Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 5

Andrzej Bucior

Śnieg w Jerozolimie 2 marca 2012 r. w centrum pamięci Yad Vashem

Śnieg w Jerozolimie 2 marca 2012 r. w centrum pamięci Yad Vashem

Śnieg w Izraelu

Anomalie pogodowe

Izrael jest swoistym tyglem klimatycznym świata. Chociaż należy do Azji (Bliskiego Wschodu), to położony jest w miejscu zetknięcia się trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. W tym małym, ale wyjątkowo ciekawym kraju występują aż 4 bardzo różniące się typy klimatów: śródziemnomorski, kontynentalny, pustynny i zwrotnikowy. Dlatego w krótkim czasie i po pokonaniu niewielkich odległości można być świadkiem zarówno gorących dni o temperaturach ponad 30oC (w cieniu), jak i opadu gradu i śniegu, co w ostatnim przypadku zdarza się tam wyjątkowo rzadko. 2 marca spadł w Jerozolimie śnieg. Nie widziano takiego zjawiska od ponad 4 lat. - Wcześniejszy taki przypadek zanotowano w styczniu 2008 r. - powiedział wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej, Franciszek Jęcz, współpracujący z franciszkańskim biurem podróży. - Wyjątkowe jest nie tyle to, że spadł śnieg, ale jeszcze bardziej, że zdarzyło się to nie na przełomie grudnia i stycznia, a w marcu - skomentował tę anomalię polski przewodnik. Bardzo duże trudności mieli kierowcy, których samochody nie były w stanie poruszać się po drogach pokrytych warstwą kilku centymetrów białego, śliskiego puchu. Wręcz niemożliwy był ruch samochodowy po drogach o dużym nachyleniu powierzchni, a takich stromych odcinków w Jerozolimie i okolicach jest bardzo wiele. Rzadkie zjawisko pogodowe ucieszyło dzieci i fotografujących, jednak po kilku godzinach nie było śladów po opadzie śniegu i życie wróciło do normy.

Andrzej Bucior

Węgry

Rehabilitacja kard. Mindszentyego

Na dwa dni przed 120. urodzinami kard. Józsefa Mindszentyego Prokuratura Generalna Węgier ogłosiła jego pełną rehabilitację prawną, moralną i polityczną. Poinformowano o tym na stronie internetowej prymasowskiej archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej. O wydanie takiej decyzji poprosił władze obecny prymas Węgier kard. Péter Erdő. Jeszcze pod koniec 1989 r., gdy na Węgrzech upadł reżim komunistyczny, Prokuratura Generalna zarządziła rewizję procesu nr IX, 254/1949, wydanego przez Sąd Ludowy w Budapeszcie w sprawie kard. Mindszentyego, oskarżonego o zdradę państwa. Na mocy ustawy nr XXVI z 1990 r. parlament węgierski nakazał zadośćuczynienie za tzw. procesy-farsy z czasów stalinowskich i za bezprawne wyroki, jakie na nich zapadały.

Węgry - Polska

Budapeszteńskie umowy

Reklama

Wielki Wyjazd na Węgry, zorganizowany przez Kluby „Gazety Polskiej”, we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarni 2010, stał się okazją do nawiązania ścisłej współpracy prawicowych środowisk Polski i Węgier.
15 marca w Budapeszcie podpisana została umowa między skupiającą kilkaset organizacji Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech i w Niecce Karpackiej a tygodnikiem „Gazeta Polska” i Klubami „Gazety Polskiej”.
16 marca podpisana została natomiast umowa o współpracy między tygodnikiem „Gazeta Polska” a gazetą „Magyar Hirlap”, która od 2005 r. prezentuje wyraźnie prawicową linię - wspiera FIDESZ i stojącego na jego czele Viktora Orbána.

(mak)

Ludzie

Prof. Luc Montagnier

Prof. Luc Montagnier, francuski noblista w dziedzinie medycyny zaapelował o dialog nauki z wiarą. Mówił o tym we włoskim parlamencie podczas prezentacji przekładu zapisu swojej rozmowy z cystersem Michelem Niaussatem (książka zatytułowana jest właśnie „Noblista i mnich”).
- Jestem człowiekiem nauki i mam to szczęście, że zachowałem ciekawość badań. Dlatego uważam, że potrzebny jest dialog z religiami; stwierdzam, że duch musi wierzyć. Uczonemu przyznał rację kapelan parlamentarzystów ks. Lorenzo Leuzzi. Jego zdaniem na prawdziwym naukowcu spoczywa ogromna odpowiedzialność. Dlatego konieczny jest dialog nauki i wiary. Od tego dialogu zależy przyszłość następnych pokoleń. Z uznaniem o postawie Luca Montagniera wyraził się obecny na spotkaniu wicemarszałek włoskiej Izby Deputowanych Rocco Buttiglione.

Cudzysłów

Mimo rozgłosu, jaki cyklicznie już dotyka wspólnoty wierzących z powodu jakiegoś nieprzyjemnego epizodu, który chciałby rzucić na nią cień, Benedykt XVI kontynuuje swoją działalność, mającą na celu wewnętrzną reformę Kościoła.
Kard. Angelo Bagnasco

Krótko

W Europarlamencie odbyło się publiczne wysłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński, odwołując się do ostatnich ekspertyz, stwierdził, że coraz bardziej wygląda to na zamach.

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję ws. Białorusi, w której potępił pogarszanie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka, w tym niedawne wykonanie wyroków śmierci w tym kraju. PE chce, by odebrano Białorusi organizację mistrzostw w hokeju w 2014 r.

Nowy prezydent Niemiec Joachim Gauck udał się z pierwszą wizytą zagraniczną do Polski. Gest ma służyć podkreśleniu bliskich stosunków niemiecko-polskich.

Grób rodziców Adolfa Hitlera w Leonding (północna Austria), traktowany przez neonazistów jako miejsce kultu, został za zgodą dalekiej krewnej wodza III Rzeszy zlikwidowany.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że niektórzy radykalni imamowie, którzy mieli przybyć na kongres Związku Francuskich Organizacji Islamskich, nie zostaną wpuszczeni nad Sekwanę.

José Zapatero, były hiszpański premier, który doprowadził Hiszpanię na skraj załamania gospodarczego, został ekspertem od globalnej gospodarki. W Wenezueli pouczał przedsiębiorców, jak sobie radzić w zglobalizowanym świecie.

Włoska Gwardia Finansowa zajęła majątek obalonego i zabitego podczas wojny domowej dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, jego syna Saifa al-Islama i byłego szefa służb specjalnych Abdullaha al-Senussiego. Wartość zajętego majątku szacuje się na 1,1 mld euro.

W Japonii wykonano trzy wyroki śmierci - poinformowały japońskie media, powołując się na źródła oficjalne. Były to pierwsze egzekucje w tym kraju od 20 miesięcy.

W Syrii co najmniej milion ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej - oświadczyła ONZ. Są to: ranni, uchodźcy i rodziny, które ich przygarnęły, biedacy, których sytuację pogorszył jeszcze trwający rok konflikt i sankcje gospodarcze.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję