Reklama

Bożogrobcy w „Niedzieli”

Polska rzeczywistość potrzebuje odważnych kapłanów

Niedziela Ogólnopolska 44/2011, str. 36-37

GRAZIAKO/Niedziela

Częstochowscy bożogrobcy ze Zwierzchnikiem Zakonu w kaplicy „Niedzieli”

Częstochowscy bożogrobcy ze Zwierzchnikiem Zakonu w kaplicy „Niedzieli”

Częstochowska wspólnota kawalerów i dam Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie zgromadziła się 20 października w siedzibie redakcji „Niedzieli”. W spotkaniu, które odbyło się m.in. z racji 30-lecia powrotu „Niedzieli” na rynek prasy w Polsce, wziął udział komandor Karol Bolesław Szlenkier - zwierzchnik Zakonu Bożogrobców w Polsce.
Podczas spotkania Złotymi Orderami Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie odznaczeni zostali kapłani należący do Zakonu: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” oraz ks. inf. Marian Mikołajczyk - wikariusz generalny i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. - Nasza polska rzeczywistość potrzebuje odważnych kapłanów - mówił komandor Karol B. Szlenkier, wręczając ordery.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową w kaplicy redakcyjnej pw. Mater Verbi - Matki Słowa. Modlitwie przewodniczył ks. prał. Zdzisław Małecki, kawaler Zakonu.
„Przeszłość i teraźniejszość Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie” - to temat konferencji, którą wygłosił ks. prał. Jerzy Bielecki -rektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, kawaler Zakonu. Wskazał m.in. na związki św. Jana Kantego z Zakonem Bożogrobców, zwanym miechowitami. Przypomniał, że św. Jan Kanty został kierownikiem szkoły klasztornej w Miechowie w szczytowym okresie rozwoju Zakonu. Jak zaznaczył, szczególny rozkwit miechowitów miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków Zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w II niedzielę po Wielkanocy, które przyciągały wielu pielgrzymów.
Co robił w tym szczytowym okresie w Miechowie młody doktor Jan Kanty? Był nie tylko kierownikiem szkoły klasztornej, ale również głosił kazania w języku polskim oraz przepisywał (kopiował) dzieła, szczególnie św. Augustyna, gdyż bożogrobcy jako kanonicy regularni opierali się na regule zakonnej opracowanej przez wspomnianego biskupa Hippony. Czynił to także później przez lat 40, kopiując dzieła innych autorów, w tym św. Tomasza z Akwinu. Pozostawił po sobie wyjątkową spuściznę w postaci własnoręcznie przepisanych dziesiątków prac i traktatów naukowych - łącznie ok. 14 tys.
Postać św. Jana Kantego i jego związki z bożogrobcami były dla ks. Bieleckiego okazją do ukazania działalności Zakonu Bożogrobców w ostatnich latach. Prelegent zwrócił uwagę na rolę, jaką wobec Zakonu Bożogrobców spełnia „Niedziela”, na której łamach znajduje odzwierciedlenie działalność miechowitów. - Obecność dam i kawalerów w redakcji „Niedzieli” jest znakiem, że pracując nad własnym umysłem, tak jak św. Jan Kanty, dostrzegamy i rozumiemy wielkie znaczenie w działalności naszego Zakonu środków społecznego przekazu. To rycerska służba Chrystusowi w prasie i na antenie - zaznaczył ks. Bielecki.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy obejrzeli film Studia TV „Niedzieli” pt. „Z Piwnicy studenckiej na świat”, przygotowany na 30-lecie powrotu tygodnika na rynek polskiej prasy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii proponuje Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych

2021-09-17 15:28

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Grażyna Kołek

Podtrzymując opinię o konieczności zbadania akt spraw kanonicznych, Państwowa Komisja proponuje Konferencji Episkopatu Polski stworzenie wspólnej grupy badawczej - poinformowała dziś Komisja. Zadaniem nowego gremium byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję