Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Zbyt proste

Ta opowieść jest skonfigurowana według najprostszego schematu: o dobrych i o złym. Dobrzy powstańcy, ucieleśniający szlachetne idee wolności i sprawiedliwości, wspierani przez zachodni świat, są już o krok od obalenia tyrana Kaddafiego. Zdobyli już Trypolis, zmusili Kaddafiego do ukrycia się i wyznaczyli nagrodę za jego głowę. Tyle że historia jest zbyt prosta, żeby była prawdziwa. Jakoś mało w tej opowiastce historii zwykłych ludzi, choćby mieszkańców Trypolisu. Nimi nikt się nie przejmuje ani nie zajmuje, a oni czasem mają wrażenie, że władza jednego despoty została zastąpiona inną jej odmianą, z tą różnicą, że ta nowa nie ma określonej twarzy.
- Panuje tu totalny chaos - opowiadała serwisowi AsiaNews.it jedna z mieszkanek Trypolisu. - Siedzimy zamknięci w domu z obawy przed kulami karabinów i nalotami, które trwają non stop. Ci, którzy uwierzyli, że nadeszła upragniona wolność, wprowadzeni w błąd przez zachodnie media i świętujący upadek tyrana na ulicach, zapłacili za to najwyższą cenę - życie.
Powstańcom, zwłaszcza że mają zakryte twarze, też trzeba patrzeć na ręce, bo w oczy nie sposób.

Tomasz Musiał

Indie

Prześladowania trwają

Trzy lata od fali antychrześcijańskich pogromów, jakie dotknęły Indie, wyznawcy Chrystusa wciąż są dyskryminowani i bezskutecznie domagają się sprawiedliwości. - Brak wolności religijnej jest plamą na hinduskiej demokracji i świeckości kraju - uważa Sajan George kierujący Ogólnoindyjską Radą Chrześcijan. Przypomina on, że praktycznie każdego dnia chrześcijanie na różne sposoby padają ofiarą dyskryminacji ze strony hinduistów. Najtrudniejsza sytuacja jest w takich stanach, jak: Orisa, Gudżarat i Karnataka.
Właśnie w tym ostatnim ze stanów przez dwie niedziele z rzędu fundamentaliści atakowali w czasie modlitwy chrześcijańską wspólnotę w miasteczku Rohi.
Z kolei w Orisie, w Nandagiri władze nakazały rozbiórkę maleńkiego kościoła wznoszonego przez chrześcijan, którym udało się uciec z pogromu sprzed trzech lat. Wcześniej otrzymali oni pozwolenie na budowę. Wiele wspólnot nie dostało też zgody na odbudowę kościołów zniszczonych przez hinduistów. - Obecna sytuacja wciąż niepokoi - mówi szef Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Turcja

Kontrowersyjna pigułka

Islamskich teologów podzieliła „postna pigułka”, która ma pozwolić muzułmanom łatwiej znieść całodzienny post i powstrzymanie się nawet od picia wody w Ramadanie. Na stronie internetowej „Ramadan Fasting Tablet” tabletka jest reklamowana jako środek łagodzący łaknienie i pragnienie oraz pomagający w ten sposób osobie poszczącej.
Teolodzy tureccy nie są jednak zgodni co do tego, czy preparat jest dozwoloną pomocą w muzułmańskim miesiącu postu. Süleyman Ateş, były kierownik Państwowego Urzędu ds. Religii, oświadczył na łamach gazety „Vatan“, że jego zdaniem, „pigułka na Ramadan” nie jest właściwym środkiem, ponieważ uczucie głodu i pragnienia, a tym samym niedostatek, stanowią nieodłączny element postu. - Niesłuszne więc jest połknięcie preparatu, który spowoduje uczucie sytości - uważa Ateş.
Na łamach tej samej gazety teolog Abdülaziz Bayindir stwierdził, że islam nie wymaga, aby czuć głód. Jego zdaniem, uczucie sytości jest nieodłącznie związane z jedzeniem - jeśli ktoś uważa to za niedopuszczalne, nie powinien w ogóle jeść.

Ludzie

Kard. Polycarp Pengo

Metropolita Dar es Salam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo domaga się ujawnienia nazwisk kapłanów, którzy są rzekomo zamieszani w handel narkotykami. Jest to reakcja na informacje rozpowszechniane przez prezydenta kraju Jakaya Kikwete.
Zdaniem katolickiego hierarchy, prezydent świadomie szkaluje Kościół, by go zdyskredytować w oczach Tanzańczyków. Kraj ten przygotowuje się bowiem do 50. rocznicy uzyskania niepodległości, co dla biskupów jest okazją do krytycznego niekiedy bilansu najnowszych dziejów.
Kikwete oskarżył duchownych o udział w handlu narkotykami już w czerwcu. Od tej pory kard. Pengo trzykrotnie domagał się ujawnienia nazwisk winnych. Podobnie uczyniła Tanzańska Rada Kościołów. Prezydent Kikwete nie przedstawił jednak ani nazwisk księży, ani jakichkolwiek dowodów, które uzasadniałyby jego publiczne zarzuty.

Cudzysłów

Nadszedł czas na wysiłek i poświęcenie dla interesów narodowych. W walce z kryzysem musimy odrzucić nasze prywatne interesy, gdyż poważnie zagrożone jest dobro wspólne.
Kard. José da Cruz Policarpo o rządowych planach reform w Portugalii

Krótko

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło USA. W Nowym Jorku ewakuowano m.in. wieże kontrolne lotniska JFK. W Waszyngtonie alarm podniesiono w Pentagonie i na Kapitolu. Nie odnotowano większych zniszczeń.

Libia wznowi eksport ropy naftowej w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, ale osiągnięcie eksportu w rozmiarach sprzed wybuchu wojny domowej potrwa rok - ogłosił przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej.

Prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego, obowiązującego z nielicznymi przerwami od prawie 28 lat. Wskazał, że od zakończenia wojny z separatystami z Tamilskich Tygrysów w kraju nie doszło do zamachów terrorystycznych.

Koreański dyktator Kim Dzong Il przebywał z kilkudniową wizytą w Rosji. Podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Miedwiediewem zapewnił, że Korea jest gotowa rozmawiać o swym programie nuklearnym, a nawet o moratorium na próby jądrowe.

Były szef MFW Dominique Strauss-Kahn jest wolny. Nowojorski sąd umorzył głośną sprawę, w której go oskarżano. Prokurator prowadzący sprawę wycofal się z zarzutów, bo uznał, że oskarżająca go pokojówka Nafissatou Diallo jest niewiarygodna.

W Monterrey, na północy Meksyku, 25 sierpnia co najmniej 40 osób zginęło, a ponad 10 zostało rannych w wyniku napadu na kasyno. Napastnikami byli członkowie kartelu, którzy często żądają haraczu od właścicieli kasyn.

Serię propagandowych porażek poniosła w ostatnim czasie Rosja. Klapą zakończył się pokazowy lot myśliwca piątej generacji T-50. Maszyna nie zdołała wystartować. Fiaskiem była kolejna próba międzykontynentalnej rakiety Buława. Na orbitę nie doleciał zaawansowany technicznie satelita telekomunikacyjny Express-AM4 oraz statek zaopatrzeniowy Progress.

Adwokaci aresztowanej niedawno liderki ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko alarmują, że ich klientka jest systematycznie podtruwana w więzieniu, a władze nie zgadzają się na przebadanie jej przez niezależnego medyka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję