Reklama

Informatyk radzi

Archiwizacja poczty programem MozBackup

W uzupełnieniu informacji zawartych w poprzednim odcinku przedstawiam program MozBackup służący do tworzenia kopii zapasowej profili z takich programów, jak: Mozilla Suite, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Mozilla SeaMonkey oraz Netscape. Program pozwala stworzyć kopie ustawień poczty, wiadomości e-mail, zakładek, kontaktów, haseł, historii przeglądanych stron, danych formularzy itd. Program MozBackup można pobrać ze strony:
www.dobreprogramy.pl/MozBackup,Program,Windows,12613.html, a spolszczenie do niego: www.dobreprogramy.pl/MozBackup,Program,Windows,23907.html. Po jego zainstalowaniu należy podmienić plik ze spolszczeniem w programie, który instaluje się standardowo w Program Files w katalogu MozBackup. Po jego uruchomieniu należy wybrać tworzenie kopii i zaznaczyć program Mozilla Thunderbird. Później należy wybrać, co chcemy zarchiwizować, wybrać miejsce zapisu (domyślnie w Moich dokumentach) pliku.pcv z kopią i nadać mu odpowiednią nazwę bądź zgodzić się na domyślną, która zawiera nazwę archiwizowanego programu oraz datę archiwizacji. Po wykonaniu kopii plik możemy dodatkowo zapisać na innym nośniku danych, np. na CD. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z tak stworzonego archiwum, należy je odtworzyć programem Moz-Backup, który dokonuje tego dokładnie w to samo miejsce, z jakiego dane pobierał. Jeśli więc w tym miejscu mamy już nowe wiadomości, to po odtworzeniu starych stracimy te nowe. Dlatego kopie bezpieczeństwa trzeba tworzyć roztropnie. Proponuję osobno stworzyć kopię ustawień konta oraz osobno książki adresowej jako kopie awaryjne na „czarną godzinę”, np. konieczność przeinstalowania systemu, który nagle przestał działać. Kopię książki adresowej możemy przecież wykonywać co jakiś czas, w miarę jak przybywać w niej będzie nowych adresów. Z wiadomościami e-mail proponuję postępować podobnie - wykonywać kopie co pewien czas. Najpierw wiadomości należy zarchiwizować w programie Thunderbird, który zapisuje je w specjalnym pliku zawsze pod nową unikalną nazwą powiązaną z rokiem. Dopiero po wykonaniu takiej kopii warto zarchiwizować wiadomości poczty programem MozBackup. Nie musimy ich jednak usuwać z dysku, mając w ten sposób ciągły wgląd do wszystkich archiwów, a dokonane przez nas kopie będą tylko np. na wypadek awarii systemu.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję