swego istnienia orkiestry należącej do światowej czołówki zespołów kameralnych (4 maja, kościół seminaryjny), a ukłonem w kierunku nieco młodszych melomanów - koncert Zespołu „Gregorian” (5 maja, Hala „Polonia”), łączącego średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. Każdego roku wielkim zainteresowaniem cieszy się koncert muzyki cerkiewnej. Tym razem odbędzie się on 5 maja, a zaprezentuje się w nim „Cosmic Voices” z Bułgarii.
Priorytetem Festiwalu „Gaude Mater” jest zarówno promocja polskich kompozytorów, jak i wspieranie młodych twórców. Wspólnie z warszawskim Instytutem „Musica Sacra” organizowany jest każdego roku przy Festiwalu Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na utwór sakralny do tekstu łacińskiego, na chór mieszany a cappella, w którym biorą udział młodzi kompozytorzy z całego świata. Zgodnie z festiwalową tradycją, nagradzane w konkursie utwory są wykonywane i rejestrowane podczas koncertu prawykonań sakralnych. Dzięki współpracy Festiwalu ze znakomitymi europejskimi chórami: „The Holst Singers”, „Jauna Muzika” i „Schola Cantorum Gedanensis” utwory zwycięzców są również prezentowane podczas koncertów w Londynie, Wilnie i Gdańsku. Kolejne posiedzenia jury odbywają się natomiast w różnych miastach Polski i Europy. Posiedzenie Jury VIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” 2012 miało miejsce 11 lutego br. w Kolonii (Niemcy). Spośród 36 kompozycji nadesłanych z 14 krajów międzynarodowe jury w składzie: Marian Borkowski (Polska) - przewodniczący, Vaclovas Augustinas (Litwa), Richard Mailänder (Niemcy), Johannes Geffert (Niemcy), Stephen Layton (Wielka Brytania), Paweł Łukaszewski (Polska) wyłoniło laureatów trzech pierwszych nagród oraz nagrody specjalnej. I nagrodę - Prezydenta Miasta Częstochowy - otrzymał Bartosz Kowalski (Polska) za „Rex tremendae majestatis”. II nagrodę - Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego - Phillip Armstrong Cooke (Wielka Brytania) za utwór „O salutaris hostia”. III nagrodę - Marszałka Województwa Śląskiego - Michał Malec (Polska) za „Salve Regina”. Nagrodę specjalną - Arcybiskupa Kolonii - otrzymał Douglas Gary Pew (USA) za kompozycję „Agnus Dei”. Utwory laureatów konkursu oraz kompozycje Pawła Łukaszewskiego, Łukasza Urbaniaka, Pawła Sydora, Romualda Twardowskiego i Mariana Borkowskiego zabrzmią 3 maja podczas koncertu prawykonań sakralnych tradycyjnie w kościele seminaryjnym.
Festiwalowi towarzyszyć będzie jak co roku seminarium dla dyrygentów chórów, muzyków i muzykologów (2-4 maja), a także, jak w poprzednich kilku latach, trzydniowy projekt edukacyjny skierowany do młodych odbiorców - Etno*c, mający na celu pokazanie i przybliżenie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. W tym roku w dniach 28-30 kwietnia zaprezentowane zostaną kultury: egipska, lapońska i katalońska.
Bilety na wybrane koncerty można kupić na portalu Ticketpro.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży sieci (m.in. w salonach Empik i sklepach Media Markt).
Więcej informacji na stronie: www.gaudemater.eu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję