Reklama

Z Watykanu

Rok Wiary: 11 X 2012 - 24 XI 2013

Benedykt XVI ogłasza Rok Wiary

W 50. rocznicę otwarcia II Soboru Watykańskiego - 11 października 2012 r. rozpocznie się Rok Wiary, który będzie trwał do 24 listopada 2013 r. - do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia minie 20 lat od ogłoszenia przez bł. Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary zapowiada ogłoszony w Watykanie przez Benedykta XVI list apostolski w formie motu proprio „Porta fidei”.
Papież zauważa, że w sytuacji przeżywanego w wielu krajach głębokiego kryzysu wiary konieczne jest ponowne odkrycie smaku karmienia się Słowem Bożym i Eucharystią. Papież podkreśla aktualność nauki II Soboru Watykańskiego, którego teksty „nie tracą wartości ani blasku. Muszą być one należycie odczytywane, poznawane i przyswajane jako miarodajne i normatywne teksty Magisterium, należące do Tradycji Kościoła.
Ojciec Święty zaznacza, że Rok Wiary ma być zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Ma rozbudzić w wierzących aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją. Zauważa, że Rok Wiary powinien wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują w Katechizmie Kościoła Katolickiego swą systematyczną i organiczną syntezę. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.

Audiencja Generalna

Pamięć o dobroci Boga staje się siłą nadziei

Podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra 19 października Benedykt XVI poświęcił swoją katechezę refleksji na temat Psalmu 136 (135). Zaznaczył, że jest on wielkim hymnem uwielbienia, który wychwala Pana w wielu powtarzających się przejawach Jego dobroci, w całej historii ludzkości. Ojciec Święty podkreślił konieczność pamiętania o Bożym dziele stworzenia. Zauważył, że chociaż dzieje Izraela wydają się nam dziś odległe, to główne przesłanie tego Psalmu jest nieustannie aktualne: Izrael pamięta o Bożej dobroci. Papież przypomniał, że w dziejach Żydów istnieje wiele „ciemnych dolin”, okresów trudności i śmierci, ale Izrael pamięta o Bożej dobroci i mocy, wie, że Boże miłosierdzie trwa na wieki. Innymi słowy - zbawienie Izraela i wszystkich ludzi jest powiązane z wiernością Panu, z pamięcią o dziełach Bożych. - Choć człowiek łatwo zapomina, to Bóg jednak pozostaje wierny - zaznaczył Benedykt XVI. Podkreślił, że historia Izraela uczy nas, iż miłość Boga trwa na wieki. Także dwa tysiące lat chrześcijaństwa ukazuje nam, że dobroć Boga trwa na wieki: po ciemnym okresie nazizmu i komunizmu Bóg ukazał nam, że jest dobry, stając się dla nas gwiazdą nadziei - zauważył Ojciec Święty. Papież podkreślił, że prawda ta dotyczy nie tylko dziejów kolektywnych, ale każdego z wierzących, osobistej historii zbawienia. Każdy z nas może doświadczyć „wielkich dzieł Boga w swoim życiu”. - Jeśli dziś bowiem przeżywam noc ciemną, jutro Bóg mnie wyzwoli, bo Jego łaska trwa na wieki - przypomniał Benedykt XVI.

Papież poświęcił pochodnię

Na igrzyska w Ziemi Świętej

Reklama

Po audiencji generalnej na Placu św. Piotra 19 października Benedykt XVI poświęcił pochodnię, która będzie towarzyszyć tegorocznym Igrzyskom im. Jana Pawła II w Ziemi Świętej. Ich 8. już edycja odbędzie się w dniach 21-25 października. Głównym punktem programu jest bieg na trasie o długości 12 kilometrów z Betlejem do Jerozolimy 24 października, w którym biorą udział sportowcy włoscy, izraelscy i palestyńscy - w sumie ok. 300 osób. Imprezie patronują m.in.: Papieska Rada ds. Świeckich, Patriarchat Łaciński Jerozolimy i Włoski Komitet Olimpijski. Przewidziano też mecz towarzyski z udziałem dawnych sław włoskiego futbolu, m.in. Damiano Tommasiego i Angelo Peruzziego.

Obrady Papieskiej Rady

Nowa ewangelizacja aż po krańce ziemi

Głosić Ewangelię należy aż po krańce ziemi, także pośród obojętności, niezrozumienia i prześladowań - powiedział 15 października Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników pierwszego spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. W dwudniowym spotkaniu, przebiegającym pod hasłem „Słowo Boże wzrasta i szerzy się”, wzięli udział przedstawiciele 33 episkopatów krajowych oraz 115 ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
Obradom w Auli Synodalnej przewodniczył szef nowego urzędu kurialnego abp Rino Fisichella. Otwierając spotkanie, powiedział, że przejście od „misji do ludu” (ad gentes) do „ludu w misji” winno być rozumiane jako zmiana perspektywy, będącej dźwignią nowej ewangelizacji. Podkreślił również, że celem pierwszego spotkania nowej papieskiej rady jest zaproponowanie stosownych odpowiedzi na obecny kryzys duchowy, jaki przeżywa świat. Chodzi o nowy zapał misyjny w pełnej świadomości, że istnieją różne rzeczywistości, które wymagają różnych bodźców ewangelizacyjnych.

Kompozycje Góreckiego

W repertuarze chóru Kaplicy Sykstyńskiej

W repertuarze chóru Kaplicy Sykstyńskiej znajdą się kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego. Zapowiada to dyrektor zespołu ks. Massimo Palombella w wywiadzie, jaki „L’Osservatore Romano” przeprowadził z nim z okazji pierwszej rocznicy objęcia stanowiska. Włoski duchowny podkreśla, że jego ambicją jest „absolutne otwarcie się na międzynarodowy repertuar, aby zapobiec zamienieniu się chóru Kaplicy Sykstyńskiej w obiekt muzealny”. - W przygotowaniu jest podręcznik, w którym znalazły się utwory, które powstały od początku XX wieku do naszych czasów. Nie wiem jeszcze, jakie miejsce zajmą one w celebracjach czy koncertach, pewien jestem jednak, że śpiewakom dobrze zrobi wykonywanie utworów: Duruflé, Schnitzla, Fauré, Perosiego, Refice’a, Molfino, Bettinellego, Bianchego, Poulenca, Dupré, Góreckiego, Lauridsena, Stanforda i wielu innych - mówi ks. Palombella.
Dyrektor chóru przypomina, że w jego skład wchodzi „dwudziestu śpiewaków, będących na pełnym etacie Stolicy Apostolskiej, reprezentujących bardzo wysoki poziom artystyczny”. Niektórzy z nich śpiewali w chórze już jako dzieci. - Sykstyna w szczególności podczas koncertów powinna móc wykonywać muzykę, na którą nie stać żadnego innego zespołu... nie możemy zaproponować tego, co ma w repertuarze chór parafialny, ale musimy mieć w programie utwory polifoniczne od pięciu głosów wzwyż - mówi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję