Reklama

Refleksje o Ojczyźnie śp. bp. Tadeusza Płoskiego

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 20

Książka „Refleksje o Ojczyźnie śp. bp. Tadeusza Płoskiego” ukazuje, jak Biskup Wojska Polskiego był wierny słowom: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nic nie straciły na wartości myśli śp. bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Myśli te są wołaniem o silną Polskę. W kulturze euroatlantyckiej od pewnego czasu występuje bardzo dziwny i niepokojący trend, jakby weryfikujący, a raczej negujący takie święte rzeczywistości, jak: ojczyzna, patriotyzm, własny naród, dziedzictwo tradycji i kultury, historia przodków. Obecnie wielu naszych obywateli atakuje Polskę i polskość, wstydzi się pochodzenia polskiego i chce być co najwyżej obywatelami polskimi, ale nie dziećmi Polski. Ataki takie przypuszczają najrozmaitsze nurty: wielokulturowy, socjaliści, marksiści, nihiliści, internacjonaliści, kosmopolici, liberałowie, postmoderniści... Coraz częściej uważają, że Polska to frazes, przeżytek.
11 listopada nie widać w Ojczyźnie flag narodowych. Coraz rzadziej spotyka się też ludzi, którzy mówią głośno: „kocham Polskę”. Tymczasem trzeba Polskę, i każdą ojczyznę, zaliczyć do największych wartości - poza Bogiem, poza Kościołem Chrystusowym i poza wartością osoby ludzkiej.
Bp Tadeusz Płoski chciał, aby Polska była Polską w imię Pana - wierną tradycjom ojczystym, wierną wierze przodków i wartościom, które tworzą jej historyczną tożsamość. Słowem, wspierał walkę o polską pamięć, o sprawiedliwość i uznanie dla zepchniętych na margines bohaterów oraz przypominał, że trzeba stawiać tamy temu, co wartości polskie rozmywa, deprecjonuje czy obraża. - Stawałeś także po stronie tych, których pogardliwie nazywano „moherowymi beretami” - podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, podczas pogrzebu śp. bp. Tadeusza Płoskiego.
Książka jest adresowana do wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny. Na końcu książki jest dołączona modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Doceńmy te myśli śp. bp. Tadeusza Płoskiego, niepospolite i bardzo pożyteczne, kształtujące naszą tożsamość i świadomość katolicką. Zróbmy wszystko, aby ta książka znalazła się w naszej domowej bibliotece, i chętnie po nią sięgajmy.
Książkę wydała Poligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego. Można ją zamawiać pod numerem telefonu: 517-452-657. Dla pierwszych 10 czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - książka gratis.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję