Reklama

Z kraju

Niedziela Ogólnopolska 14/2012, str. 7

Wojciech Mścichowski

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa w intencji katolickich mediów

Z Radiem Maryja i Telewizją Trwam na Jasnej Górze

Reklama

Tysiące sympatyków Radia Maryja i Telewizji Trwam z całej Polski przybyły 24 marca br. na Jasną Górę, aby zawierzyć Maryi bieżące sprawy i przyszłość katolickich mediów, prosić o błogosławieństwo dla Telewizji Trwam i należne jej miejsce na multimedialnej platformie cyfrowej. Spotkanie modlitewne odbyło się w Bazylice Jasnogórskiej. Rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wśród koncelebransów byli: wiceprowincjał redemptorystów o. Piotr Chyła, dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. Bardzo licznie przybyli kapłani, parlamentarzyści i przedstawiciele władz różnych szczebli. Dzięki bezpośredniej transmisji przez Radio Maryja i Telewizję Trwam z uczestnikami Eucharystii łączyły się duchowo miliony widzów i słuchaczy z całego świata.
W słowie do wiernych abp Wacław Depo zastanawiał się, na czym polega wolność człowieka, czy człowiek może być wolny bez prawdy, którą jest sam Jezus? - W minionych latach totalitaryzmu prawdę próbowano oddać na służbę kłamstwu. Niestety, to pozostawiło swoje piętno do dziś. Stąd potrzeba odkłamywania naszego życia na wielu płaszczyznach. Tę misję podjęły katolickie media, co doprowadza do wściekłości współczesnych propagatorów kłamstwa w ramach poprawności politycznej - mówił Metropolita Częstochowski. - Część zmanipulowanego przez polskojęzyczne media społeczeństwa zachłystuje się pseudowolnością, która pozbawiona prawdy staje się zniewoleniem. Polityka obecnej ekipy rządzącej dotycząca katolickich mediów jest wyrazem ideologii antyreligijnej i antyspołecznej. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, w imię wierności Bogu i Ojczyźnie trzeba podjąć trudny wysiłek nowej ewangelizacji, w tym medialnej, która uchroni naród przed niszczącą ideologią. Abp Depo zauważył, że tysiące ludzi demonstrujących na polskich ulicach to nie krucjata antydemokratyczna czy antyeuropejska, lecz dowód, że sumienie w społeczeństwie zaczyna się budzić. Ludzie przypomnieli sobie, że prawo do wolności słowa i obrazu, do wiary i prawdy jest elementarnym wymiarem społecznej sprawiedliwości.
Jasnogórskie spotkanie zakończyło ponowne zawierzenie Matce Bożej całej działalności i dzieł związanych z Radiem Maryja. Jak przypomniał o. Tadeusz Rydzyk, Matka Boża prowadzi Radio Maryja i Telewizję Trwam od początku. Pielgrzymce towarzyszył zespół „Victoria” z Rembertowa. W imieniu Klubu Parlamentarnego PiS poseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list skierowany na ręce o. Tadeusza Rydzyka, zapewniający, że ugrupowanie to będzie nadal bronić niezależności mediów katolickich przed brutalnymi atakami Rządu, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zwolenników nihilistycznej lewicy.

Wojciech Mścichowski

Strajk głodowy

W obronie lekcji historii

W Krakowie przy kościele Księży Salezjanów na Dębnikach 19 marca br. rozpoczął się strajk głodowy, w którym zdecydowali się uczestniczyć opozycjoniści z lat osiemdziesiątych: Adam Kalita, Leszek Jaranowski, Grzegorz Surdy, Ryszard Majdzik oraz Marian Stach. Głodujący protestują w ten sposób przeciwko zaplanowanym zmianom związanym z ograniczeniem liczby godzin przeznaczonych na naukę historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Zwracają uwagę, że jeśli kolejne pokolenia Polaków przestaną się uczyć historii, jeśli nie będą znać przeszłości swego narodu, to zapomną o swej tożsamości. Wsparcia protestującym udzieliło wielu krakowian. Proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie odbywa się strajk głodowy, ks. Jan Dubas SDB mówi: - Jako salezjanie popieramy właściwe idee związane z wychowaniem dzieci i młodzieży. Uważamy, że wychowanie w duchu patriotyzmu, a szczególnie nauka historii, to bardzo istotny element, mający duży wpływ na rozwój młodego człowieka.
Organizatorzy protestu liczą, że ministerstwo zrezygnuje z pomysłu ograniczenia liczby godzin historii w szkołach oraz wierzą, że jest jeszcze czas na konkretne, rzeczowe konsultacje w tej sprawie.

(M. F.-S.)

Cudzysłów

Mogą ciemności ogarnąć ziemię, może nas przerazić perspektywa drogi: „Oto idziemy do Jerozolimy”, ale jeżeli mamy świadomość, że w tej drodze nie jesteśmy sami, bo jest z nami Chrystus, to już zwyciężyliśmy.
* * *
Każda prawdziwa miłość musi mieć swój Wielki Piątek.
* * *
Nie ma się co dziwić, gorszyć i niepokoić tym, że Kościół jest stale krzyżowany; jak Chrystus zwyciężył na Krzyżu, tak i Kościół zwycięża na krzyżu i przez krzyż.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Nominacja papieska dla Pelplina. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 24 marca 2012 r. ks. dr. hab. Wiesława Śmigla, kierownika Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL, biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Beatia.

Ekshumacja ciała Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wykazała, że Rosjanie przeprowadzili badanie pobieżnie, a z nieoficjalnych informacji wynika, że mogło nawet dojść do zbezczeszczenia ciała. Jednocześnie prokuratura nie zgodziła się z wnioskiem ofiar, aby w sekcji uczestniczył światowej sławy naukowiec prof. Michael Baden z USA.

Prokuratura zdecydowała także zbadać szczątki Janusza Kurtyki, szefa IPN. Żona sprzeciwiała się ekshumacji, jednak śledczy nie wzięli pod uwagę zdania rodziny.

Zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 346768 mld m3 - ocenił Państwowy Instytut Górniczy. To 7-15 razy mniej niż wynikało z raportu Amerykańskiej Agencji ds. Energii. I tak jednak ta ilość gazu wystarczyłaby na zaspokojenie ponad 35-letnich potrzeb naszego kraju na ten surowiec.

Trzeszczy w koalicji. PSL sprzeciwia się planom PO w kwestii podwyższenia wieku emerytalnego.

Większość Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, wojska i policji. Badani krytycznie wypowiadają się o działalności NFZ, a zdecydowanie gorzej o działalności prokuratur oraz IPN - wynika z sondażu CBOS.

Liczba ludności Polski w 2011 r. wynosiła 38,5 mln osób. W porównaniu z wynikami spisu powszechnego z 2002 r. liczba ta zwiększyła się o 271 tys. osób (0,71 proc.), przy czym przyrost dotyczył wyłącznie kobiet, liczba mężczyzn się zmniejszyła.

Szokujące są nowe ustalenia prokuratury w sprawie śmierci małej Madzi z Sosnowca. Śledczy nie wykluczają udziału osób trzecich, a nawet celowego pozbawienia życia dziewczynki.

W Katowicach antyterroryści ścigający przestępców weszli omyłkowo do mieszkania niewinnych ludzi. Kobiecie wybito ząb, a mężczyźnie skręcono rękę. Policja przeprosiła za zajście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warmińsko-mazurskie: W kilku szkołach nie ma lekcji lub nauka odbywa się zdalnie

2026-01-07 10:48

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

PAP/Piotr Kowala

W związku z pogodą i możliwymi problemami z dojazdem uczniów środa jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla szkół prowadzonych przez powiat nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie). W gminie Kozłowo szkoły podstawowe do piątku będą prowadziły lekcje zdalnie lub hybrydowo.

Starosta nidzicki Paweł Przybyłek poinformował PAP, że w czterech szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat, w środę nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze (wprowadzono tzw. dzień dyrektorski). Decyzję podjęto podczas poniedziałkowej narady z dyrekcjami szkół. Rodzice i uczniowie zostali uprzedzeni, podobnie kuratorium.
CZYTAJ DALEJ

Rząd chce zmniejszyć kary za obrazę uczuć religijnych

2026-01-07 12:58

[ TEMATY ]

obraza uczuć

Adobe Stock

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt zmian w Kodeksie karnym prowadzących do usunięcia kary pozbawienia wolności z przepisów dotyczących przestępstwa obrazy uczuć religijnych. - Polska absolutnie nie rezygnuje z ochrony uczuć religijnych i znieważanie wiary będzie nadal karane, ale konieczne jest ujednolicenie prawa polskiego ze standardami europejskimi - uważa minister sprawiedliwości Waldemar Żurek. Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zmierza jednak do tego, aby prawa wierzących miały mniejszą ochronę niż prawo do krytyki religii.

Planowane zmiany w Kodeksie karnym, w którym zamieszczone są przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych, to konsekwencja wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. ETPC orzekł w sprawie "Rabczewska przeciwko Polsce", uznając, że Polska naruszyła art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności — prawo do wolności słowa.
CZYTAJ DALEJ

Publikujemy papieską intencję na styczeń: o modlitwę Słowem Bożym

2026-01-07 18:50

[ TEMATY ]

modlitwa

papieska intencja

na styczeń

Słowem Bożym

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W swoim przesłaniu prezentującym styczniową intencję Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy Leon XIV proponuje modlitwę skoncentrowaną na Słowie jako świetle dla rozeznania, pokarmie w czasie znużenia, nadziei w ciemnościach i fundamencie Kościoła zbudowanego na Ewangelii. Intencja ta zaprasza nas do ponownego odkrycia duchowej mocy Pisma Świętego jako uprzywilejowanego miejsca spotkania z Chrystusem.

Modlitwa odmawiana przez Ojca Świętego to prośba o łaskę codziennego otwierania się na słuchanie Pisma Świętego; pozwolenia, aby nas ono wyzwalało i by prowadziło w codziennych decyzjach - zarówno osobistych, jak i wspólnotowe. Ponadto Papież podkreśla misyjny wymiar Słowa, które czyni każdego wierzącego uczniem: tym, który służy, przebacza, buduje mosty i głosi życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję