Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ruszyły przygotowania do Orszaku Trzech Króli

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 grudnia w „Ochronce Bałuckiej” w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, rozpoczynająca przygotowania do Orszaku Trzech Króli, podczas której obecny był kard. Grzegorz Ryś oraz siostry salezjanki. 

6 stycznia pod hasłem „W jasełkach leży!” ulicą Piotrkowską przejdzie Orszak Trzech Króli w Łodzi. Jasełka będą miały także wymiar charytatywny. W tym roku organizatorzy przeprowadzą zbiórkę na rzecz Zespołu Opiekuńczo Wychowawczego „Ochronka Bałucka” Sióstr Salezjanek, w którym przebywają i do którego regularnie przychodzą dzieci. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W Orszaku Trzech Króli zawsze chcemy dotrzeć do konkretnych dzieci, widząc w nich Jezusa i zachowując się wobec nich choć trochę lepiej, niż wtedy ludzie zachowali się wobec Niego, kiedy rodził się, wkraczając w naszą historię i nie było dla niego nigdzie miejsca, żeby mógł się zatrzymać. My chcemy w tym roku zobaczyć Pana Jezusa w dzieciach, które jako swój dom szczególny traktują Ochronkę Bałucką. Tu na ten moment mieszka 14 dzieci, a dobrze ponad 40 przychodzi w ciągu dnia. Przez ten dom, przez całą jego historię przeszło ponad 300 dzieci. To, co to miejsce wyróżnia, to jego domowość, domowy charakter, że siostry są całą dobę - mówił kard. Grzegorz Ryś. W ramach części charytatywnej #DardlaNowonarodzonego organizatorzy chcą zebrać środki na modernizację placu zabaw dla dzieci, które przez dłuższy czas przebywają w placówce, jak również dla tych, które przychodzą do niej po szkole i w weekendy. - W naszym charyzmacie salezjańskim radość, zabawa, współpraca są bardzo ważne. Ksiądz Bosko uczył nas, że tak naprawdę wychowanków poznajemy w zabawie. To jest miejsce, gdzie oni odkrywają samych siebie, więc zależy nam, żeby była taka przestrzeń, gdzie mogą budować swoje relacje, towarzyszyć sobie, wspierać siebie - powiedziała s. Halina Koćwin, dyrektor.

Siostry Salezjanki w Łodzi, prowadzące Zespół Opiekuńczo - Wychowawczy „Ochronka Bałucka”, realizują zadania powierzone im przez Miasto Łódź w dwóch dziełach. Pierwszym jest prowadzenie placówki opiekuńczo – wychowawczej typu socjalizacyjnego, zapewniającej całodobową opiekę i wychowanie 14 dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej. Jest to Dom Dziecka im. Laury Meozzi przy ZOW „Ochronka Bałucka” Sióstr Salezjanek, do którego łódzki MOPS, na podstawie prawomocnego wyroku Sądu, kieruje dzieci i młodzież w wieku od 4 do 17 lat. Placówka zapewnia, m.in., odpowiednie warunki socjalno-bytowe, dostosowane do potrzeb dziecka działania terapeutyczne, przygotowanie dziecka do godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalno-rekreacyjnych i duchowych, a także dostęp przez całą dobę do podstawowych produktów żywnościowych. Drugie dzieło ukierunkowane jest na organizowanie i prowadzenie placówki wsparcia dziennego w formie opiekuńczo-specjalistycznej dla dzieci i młodzieży. Placówka pod nazwą „Świetlica Środowiskowa - Oratorium” od lat wspiera rodziny z terenów łódzkich Bałut.

Reklama

Tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego z kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego na Plac Katedralny przejdzie barwny korowód kolędników, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi. Podczas drogi do żywej szopki będzie można zobaczyć interaktywne jasełkach w wybranych punktach ul. Piotrkowskiej. Tematem głównym tegorocznego Orszaku Trzech Króli są jasełka ze względu na, przypadającą w okresie Bożego Narodzenia, 18. rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zainicjowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech. Hasło „W jasełkach leży!” jest fragmentem XVII-wiecznej kolędy pt. ”Nowy rok bieży”, zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku, leżącemu w żłobie. To w niej zawiera się cała idea tego wydarzenia, obrazując doroczne jasełka uliczne. Każdy uczestnik otrzyma tekturową koronę oraz śpiewnik z kolędami, aby włączyć się we wspólne kolędowanie z zespołem „Enej”.


2023-12-01 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Wiączyń Dolny: Rekrutacja czas start!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

Już 24 stycznia rozpocznie się rekrutacja do Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej i Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz Publicznej Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej w Wiączyniu Dolnym na rok szkolny 2022/2023. Podstawą rozpoczęcia procesu rekrutacji jest poznanie i akceptacja przez dziecko i jego rodziców (prawnych opiekunów) misji szkoły oraz zasad zawartych w Statutach szkół. Oczekujemy, iż kandydat na ucznia naszych szkół powinien odznaczać się wysoką kulturą osobistą.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nowy Plac Wolności

2024-03-05 06:30

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję