Reklama

O skarbie na roli wykopanym i sposobach na Wielkanoc

Mam przed sobą dwie książki wydane przez klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach - wsi leżącej między Częstochową a Radomskiem. Obie bierze się do ręki z dużym zainteresowaniem. Pierwsza - biały kruk, której większość z nas nigdy w rękach nie miała: reprint księgi z 1724 r. „Skarb Wielki”, napisana językiem Sienkiewicza przez mnicha zakonu kaznodziejskiego św. Dominika - o. Ambrożego Zagajowskiego, stanowi unikalny zapis cudów, jakie miały miejsce przed wiekami w Gidlach, gdzie od 500 lat w miejscowym kościele Ojców Dominikanów ma swój dom i łaskami słynie zaledwie 9-centymetrowa figurka Madonny. Do niej to od wieków uciekali się po ratunek miejscowi i pątnicy z najdalszych stron świata. Zapis pierwszych wydarzeń, które zwieńczone były cudowną interwencją Bożą, znajdą Czytelnicy właśnie na łamach „Skarbu Wielkiego”. A jest o czym czytać, bo swe, czasem mrożące krew w żyłach, historie opowiadają prości kmiecie, rycerze, białogłowy i jaśniepaństwo, ratunku przywołując od choroby, wybawienia od śmierci, morowego powietrza, mściwych sąsiadów czy błagając o życie dla najbliższych. Wczytując się w ten nieco archaiczny tekst, mamy szansę na moment zajrzeć za zasłonę czasu i przywołać niegdysiejszą Rzeczpospolitą z całą barwnością, wielonarodowością i zapomnianymi już obyczajami imć panów i poddanych.
Druga książka: „Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej” - to z kolei reprint dzieła z lat 30. minionego właśnie stulecia. Nieco inna niż popularny „Rytuał rodzinny”, jest rodzajem przewodnika po kościelnych świętach i uroczystościach w nawiązaniu do codziennego życia. Zapisem, jak to w polskich domach zwykle owe dni świąteczne się spędzało, jakie modlitwy się odmawiało, co się jadło, co czytało. Słowem - spis i przegląd zwyczajów, które, niestety, odeszły w zapomnienie, a chciałoby się zawołać - dlaczego?! Skoro tchną one nieznaną nam już świeżością, zachwycają piękną polszczyzną i urokiem nieco retro zamieszczanych tu starych klecht, przypowieści i wierszy... Naszym zdaniem, „Rok Boży” winien znaleźć się w posiadaniu każdej rodziny, pragnącej kultywować polskie obyczaje.

„Skarb Wielki województwa sieradzkiego na roli gidelskiej znaleziony”, autor: o. Ambroży Zagajowski, wydawca: Klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach, Druk Allegro.
„Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej”, pr. zb. pod red. ks. Franciszka Marlewskiego, wydawca: Klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach, Druk Allegro.
Książki można nabyć w klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach; o innych formach nabycia - na: www.gidle.dominikanie.pl lub allegro@poczta.jzk.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję