Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojciech Kilar

„Jasna Góra jest ze mną…”

Wojciech Kilar w dniu swoich 79. urodzin modlił się na Jasnej Górze. Wybitny polski kompozytor urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie w ówczesnej Polsce. Związki Wojciecha Kilara z Jasną Górą są wieloletnie. Już od wielu lat stało się zwyczajem, że z racji dnia swoich urodzin kompozytor pielgrzymuje na Jasną Górę. Tu chce pokłonić się Jasnogórskiej Bogarodzicy. 17 lipca przed Cudownym Obrazem została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem kompozytora. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. - Przybywam tutaj właściwie w wielu intencjach. Wiele osób prosiło mnie o to, wiedząc, że będę na Jasnej Górze. Ale moja intencja to jest przede wszystkim intencja pamięci mojej Żony, o wieczne odpoczywanie dla niej, a dla mnie intencja o to, abym mógł się z moją Żoną połączyć tam - w Domu Pana - powiedział Wojciech Kilar.
Wyjaśnił, że kiedy wchodzi w jasnogórskie mury, zawsze odnosi to samo wrażenie. - Odczuwam, jakby Matka Boża położyła na mnie swoją rękę, to jest ten cud Jasnej Góry, który od stuleci jest taki sam, niezmienny. Maryja jest opoką naszą, Polaków, jest opoką moją. Dziękuję za to Bogu i tym, którzy spowodowali, że właściwie od prawie 30 lat jestem takim jakby mieszkańcem Jasnej Góry. Czy jestem tutaj, czy jestem u siebie w domu, to właściwie zawsze Jasna Góra jest ze mną. Obraz Matki Bożej, który otrzymałem od Ojca Przeora, stoi w takim miejscu w moim domu, że przechodzę koło niego codziennie setki razy, prawie za każdym razem się żegnam i często się modlę przed tym obrazem. Jasna Góra jest ze mną wszędzie tam, gdzie ja jestem, i za to Bogu dziękuję - wyznał wybitny kompozytor.
- Cieszymy się, że rok w rok do tego miejsca po głębszy oddech i po szersze spojrzenie przybywa z niedalekiego przecież Śląska Pan Wojciech. Cieszymy się z jego obecności, którą bardzo doceniamy, i zawsze na tym miejscu wyrażamy nasz szacunek, widząc, jak dobrze wsłuchuje się on w Boże inspiracje, w to, co jest darem muzyki, sferą prowadzącą człowieka do piękna. Dziękujemy mu za wszystkie kompozycje. Ze wzruszeniem odnajdujemy jego „Angelus”, jako dar ofiarowany do Muzeum 600-lecia (...). Modlimy się również przez pamięć dla szanownej Małżonki Pana Wojciecha, Pani Barbary, o pokój wieczny dla jej duszy - powiedział o. Stanisław Tomoń.

Piesze pielgrzymki

Spod znaku Maryi

Na dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, które znane jest w tradycji także jako święto Matki Bożej Szkaplerznej, obchodzone w Kościele 16 lipca, na Jasną Górę pielgrzymowały piesze pielgrzymki. Największe grupy dotarły 15 lipca z ziemi przemyskiej i poznańskiej.
Najliczniejszą grupę stanowiła 77. Poznańska Piesza Pielgrzymka - 1779 pątników. Pielgrzymi przemierzyli 310 km pod hasłem: „W komunii z Bogiem”, dziękując za beatyfikację Jana Pawła II. Nad przebiegiem wędrówki czuwał ks. Konrad Jędrzejczak.
Tego samego dnia z dalekiej archidiecezji przemyskiej, po pokonaniu 380 km, po spędzeniu w drodze 12 dni, na Jasną Górę dotarła 31. Piesza Pielgrzymka Przemyska. Wędrowało 1400 pątników, wśród nich biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, który, zgodnie z wieloletnią tradycją, szedł pieszo razem z pątnikami.
14 lipca po raz 142. dotarła Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Hasłem na pątniczej drodze były słowa: „W komunii z Bogiem i bliźnimi”. 606 pątników spędziło w drodze 4 dni, pokonując 113 km.
12 lipca dotarła 212. Piesza Pielgrzymka z Lanckorony. Jest to jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek przybywających do Sanktuarium Jasnogórskiego. Pod hasłem: „W komunii z Bogiem” szło 230 osób. Pielgrzymi wędrowali tzw. szlakiem królewskim od Krakowa do Częstochowy. Po drodze zatrzymywali się w sanktuarium św. Anny i w sanktuarium w Gidlach. Charakterystyczną cechą lanckorońskiej pielgrzymki jest to, że prowadzą ją świeccy przewodnicy, od kilku lat - Stanisław Kiepura.
12 lipca przybyła także 28. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W tym roku na pątniczy szlak wyruszyło 253 pielgrzymów, pokonując 364 km. Pątnicy w drodze spędzili 11 dni.

Krótko

16 lipca 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa zgromadziła ponad 500 osób. Odbywała się pod hasłem „Szukałem was - jesteśmy!”. Była dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik.

17 lipca dotarła na Jasną Górę jubileuszowa - 20. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, rekordowa pod względem zarówno liczby uczestników (310 osób), jak i długości trasy (700 km). Wiek pielgrzymów był bardzo zróżnicowany - od 8 do 78 lat. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę należy do najstarszych pielgrzymek rowerowych w Polsce.

17 lipca uczestnicy jubileuszowej - 40. Pielgrzymki Nowogródzian po raz kolejny uczcili modlitwą bohaterskie siostry nazaretanki. W sanktuarium zgromadzili się nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń, potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka, leżącego obecnie na Białorusi. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk, opiekun duchowy Nowogródzian.

Zapowiedzi

3-6 sierpnia - VI Światowy Kongres Rodzin Salezjańskich

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa nie ucieka od odpowiedzialności; przygotowuje do czynu

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Tekst pochodzi z greckich partii Księgi Estery. W tekście hebrajskim księga nie wymienia ani razu imienia Boga, a modlitwy Estery i Mardocheusza pojawiają się w tradycji greckiej. Dlatego w Biblii Tysiąclecia wersy oznaczono literami przy numerach, jak 17k. Sceneria to Suza i dwór perski. W tle stoi prawo dworskie, które czyni wejście do króla bez wezwania wydarzeniem granicznym. Estera stoi na progu takiego wejścia, a modlitwa odsłania jej bezbronność. Zdanie o niebezpieczeństwie „w mojej ręce” podkreśla ciężar decyzji i odpowiedzialności. Pada wyznanie: „Ty jesteś jedyny”. Brzmi ono w pałacu świata, który zna wielu bogów i wielu panów. Królowa nazywa Boga „Królem” i „Władcą nad władcami”. Tytuły ustawiają właściwą hierarchię. Estera mówi o sobie: „samotna” i „opuszczona”. Władza i bliskość pałacu nie dają oparcia. Pamięć o Bożym wyborze Izraela i o wierności obietnicom staje się dla niej językiem nadziei. W samym środku pada prośba: „daj się rozpoznać w chwili naszego udręczenia”. To modlitwa o obecność, która daje odwagę do wejścia w ciemność. Prośba dotyczy odwagi oraz mowy. Brzmi jak modlitwa kogoś posłanego. Z Biblii znane są podobne obrazy. Mojżesz słyszy obietnicę obecności w ustach, a Jeremiasz doświadcza dotknięcia ust. Estera prosi o słowa, które rozbroją gniew monarchy. Obraz „lwa” nazywa zagrożenie po imieniu. Modlitwa nie ucieka od odpowiedzialności; przygotowuje do czynu. Św. Ambroży w „De officiis” stawia Esterę obok biblijnych wzorów odwagi. Pokazuje królową, która naraża życie, aby ocalić swój lud. W jego ujęciu ryzyko ma kształt cnoty i troski o innych.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Czy chcesz stać się zdrowym?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Zmiana wymaga decyzji. Czasem przyzwyczajamy się do swoich słabości. Jezus pyta nie o historię, lecz o wolę.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Papieża: Chwała, którą objawi Bóg

2026-02-25 20:44

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican Media

Chwała objawi się dopiero przed Obliczem Boga. W każdym z nas jest ona wyciśnięta, jednak może zostac przysypana warstwami ciemności, które trzeba usunąć. Obecna przeciętność i rozpacz z powodu uporczywych porażek nie muszą być ostateczne; Boży plan wobec nas jest nieskończenie piękny - mówił bp Erik Varden w siódmej nauce rekolekcji wielkopostnych, głoszonych dla Papieża i Kurii Rzymskiej.

Kiedy Jezus wyjaśnił, co znaczy trwać przy Nim i wejść do Królestwa, ku któremu wskazywał, „wielu spośród Jego uczniów wycofało się i już z Nim nie chodziło”. Nie chcieli przyjąć Jego nauki o realizmie sakramentalnym, nierozerwalności małżeństwa i konieczności Krzyża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję