Reklama

Z Polski

25-lecie sakry abp. Józefa Michalika

Z Góry Parkowej patrzy na nas gród Przemysława z dawnych lat

W grodzie Przemysława życie wije się spokojnie jak wstęga opasującego go Sanu. Czasem jednak w monotonność i spokój jego życia wkracza kaskadą nurtu historii potężna fala dumy. Z pozoru tydzień między 9-16 października 2011 r. niczym nie wyróżniał się od innych tygodni. To charakterystyczne dla wielkich chwil - nie naruszają klimatu codzienności, ale tę codzienność uwydatniają.
Już od początku tygodnia wszystko było gotowe na przyjęcie księży biskupów. Pierwsi pojawili się w środę. Następnego dnia rano - 13 października dwa autobusy z biskupami i towarzyszącymi im gośćmi udały się do Lwowa. Msza św. w archikatedrze, zaduma na Cmentarzu Orląt, powiew polskości na Cmentarzu Łyczakowskim, obiad w seminarium i powrót z całym koszem wrażeń i wzruszeń.
14 października to dzień rozpoczęcia 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Rano księża biskupi odbyli krótki rekonesans do Krasiczyna, miejsca rodowego kard. Sapiehy.
„Tutaj przeżywam swoje lata,
nie znam odgłosów huku dział.
Serce zostanie w moim mieście,
które nie każdy dobrze zna”.
Wydarzeniem historycznym przemyskiego zebrania biskupów było z pewnością wybranie nowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w związku z tym, że bp Stanisław Budzik został nowym metropolitą lubelskim. Jego następcą został bp Wojciech Polak z Gniezna.
„Każda ulica pełna dumy,
domy zranione leczą snem,
w górze rozkwita nowe miasto,
w świetle neonów nowych tras”.
Ta duma rozpierała nas w niedzielę. Dzięki przekazowi Telewizji Trwam mogliśmy z całą Polską dzielić radość zakończenia roku dziękczynienia za beatyfikację bł. Jana Pawła II, ale także za 25 lat posługi biskupiej metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. Okolicznościowy list papieża Benedykta XVI ujawnił to, o czym częściowo wiedzieliśmy, a co teraz stało się powodem naszej dumy. Nie mniej wzruszające były słowa podziękowania skierowane na ręce Jubilata przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Sam Jubilat wskazał na obecność na uroczystości seniora polskich biskupów abp. Ignacego Tokarczuka - biskupa legendy.
Pragniemy tym tekstem podzielić się naszą radością z tych historycznych dla nas dni i podziękować za modlitwy w intencjach tego szczególnego kairosu dla naszego miasta.
„To Przemyśl, rodzinne moje miasto,
to gród mający tysiąc lat”.

Ks. Zbigniew Suchy

Warszawa

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. Jerzego Popiełuszki

W dawnym mieszkaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie 19 października br. zgromadziła się najbliższa rodzina ks. Jerzego, wraz z 91-letnią matką Marianną Popiełuszko. Właśnie tutaj, na pierwszym piętrze plebanii, został otwarty Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. Jerzego Popiełuszki. Został on uroczyście poświęcony przez kard. Kazimierza Nycza. Szefową placówki jest Katarzyna Soborak, która do tej pory przez 27 lat kierowała Archiwum ks. Jerzego.
Tego samego dnia w sanktuarium św. Stanisława Kostki kard. Nycz odprawił Mszę św. w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionego. Gromkimi brawami ludzie nagrodzili homilię Metropolity Warszawskiego. - Kiedy dzisiaj w niektórych środowiskach dostrzegamy próby powrotu do tworzenia getta dla Kościoła, kiedy jesteśmy świadkami prób prywatyzowania wiary, trzeba wracać do słów Ewangelii: nie bójcie się, będą was prześladować - mówił kard. Nycz. - Prześladowania stanowią normalny kontekst życia Kościoła. Dlatego nie lękamy się tego, nie lękamy się także wtedy, kiedy czytamy na łamach gazet tytuły: „Jak zeświecczyć państwo” czy „Jak usunąć wartości duchowe i etyczne ze sfery życia społecznego” - podkreślał kard. Nycz i zachęcał do realizowania hasła życia bł. ks. Jerzego: „Zło dobrem zwyciężaj”.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, m.in. Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Janusz Śniadek, przedstawiciele władz samorządowych oraz „Solidarności”.

Milena Kindziuk

Krótko

Bp Grzegorz Ryś z Krakowa został przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który będzie działać w ramach Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa.

Bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa jest nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz diecezji ełckiej, został nowym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

8 listopada br. na pierwszych posiedzeniach zbiorą się obie izby parlamentu: Sejm i Senat. Nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Izby wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków.

Do obrony krzyża w polskim życiu publicznym wezwało wszystkie ugrupowania Prezydium Komisji Krajowej „Solidarność”.

Adam Jakubas, jeden z nowych posłów PSL, marszałek województwa świętokrzyskiego, zrezygnował z mandatu poselskiego.

Leszek Miller został nowym szefem klubu parlamentarnego SLD. Miller wystartował w wyścigu, bo jak mówił, nie chce, aby SLD był partią koncesjonowaną przez środowisko „Gazety Wyborczej”.

W Policji w Polsce jest prawie 7 tys. wakatów. Starsi funkcjonariusze masowo przechodzą na emerytury, bojąc się nowych rozwiązań emerytalnych. Tegoroczne nowe przyjęcia zapełnią mniej niż połowę ubytków.

W rok od zabójstwa działacza PiS z Łodzi Marka Rasiaka partia ufundowała zamordowanemu specjalną tablicę. Proces jego mordercy Ryszarda C., byłego członka PO, ruszy pod koniec listopada. Ryszard C. chce, aby był jawny.

Do Sądu Najwyższego wpłynęło 99 protestów wyborczych, z czego 12 zostało wniesionych poza ustawowym terminem. Ostatnim dniem, kiedy można było zgłaszać protesty wyborcze do SN, był 19 października.

Raport NIK o katastrofie smoleńskiej może być gotowy w grudniu. Najwyższa Izba Kontroli sprawdza sposób organizacji wyjazdów i zapewnienia bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie, które korzystały z wojskowego lotnictwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję