Reklama

Ogólnopolska akcja społeczna

„Ogniska Patriotyzmu”

Wiedząc, jak cenną wartością jest patriotyzm, od wielu lat staramy się naszych uczniów uczyć życia dla ideałów. Kształtowanie właściwych postaw obywatelskich dokonuje się przede wszystkim poprzez pielęgnowanie tradycji narodowych. Służą temu święta i ważne rocznice narodowe. W czasach, gdy walczymy o to, by młode pokolenie znało swoją historię i utożsamiało się z pokoleniami walczącymi o wolność Polski, musimy proponować nowe formy pracy z młodzieżą. Polacy nie mają bogatej tradycji świętowania. Z reguły w programie obchodów 11 listopada w większości miast Polski jest uroczystość religijno-patriotyczna, w której uczestniczy garstka młodzieży. W większych miastach czasem organizowane są jeszcze koncerty i - z reguły - nic ponadto.
W Wieluniu, z inicjatywy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK, w 2008 r. pojawił się pomysł, aby w związku ze Świętem Niepodległości zorganizować takie wydarzenie, które może przyciągnąć młodzież. Wieczorem 11 listopada przy pomniku bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego zapłonęło ognisko, przy którym zebrali się młodzi i starsi. Wspólny śpiew, animowany przez uczniów, dostarczył wielu wzruszeń, a najwytrwalsi śpiewali do późnych godzin wieczornych. Tak zrodził się nowy element tradycji, która - mam nadzieję - będzie trwała przez długie lata. W 2010 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich podjęło się organizacji ogólnopolskiej akcji i w kilkudziesięciu miejscach Polski popłynął gromki śpiew.
Do pomysłu tego chcielibyśmy zachęcić inne środowiska. Wszędzie tam, gdzie znajdzie się osoba dorosła, która zorganizuje ognisko, przygotuje młodzież, zadba o śpiewniki - popłynie pieśń patriotyczna.
Ogniska patriotyzmu w wielu miastach i wioskach mogłyby się stać stałym elementem wychowania patriotycznego. Pieśni mogą być przeplatane gawędą świadków historii, wspomnieniem bohaterów narodowych. Celowe byłoby także pokazanie przy tej okazji czynów lokalnych bohaterów, ich cnót i zasług. To bardzo prosta forma świętowania, niewymagająca wielu nakładów, i dlatego może się stać powszechna.
Mamy jeszcze jeden cel - zachęcenie do wspólnego śpiewania, tak rzadko dziś praktykowanego. W szkołach średnich np. nie ma zajęć z muzyki. Pieśń patriotyczna odchodzi w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem.
Chcemy rozpropagować tę ideę, by nasze świętowanie było coraz piękniejsze, urozmaicone i niosło w sobie głębokie treści wychowawcze dla młodego pokolenia.
Na stronie internetowej: www.klowielun.pl zamieszczone są materiały do pobrania: karta zgłoszenia, śpiewnik z pieśniami i plakat. Do każdego środowiska, które przyłączy się do akcji, wyślemy plakaty.
Wierzymy, że wieczorem 11 listopada zapłonie w Polsce wiele takich ognisk. Trzeba jednak wykonać znaczną pracę, by zachęcić nowe środowiska.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich
Koordynator Akcji „Ogniska Patriotyzmu”
Bogusław Kurzyński, tel.: 501-499-001

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję