Reklama

Konferencja Polonijna w Poznaniu

Jan Paweł II - tułacz wśród tułaczy

Ziemia nie jest terenem walki o byt, ale ojczyzną ludzi - mówił bp Wojciech Polak 18 października w Poznaniu. W kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przewodniczył on Mszy św., która rozpoczęła międzynarodową konferencję pt. „Jan Paweł II wobec migrantów”

W Eucharystii uczestniczyli duszpasterze polonijni z 11 krajów, kapłani i klerycy z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. - Pragniemy dziękować Bogu za osobę Jana Pawła II i prosić, żeby światło, jakie rzucił przez swój pontyfikat i nauczanie na naszą emigracyjną posługę, wskazywało nam drogę - mówił podczas Eucharystii bp Polak, dotychczasowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji.
Przypominając w homilii pasterską posługę bł. Jana Pawła II wobec migrantów, bp Polak zaznaczył, że Papież nie ograniczał się jedynie do Polonii, ale wskazywał na jej szerszą perspektywę, podkreślając, że „jeśli jest ona właściwie potraktowana, stanowi wyraz wzajemnego świadczenia społeczeństw i narodów wobec siebie”.
Po Mszy św. rozpoczęły się obrady poświęcone posłudze pasterskiej bł. Jana Pawła II wobec migrantów. - Ufam, że nasza konferencja dostarczy duszpasterzom polonijnym konkretnych wskazań, jakie pozostawił Jan Paweł II, jeśli chodzi o opiekę nad migrantami, i że będą one pomocne w ich posłudze wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie - zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, który zorganizował to spotkanie. Wyjaśnił on również, że konferencja, której temat jest bardzo szeroki, ma na celu zwrócenie uwagi na Jana Pawła II jako papieża zatroskanego o ludzi w drodze oraz przybliżenie jego nauczania i wskazań dotyczących migrantów.

* * *

KARD. STANISŁAW DZIWISZ:
W przesłaniu do uczestników konferencji polonijnej pt. „Jan Paweł II wobec migrantów”, którzy przybyli do Poznania z 14 krajów świata, kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Temat jakże ważny, ponieważ obejmujący dużą część działalności duszpasterskiej Papieża «z dalekiego kraju». Bł. Jan Paweł II, przyczyniając się do obalenia komunizmu, zamknął pewną epokę w dziejach polskiej emigracji. Jego głos na temat tożsamości narodowej i religijnej pozostał zawsze aktualny. Ten głos przypomina, że bycie Polakiem zobowiązuje do dawania świadectwa wierności wierze, solidarności, otwarcia na inne kultury i dzielenia się dobrem wiary chrześcijańskiej z innymi”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję