Reklama

Kościół

Wkrótce VII Światowy Dzień Ubogich

„Nie należy odwracać wzroku od ubogich” - wezwanie to znajduje się w centrum papieskiego orędzia na VII Światowy Dzień Ubogich, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada. Z tej okazji w wielu polskich diecezjach zaplanowano spotkania dla osób, które doświadczają różnych form ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Przybyli goście będą mogli poczęstować się ciepłym posiłkiem, otrzymają paczki żywnościowe, ubraniowe, pomoc psychologiczną oraz medyczną.

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Adobe.Stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. Od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla.

W tegorocznym orędziu Ojciec Święty napomina, że ubodzy nie są liczbą, ale „twarzą”, do której należy się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykan

W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich, zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski podkreślił, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” - zaznaczył kard. Krajewski.

Łódź

W Łodzi z okazji Światowego Dnia Ubogich, uroczystą Eucharystię z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim, odprawi kard. Grzegorz Ryś. Następnie, między 14:00 a 18:00 na Placu Katedralnym pojawi się miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i psychologicznej. Na godzinę 16:00 zaplanowano też recital organowy w Archikatedrze oraz wspólny posiłek.

Dla potrzebujących stworzono specjalny przewodnik po Łodzi, z którego dowiedzą się gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, odzież, koce, nocleg, dostęp do łazienki, wsparcie specjalistów. Oprócz tego z okazji Dnia Ubogich Stowarzyszenie Dom Wschodni będzie zbierać środki finansowe na zakup opału. Pomoc skierowana będzie dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przygotowano targi pracy i rozwoju, skierowane dla osób w kryzysie, bezrobotnych. Odbędą się także warsztaty, projekcje filmowe oraz kampanie społeczne.

Reklama

Katowice

W Archidiecezji Katowickiej obchody VII Światowego Dnia Ubogich zaplanowano w dniach 16-19 listopada. 12 listopada, odbyło się także spotkanie osób, wspólnot oraz instytucji, które w swojej działalności dbają o dobro ubogich na terenie archidiecezji. W obchody można włączyć się także biorąc udział w zbiórce, którą organizuje Caritas na platformie #DobroDaj. Zgromadzone fundusze pozwolą na stałą pomoc terapeutyczną dla 5 osób, wsparcie osób bezdomnych i ubogich, częściowe pokrycie kosztów posiłków dla kilkuset gości w namiotach, a także pokrycie kosztu transportu żywności, materiałów i ludzi.

16 listopada zaplanowano otwarcie pralni dla ubogich w Katowicach na ul. Opolskiej 3. W niedzielę przed budynkiem Galerii Katowickiej stanie Namiot Spotkania. Będzie można wysłuchać koncertu zespołu Arkadio, obejrzeć występ Teatru Ubogich, skorzystać z rozmowy ze specjalistą i zjeść ciepły posiłek.

W Światowy Dzień Ubogich abp Adrian Galbas odprawi Mszę św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny między 15.15-17.30. Liturgię poprzedzi „Różaniec” oraz konferencja na temat św. Szarbela. Następnie o godz. 19.00 w archikatedrze Chrystusa Króla zaplanowany jest Wieczór Uwielbienia, w czasie którego głos zabierze słynny dominikanin i jutuber o. Adam Szustak.

Warszawa

W czwartek, 16 listopada, ruszyła dziewiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego". Od tej pory do końca lutego przyszłego roku patrole stołecznej Straży Miejskiej, zaopatrzone w żywność przekazaną przez Caritas Polska, w tym ciepłą, pożywną zupę, będą docierać do osób w kryzysie bezdomności przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych. Akcja odbywa się pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”.

Reklama

Podczas inicjatywy kuchnia Centrum Okopowa dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać 100-120 litrów pełnowartościowej, kalorycznej zupy. Będą ją odbierać - podobnie jak zgromadzone w magazynach Caritas pieczywo, koce, konserwy oraz inne rzeczy (śpiwory, skarpety, odzież) - patrole Straży Miejskiej. Patrole będą też dysponowały miskami, łyżkami oraz innym niezbędnym wyposażeniem zgodnym ze standardami sanitarnymi. Osoby z patrolu starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Gdy sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej. Czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.

Okazją do włączenia się w pomoc potrzebującym jest też zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2023 r. w wielu sklepach spożywczych różnych sieci na terenie całej Polski.

Opole

Opolską odsłonę Światowego Dnia Ubogich rozpocznie Eucharystia o godzinie 12:00 w kościele ojców Franciszkanów. Mszy św. w intencji osób ubogich i potrzebujących przewodniczyć będzie bp Waldemar Musioł. Następnie obchody przeniosą się na plac przed Amfiteatrem, gdzie na przybyłych gości czekać będzie poczęstunek przy muzyce zespołu SIKURIS z Boliwii prezentującego muzykę andyjską.

Podczas spotkania będzie możliwość wsparcia zbiórki nowych rękawiczek dla potrzebujących. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza diecezjan, by w parafiach, szczególnie w tym dniu, objąć modlitwą osoby ubogie i potrzebujące, a także udzielić im konkretną pomoc, np. przez wsparcie finansowe na rzecz Domów Nadziei w Opolu i Dylakach, które są prowadzone przez s. M. Aldonę Skrzypiec SSpS, jałmużnika biskupa opolskiego.

Reklama

Kraków

W Krakowie w centrum miasta, na Małym Rynku w dniach 17-19 listopada, będzie można odwiedzić „Namiot Spotkań” - przestrzeń dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych, gdzie będą dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej, a także świadczeń społecznych. Odbędą się też nauki rekolekcyjne, które poprowadzi ks. Mirosław Toszy. Poza tym w planach: warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe i zawody sportowe.

W Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, będzie można skorzystać z pomocy medycznej, natomiast pomoc duchową zapewnią osoby modlące się w kościele Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1).

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Z kolei w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni po Eucharystii będą mogli zabrać ze sobą torby charytatywne, przygotowane przez diecezjalne Caritas, uzupełniając je artykułami spożywczymi i chemicznymi, a następnie z powrotem przynieść do parafii. Jak podkreślają organizatorzy torby będą przekazywane osobom w trudnej sytuacji materialnej według decyzji proboszczów.

Jak podaje Caritas, w Polsce, która jest krajem o relatywnie wysokim poziomie nierówności społecznych, nie maleje liczba osób zagrożonych ubóstwem. Według GUS w 2022 r. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie (dochód nieprzekraczający kwoty 692 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym - dane GUS z 2021 r.), a ponad 4,5 mln doświadczało ubóstwa relatywnego (ich wydatki były o 50% mniejsze niż w przeciętnym gospodarstwie domowy). Zmienia się także struktura grupy społecznej zagrożonej ubóstwem i bezdomnością w szerokim tego słowa znaczeniu. Obok osób z rodzin dysfunkcyjnych, uzależnionych, nieporadnych życiowo i bezrobotnych, coraz większy udział w niej mają uchodźcy i seniorzy, a ostatnio wzrósł także odsetek dzieci.

2023-11-16 12:07

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprosił 500 ubogich i bezdomnych do restauracji

Udział w odświętnym obiedzie jest bardzo ważny dla osób ubogich nie ze względu na aspekt materialny, ale godnościowy. Staramy się w ten sposób przywracać im godność - powiedział PAP ks. Mieczysław Puzewicz z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich.

Delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie ks. Mieczysław Puzewicz przypomniał, że 14 listopada obchodzony jest po raz piąty Światowy Dzień Ubogich, który ustanowił Ojciec Święty Franciszek. Z tej okazji w Lublinie po raz kolejny osoby ubogie, bezdomne, uchodźcy oraz dzieci z zaniedbanych dzielnic uroczyście usiądą przy wspólnym stole.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję