Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

9. Dni Kultury Chrześcijańskiej

Na otwarcie - Msza św. i koncert

Mszą św. i koncertem papieskim rozpoczęto 16 października 9. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. Zebranych powitał o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski i prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. Homilię wygłosił o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Msza św. została odprawiona za śp. prof. Krzysztofa Pośpiecha, wybitnego muzyka, pedagoga, animatora kultury w Częstochowie i ziemi częstochowskiej. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” pod dyrekcję Przemysława Jeziorowskiego.
Po Mszy św. rozpoczął się koncert dziękczynny za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Zabrzmiały kompozycje Józefa Elsnera (1769 - 1854) ze zbiorów jasnogórskich. Utwory wykonali: Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska, Wrocławski Chór Kameralny „Cantores Minores Wratislavienses”, Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”. Całością dyrygował Jarosław Jasiura.
Koncert poprowadził o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - Jest to dziękczynienie, które chcemy składać nieustannie za nieoceniony dar nie tylko dla Polski, ale i dla świata w osobie kochanego Ojca Świętego, umiłowanego pielgrzyma jasnogórskiego, który przybywał tu od swej młodości jako kapłan, jako biskup i kardynał, wielokrotnie jako papież i zawierzał Maryi cały Kościół święty - powiedział.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

Patronki polskich kobiet

Reklama

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet 15 października zgromadziła na Jasnej Górze kilkaset uczestniczek. Organizatorem spotkania pod hasłem: „Trwajmy w komunii z Bogiem i Kościołem” było Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski z Łodzi, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Obecny był ks. prał. Tomasz Król, duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich. Do odprawiania Mszy św. został użyty Kielich Życia i Przemiany, złożony na Jasnej Górze w 1982 r. przez polskie kobiety jako wotum dla Jasnogórskiej Matki.
W homilii bp Pękalski przypomniał, że niedawno w Szymanowie k. Niepokalanowa odbył się kongres zorganizowany przez siostry niepokalanki w 100. rocznicę śmierci bł. Marceliny Darowskiej, założycielki zgromadzenia. - Uczestniczki tego kongresu zastanawiały się nad myślą przewodnią: „Jakie kobiety zmieniły świat”. Swoje zamyślenia, refleksje oparły na myślach swojej założycielki m. Marceliny Darowskiej, która w pewnym sensie była wizjonerką, bo jej spojrzenie sprzed 100 lat na kobiety, na świat jest ciągle aktualne - wyjaśniał bp Pękalski. - Mówiła do kobiet w czasach, w których kobiety głównie pełniły rolę służących: „żebyście nie były w społeczeństwie zerem”. Co zrobić, żeby tak nie było? Przede wszystkim - mówiła bł. Marcelina - kobieta ma współmyśleć, współdziałać, współtworzyć ze swoim mężem, dlatego powinna być odpowiednio wykształcona. M. Darowska zachęcała kobiety, aby angażowały się w życie społeczne, nie naruszając jednak tego podstawowego wymiaru ich powołania, jakim jest macierzyństwo - mówił bp Pękalski.

Służba więzienna

Funkcjonariusze i kapelani

Z udziałem ok. tysiąca osób odbyła się 15 października 15. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecni byli pracownicy więzień i ich rodziny, przedstawiciele związków zawodowych służby więziennej, dyrektorzy okręgowi poszczególnych jednostek, księża kapelani posługujący w zakładach karnych w całej Polsce. Przybyli m.in.: Stanisław Chmielewski, wiceminister sprawiedliwości, gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny służby więziennej, oraz gen. Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. wdrożenia Systemu Dozoru Elektronicznego. W pielgrzymce uczestniczyli również pracownicy zakładów poprawczych. Obecny był ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce.

Krótko

10 i 11 października modlili się na Jasnej Górze maturzyści archidiecezji warszawskiej. W dwóch grupach pielgrzymowało ok. 6 tys. osób wraz z bp. Tadeuszem Pikusem.

14 października przybyła Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Białostockiej, licząca ok. 600 osób. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Małyszko, duszpasterz młodzieży.

15 października odbyła się 8. Pielgrzymka Taksówkarzy. Obecny był Tadeusz Stasiów, prezes Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

15 października przybyła ostatnia tura maturzystów archidiecezji lubelskiej w liczbie ok. 2 tys. osób. W sumie w trzech turach przyjechało ponad 10 tys. młodych ludzi, co stanowi ponad 90 proc. maturzystów tego regionu.

Zapowiedzi

3-5 listopada - Forum Szkół Katolickich

5-6 listopada - Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję