Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze będzie to czas wyjątkowego dziękczynienia za modlitwę Apelu Jasnogórskiego w przypadającą dokładnie tego dnia 70. rocznicę jego powstania. Szczególnym wyrazem łączności jasnogórskiego sanktuarium z Ojcem Świętym będzie "Hołd z kwiatów" przed figurą Niepokalanej. W południe każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niepokalane Poczęcie

Hołd z kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hołd z kwiatów

- 15 lat temu powstał pomysł, żeby na wzór rzymski tzw. omaggio floreale uczcić Matkę Najświętszą. Na placu jasnogórskim mamy piękną figurę Niepokalanej, która wprowadza nas na Jasną Górę. Wszyscy pątnicy najpierw Jej się kłaniają zanim wejdą do Kaplicy Cudownego Obrazu - wyjaśniał o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest to szczególny wymiar łączności z głową Kościoła. W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Matce Bożej wieniec z kwiatów. W jasnogórskim sanktuarium robi to nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

O. Bortnik podkreślił, że kwiaty są wyrazem miłości i szacunku. - Biel symbolizuje czystość i podziw, że potrafiła żyć bez grzechu całe życie i bezgranicznie zaufała Panu i te kwiaty są wyrazem naszego pragnienia, że chcemy Ją naśladować - mówił paulin.

„Hołd z kwiatów” rozpocznie się Nieszporami o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej. Tam każdy będzie mógł u stóp Matki Najświętszej ofiarować kwiat i zawierzyć Jej swoje życie.

„Maryjo. Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”

- Wraz z Maryją mamy „być” czyli świadomie przygotowywać się do przyjęcia Chrystusa w Eucharystii, ale też w zbliżającym się Adwencie. Każdego dnia mamy „pamiętać’, że jesteśmy chrześcijanami i jesteśmy powołani do miłości Boga i człowieka, a także do głoszenia prawdy o zbawieniu każdemu napotkanemu człowiekowi. „czuwać”, czyli czuwać nad sobą, swoimi słabościami, aby z jak największą miłością kroczyć naprzeciw wszystkiemu, co staje na naszej drodze - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Reklama

Wieczorna modlitwa o godz. 21.00 w intencji Kościoła i Polski gromadzi nie tylko w sanktuarium, ale także przy odbiornikach telewizyjnych i radiowych Polaków w kraju i zagranicą.

W 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - o. Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie, internowanego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę.

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W bazylice o godz. 20.30 zabrzmi koncert pt. "Modlitwa pokoleń". Jak wyjaśnił o. Bortnik sam tytuł koncertu jest podziękowaniem za te pokolenia Polaków, które stawały przed Cudownym Obrazem wypowiadając słowa „Jestem, pamiętam, czuwam”.

- Bł. kard. Wyszyński, który stał u progu tej modlitwy, czy św. Jan Paweł II, który odprawiał modlitwę apelową również w Watykanie, i wielu innych błogosławionych i świętych, którzy podążali słowami modlitwy apelowej - to już są pokolenia wiernych, które przychodziły i przychodzą, by zawierzyć się Królowej Polski - opowiadał rzecznik prasowy.

Również tego dnia do emisji wprowadzony zostanie okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej

upamiętniający 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego. Jest on wyrazem pamięci i wielkości tego wydarzenia. Pokazuje on Matkę Bożą i słowa: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.

Dzwon "Głos Nienarodzonych"

Także 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, kolejny już raz na Jasną Górę dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. W Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. Na dzwonie zapisane są m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych.

Każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon, który ustawiony będzie na dziedzińcu przed wejściem do kaplicy i w ten sposób zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie od samego poczęcia.

2023-12-01 16:27

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: 8 grudnia zapalmy światło nadziei

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Niepokalane Poczęcie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski za pośrednictwem Niedzieli TV zaapelował do wiernych archidiecezji częstochowskiej, aby 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w godzinie Apelu Jasnogórskiego, o 21.00 wystawili w oknach swoich mieszkań zapaloną świecę w intencji ładu moralnego, społecznego i pokoju w naszej Ojczyźnie.

„Zachęcam, żeby w godzinie Apelu Jasnogórskiego, 8 grudnia zapalić świecę przy obrazie Matki Bożej w oknach naszych domów i wspólnie odmówili dziesiątkę różańca świętego prosząc Maryję o szczególne wstawiennictwo do Ducha Świętego o ład moralny, o ład społeczny, o pokój w naszej Ojczyźnie” – zwrócił się do wiernych abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda: zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego

2024-03-05 12:45

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

PAP/Adam Warżawa

Na przyszły poniedziałek, przed wizytą w USA, zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego. To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń Dragon-24. BBN podało, że posiedzenie ma się rozpocząć o 9 rano.

We wtorek prezydent wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem BBN Jackiem Siewierą, szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą oraz dowódcą sił amerykańskich w Europie gen. Christopherem Cavoli obserwował trwające ćwiczenia wojskowe Dragon-24, będące częścią dużych manewrów NATO Steadfast Defender-24.

CZYTAJ DALEJ

Dokument „O prawdziwej i fałszywej religijności” tematem obrad Komisji Nauki Wiary KEP

2024-03-05 14:32

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski kończy prace nad dokumentem „O prawdziwej i fałszywej religijności”. Dokument był głównym tematem obrad Komisji 2 marca, która obradowała pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Spotkanie zostało przeprowadzone w trybie online.

- Człowiek ze swej natury i powołania jest istotą religijną, otwartą do Boga. W ciągu historii, aż do naszych czasów, ludzie w rozmaity sposób wyrażali swoje poszukiwanie Boga przez wierzenia i akty religijne - podkreśla abp Budzik, dodając, że jak w każdym wymiarze ludzkiego działania, tak i w religijności mogą się pojawić błędy, a pokusa uczynienia złotego cielca, któremu można będzie oddawać cześć wedle ludzkiego pomysłu i na ludzki sposób, nie ominęła również narodu wybranego (Wj 32).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję