Reklama

Grzegorz Górny - autor tekstu: Spotkanie wiary z nauką

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 13

Janusz Rosikoń

Grzegorz Górny

Grzegorz Górny

Kiedy zaczynałem pracę nad książką o relikwiach Chrystusowych, myślałem, że moimi rozmówcami będą głównie katoliccy księża, zaś naukowcy odniosą się do całego pomysłu z przymrużeniem oka. Tymczasem rzeczywistość zaprzeczyła moim przewidywaniom. Wielu duchownych w krajach zachodnich nie ukrywało swego sceptycyzmu wobec relikwii i radziło zająć się innymi tematami. Sprawa wywoływała natomiast żywy oddźwięk wśród naukowców, w tym wykładowców akademickich z tytułami profesorskimi. To oni, wykorzystując zaawansowane technologie i najnowsze zdobycze nauki, prowadzili badania nad relikwiami, by następnie stać się gorącymi orędownikami twierdzeń o ich autentyczności.
Nigdy nie zapomnę światowej sławy genetyka, członka Akademii Francuskiej, prof. Gerarda Lucotte’a, człowieka niewierzącego, agnostyka, który w Paryżu opowiadał mi z niewzruszoną pewnością, przedstawiając wyniki swych badań, że Tunika z Argenteuil jest prawdziwą szatą Jezusa z Nazaretu. Nie zapomnę też prof. Bruno Fabbianiego, wybitnego optyka z Politechniki w Turynie, potrafiącego całymi godzinami opowiadać o niezwykłych właściwościach Całunu Turyńskiego, który dla współczesnych naukowców nadal pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Mam również w pamięci amerykańskiego badacza żydowskiego pochodzenia Barriego Schwortza, który wspólnie ze swoimi współpracownikami, wykonującymi na co dzień projekty dla NASA, dokonał najbardziej kompleksowych badań Całunu Turyńskiego. Doprowadziło go to do wniosku - podobnie jak innych żydowskich naukowców, m.in. Dona Lynna czy Alana Adlera - że relikwia ta jest autentycznym płótnem pogrzebowym Jezusa.
Stykałem się, oczywiście, z wieloma informacjami w mediach, mówiącymi, że przedmioty, którymi się interesuję, są średniowiecznymi fałszerstwami. Wszystkie takie doniesienia starałem się dokładnie sprawdzać. Oczywiście, falsyfikatów w historii nie brakowało i niektóre z nich opisuję w książce. Jednak w przypadku najważniejszych i najlepiej zbadanych relikwii naukowcy przychylają się do twierdzenia, że mamy do czynienia z autentykami. Regułą jest zresztą fakt, że ci, którzy najgłośniej powtarzają opinie o chrześcijańskich fałszerstwach (np. w odniesieniu do Całunu), najczęściej nie widzieli na oczy tych relikwii. Natomiast ci, którzy przebadali je najdokładniej i najwnikliwiej, opowiadają o ich prawdziwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję