Reklama

Pierwszy Kongres Biblijny

I. Dzień pierwszy:
28 X 2011 - Warszawa (UKSW)

8.30 - 19.30 - Sesja naukowa:
„Biblia kodem kulturowym Europy”
(aula UKSW - ul. Dewajtis 5)

8.30-10.30 Sesja I
- przewodniczy: ks. dr hab. Zdzisław Pawłowski (UMK, Toruń)
- ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk (KUL, Lublin): „Psalm 137 w kantacie «An Wasserflüssen Babylon» J. S. Bacha i w «Nabucco» G. Verdiego”;
- ks. dr Marcin Kowalski: „Hiob wzywa Zmartwychwstałego - ujęcie dramatu zbawienia w «Mesjaszu» G. F. Händla”;
- ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski (UKSW, Warszawa): „«Nad rzekami Babilonu» (Ps 137, 1) - polskie reminiscencje pieśni żydowskich wygnańców”.

Reklama

10.50-13.20 Sesja II
- przewodniczy: ks. dr hab. Sławomir Stasiak (PFT, Wrocław)
- ks. prof. dr hab. Ryszard Knapiński (KUL, Lublin): „Biblia w egzegezie sztuki - słowo obrazem się staje”;
- ks. dr hab. Stefan Szymik (KUL, Lublin): „Wieża Babel P. Breughla czytana oczami biblisty”;
- ks. dr hab. Marek Lis (UO, Opole): „Biblia w «Dekalogu» Krzysztofa Kieślowskiego i milczenie teologów”;
- ks. dr W. Popielewski (KUL, Lublin): „Od «Siódmej pieczęci» I. Bergmana aż po «Legion» C. Stewarta: czego laicka sztuka filmowa szuka w Apokalipsie św. Jana?”.

14.30-16.30 Sesja III
- przewodniczy: ks. prof. dr hab. Antoni Tronina (KUL, Lublin)
- ks. dr hab. Z. Pawłowski (UMK, Toruń): „Historia Józefa egipskiego w powieści Tomasza Manna «Józef i jego bracia»”;
- ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy (KUL, Lublin): „Afirmacja Pawłowej nauki o usprawiedliwieniu z wiary w «Fauście» J. Goethego i jej meandry w «Braciach Karamazow» F. Dostojewskiego”;
- ks. dr A. Zawadzki (KUL, Lublin): „Biblijne pojęcie «odkupienia» w poezji Z. Herberta?”.

16.50-18.50 Sesja IV
- przewodniczy: ks. dr Wojciech Węgrzyniak (UPJPII, Kraków)
- dr Tomasz Terlikowski: „Biblia w twórczości F. Dostojewskiego”;
- ks. dr Bartosz Adamczewski (UKSW, Warszawa): „Ewangelia według św. Marka jako «opus classicum» literatury chrześcijańskiej Europy”;
- ks. dr hab. Mirosław Wróbel (KUL, Lublin): „Biblijne inspiracje w twórczości J. Słowackiego”;
- ks. dr Stefan Radziszewski (KUL, Lublin - Kielce): „«Emaus to dla niej pusty dźwięk». O podróży z marksizmu do Biblii, czyli Anny Kamieńskiej portret biblijny”.

Reklama

19.00 - Zakończenie konferencji
- ks. prof. dr hab Henryk Witczyk (KUL, Lublin): „«Biblia jako wielki kod kulturowy» - wnioski płynące z referatów w kontekście posynodalnej adhortacji apostolskiej «Verbum Domini»”.

II. Dzień drugi:
29 X 2011 - Kongresowe świętowanie - Warszawa (UKSW)

10.30 - Eucharystia - Dziękczynienie za „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” i apostolat biblijny w Polsce - kard. Kazimierz Nycz (kościół akademicki UKSW).
12.00 - Spektakl teatralny „Raj utracony” - w wykonaniu zespołu ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (aula UKSW)
13.30 - Konferencja prasowa kard. Gianfranco Ravasiego dla mediów nt. „Ewangelia w świecie współczesnym - źródło kultury czy zagrożenie?” oraz prezentacja „Nowego Leksykonu Biblijnego” (wyd. Jedność)
15.00
- Uroczysta sesja w auli UKSW: „Słowo w życiu bł. Jana Pawła II i w życiu Kościoła według «Verbum Domini»”
- „Bł. Jan Paweł II - papież Sacrae Paginae” (abp Mieczysław Mokrzycki)
- „Animacja biblijna całego życia Kościoła” (kard. G. Ravasi)
17.30 - Nieszpory.

III. Dzień trzeci:
30 X 2011: Warszawa - Toruń

9.00 - Uroczysta Msza św. w intencji świata kultury i nauki - kard. G. Ravasi (kościół Ojców Misjonarzy - Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście)
11.00 - „Lectio magistralis” kard. G. Ravasiego nt. „Sztuka i wiara - dwa okna na Boga” (kościół środowisk twórczych, plac Teatralny)
18.15 - Rozmowy niedokończone z kard. G. Ravasim w TV Trwam i Radiu Maryja „Jak głosić Ewangelię dzisiaj - w mediach, w sztuce i na uniwersytecie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję