Reklama

Spotkanie w „Niedzieli”

Świadkowie o Janie Pawle II

Niedziela Ogólnopolska 44/2011, str. 36-37

GRAZIAKO/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, autor książki „Jan Paweł II - dar Opatrzności”, i prowadzący spotkanie Marian Florek

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, autor książki „Jan Paweł II - dar Opatrzności”, i prowadzący spotkanie Marian Florek

W ramach 9. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie miało miejsce spotkanie w auli „Niedzieli”, poświęcone osobie Jana Pawła II. Redaktor naczelny tygodnika - ks. inf. Ireneusz Skubiś wspomniał dawne Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, które gromadziły tłumy na spotkaniach ze znanymi w całej Polsce, a pozostającymi w opozycji do ówczesnej władzy ludowej ludźmi kultury i sztuki. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej z naturalnych powodów zmienia się, dostosowując swoje propozycje do wymogów współczesności. Bohaterem ostatnich Tygodni jest zwykle osoba Jana Pawła II - zwłaszcza w roku jego beatyfikacji. Nie inaczej pomyśleli organizatorzy wieczornego spotkania 20 października w siedzibie redakcji, którzy zaproponowali refleksję na temat „«Niedziela» i Jan Paweł II - świadkowie”.
Wielkiego Papieża wspominali ludzie znający go osobiście. A jako że relacje z pierwszej ręki nigdy nie tracą świeżości, zebrani z uwagą wysłuchali materiałów pochodzących ze zbiorów studia TV „Niedzieli”. Abp Mieczysław Mokrzycki, drugi sekretarz Jana Pawła II, opowiadał o ostatnich dziewięciu latach życia Jana Pawła II. Kard. Stanisław Nagy, którego z Ojcem Świętym połączyło przed laty m.in. zamiłowanie do chodzenia po górach, mówił, że Jan Paweł II był człowiekiem spełnionym. Służący sześciu papieżom, a przez 27 lat dokumentujący pontyfikat Jana Pawła II doskonały fotograf Arturo Mari zapewniał, że Ojciec Święty regularnie czytał „Niedzielę”.
Refleksjami dzielili się na żywo autorzy książek o Janie Pawle II. Katarzyna Woynarowska, dziennikarka „Niedzieli”, autorka „Krajobrazów serca - z notatnika reportera”, opowiadała o kulisach dziennikarskiej pracy przy relacjonowaniu wizyt apostolskich Jana Pawła II. Ks. inf. Ireneusz Skubiś wydał wiele swoich książek, których bohaterem jest Papież Polak. Najnowsza - „Jan Paweł II - dar Opatrzności” to zbiór refleksji, które redaktor naczelny „Niedzieli” wygłasza w kilku katolickich rozgłośniach radiowych. - Opatrzność dała mi szansę bycia blisko Ojca Świętego - mówił podczas spotkania. - Miałem sporo szczęścia, bo jak inaczej nazwać to, że byłem na święceniach biskupich ks. Karola Wojtyły na Wawelu, wielokrotnie rozmawiałem z metropolitą krakowskim, potem bywałem zapraszany na obiady i kolacje do watykańskiego stołu Jana Pawła II, uczestniczyłem w nabożeństwach czerwcowych, a raz nawet obchodziłem swoje imieniny u Papieża. Moja książka to wypadkowa przeżyć związanych z tymi wydarzeniami, refleksje i przemyślenia, które towarzyszyły mi przez wiele lat. Chciałbym też, by Częstochowa doceniła Jana Pawła II, tak jak on doceniał Częstochowę, mówiąc o niej w 1991 r., że to dobre miasto. To, że jako pierwsi w Polsce uczyniliśmy Ojca Świętego honorowym obywatelem naszego miasta, powinno nas zobowiązywać. Nie wolno o tym fakcie zapominać - podkreślił na zakończenie ks. Skubiś.
Wieczór okazał się bogaty także w doznania muzyczne. Wystąpili utalentowani uczniowie miejscowego Autorskiego Liceum Artystycznego i skrzypek Rafał Smoleń.
Spotkanie przygotowane z wielką starannością przez ekipę „Niedzieli” i płynnie poprowadzone przez Annę Przewoźnik i Mariana Florka, stało się cennym „papieskim” akcentem jesiennego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję