Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2011, str. 6

Magdalena Niebudek/Niedziela

Arturo Mari - papieski fotograf

Arturo Mari - papieski fotograf

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witamy na Jasnej Górze

Buongiorno, Arturo Mari!

Papieski fotograf Arturo Mari przyjechał do Częstochowy na otwarcie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które miało miejsce 11 sierpnia br. Dzień wcześniej gościł na Jasnej Górze. - To miejsce było szczególnie ukochane przez Jana Pawła II - mówił Arturo Mari w wywiadzie dla Radia Jasna Góra. - W mojej pamięci przewijają się te wszystkie momenty, kiedy tutaj byłem z Ojcem Świętym w czasie jego pielgrzymek. Dzisiaj jestem szczęśliwy, że ks. Mariusz umożliwił mi pobyt na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie modlił się Ojciec Święty. Jest to dla mnie wielkie wewnętrzne wydarzenie, że mogę znów tu być. Nauczyłem się od Jana Pawła II ukochania tego miejsca... Przebywanie blisko takiego człowieka, jakim był Ojciec Święty Jan Paweł II, przyglądanie się jego życiu bardzo wiele zmieniło w moim życiu. Był on człowiekiem ogromnej pokory, wielkiego szacunku dla drugiego człowieka. Kiedy tutaj się modlił, przed tym Obrazem, było widać jego odmienioną twarz. To miejsce sprawiało, że Jan Paweł II był jeszcze bardziej zjednoczony z Matką Bożą i stawał się inny. To jakoś też mnie samego przekonywało do szczególnego znaczenia tego miejsca. Pamiętam momenty, kiedy w nocy Jan Paweł II przychodził do Kaplicy Cudownego Obrazu, by być zupełnie sam przed Obliczem swojej Matki. To jest też ważne świadectwo, mówiące o ogromnym znaczeniu Jasnej Góry. Nie odczuwam braku Jana Pawła II, bo zawsze jest ze mną, przez cały dzień, kiedy pracuję czy się modlę. Nawet tutaj, w tym miejscu, kiedy dzisiaj jestem na modlitwie, myślę, że on też klęczy i modli się. On ciągle jest obecny w moim życiu... - wyznał Arturo Mari.
Tłumaczem i opiekunem papieskiego fotografa w czasie jego pobytu w Częstochowie był ks. Mariusz Frukacz z „Niedzieli”.

O. Stanisław Tomoń OSPIE, Rzecznik Jasnej Góry

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Imponująca statystyka

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 25 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 168 pielgrzymek pieszych, w których wędrowało 104 500 osób, w 66 pielgrzymkach rowerowych przyjechało 3 391 osób, w 7 pielgrzymkach biegowych dotarły 144 osoby, a 2 pielgrzymki konne liczyły 48 osób.
W porównaniu z rokiem 2010 pieszych pielgrzymek jest o 11 więcej. Zwiększyła się także liczba uczestników pielgrzymek - o 4 484 osoby.
- Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 1 do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyły 54 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 84 582 pątników.
W porównaniu z ubiegłym rokiem na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybyła jedna piesza pielgrzymka więcej. Zwiększyła się także liczba uczestników pielgrzymek - o 2 138 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę 19 850 osób.
Były to:

300. Warszawska Pielgrzymka Piesza

31. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

28. Praska Pielgrzymka Rodzin

Grupy „Siedemnaste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

20. Pielgrzymka Niepełnosprawnych.

- Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to:

300. Pielgrzymka Warszawska - 12 tys. pątników

31. Pielgrzymka Krakowska - 8 tys. pątników

33. Pielgrzymka Radomska - 6 533 pątników

31. Pielgrzymka Podlaska - 4 tys. pątników

31. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna - 4 tys. pątników

- Najdłuższą trasę przeszły:

30. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu - 640 km w 19 dni

27. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Łukęcina - 621 km w 20 dni, ze Świnoujścia - 611 km w 19 dni

29. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska: grupa z Ustki - 600 km w 19 dni

19. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Augustowa - 545 km w 17 dni

Statystykę przygotowało Biuro Prasowe Jasnej Góry

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Jasna Góra, 17-26 sierpnia 2011

PROGRAM

17-24 sierpnia
18.30 - Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej - ks. Jacek Bałemba SDB

25 sierpnia - czwartek
17.00 - Diecezjalna procesja maryjna z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę
19.00 - Msza św. na Szczycie Jasnogórskim - bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki
* Homilia - bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski
* Apel Jasnogórski - o. Bronisław Kraszewski OSPPE
* Czuwanie nocne - Pomocnicy Matki Kościoła

26 sierpnia - piątek
1.00 - 4.30 - Msze św. grup pielgrzymkowych
5.30 - Godzinki
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
* Msza św. z homilią - o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów
8.00 - Msza św. archidiecezji łódzkiej - abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki
10.00 - Modlitwa pielgrzymów - „Dziękczynienie za Jasnogórskiego Papieża Zawierzenia bł. Jana Pawła II” - o. Kamil Szustak OSPPE
10.40 - Ingres księży biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia
11.00 - SUMA PONTYFIKALNA Z HOMILIĄ
- abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski
* Powitanie - o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów
* Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich
* Przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
14.00 - Droga Krzyżowa - o. Wojciech Dec OSPPE z młodzieżą z Duszpasterstwa na jasnogórskich Halach
16.15 - Różaniec - o. Tomasz Tlałka OSPPE
18.30 - Procesja eucharystyczna - o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry
19.00 - Msza św. i homilia - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski
21.00 - Apel Jasnogórski - o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Proboszczowie z Archidiecezji Łódzkiej biorą udział w spotkaniu "Proboszczowie dla Synodu"

2024-04-30 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary – tłumaczy ks. Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję