Reklama

Zdrowie

Abp Z. Zimowski: Stolica Apostolska zadowolona z popierania przez WHO karmienia piersią i z raportu nt. autyzmu

Stolica Apostolska dziękuje za kompetentny raport nt. karmienia piersią noworodków i dzieci oraz cieszy się, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udzieliła poparcia tej sprawie. Wspomniał o tym w przemówieniu na 67. zgromadzeniu tej organizacji w Genewie przewodniczący delegacji watykańskiej abp Zygmunt Zimowski. Wyraził również uznanie dla raportu organizacji w sprawie działań na rzecz leczenia zaburzeń z oznakami autyzmu i który obala niektóre mity nt. tego zburzenia.

[ TEMATY ]

zdrowie

TOMASZ LEWANDOWSKI

Na wstępie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Zdrowia zapewnił, że jego delegacja jest świadoma niekorzystnych skutków zmian klimatycznych, na co w różnych swych dokumentach zwraca uwagę WHO. Zmiany te wpływają w dużym stopniu „na społeczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia, takie jak czyste powietrze, woda pitna, wystarczająca ilość żywności i bezpieczne schronienie” – podkreślił mówca. Dodał, że „pogłębiają one istniejące już problemy zdrowotne, a na największe ryzyko wystawiona jest ludność już w tej chwili dotknięta chorobami wywołanymi” przez te zmiany.

Arcybiskup przywołał w tym kontekście słowa papieży Franciszka i Benedykta XVI, którzy ostrzegali przed „zachłanną eksploatacją zasobów środowiska naturalnego” oraz przed obojętnością wobec takich zjawisk jak pustynnienie, degradacja i utrata wydajności rozległych obszarów rolnych, zanieczyszczenie rzek i wód, zanikanie różnorodności biologicznej, zanik lasów równikowych itp. Aby przeciwdziałać tym niepokojącym przejawom należy wznieść się ponad czysto naukowe, medyczne i gospodarcze wymiary zmian klimatycznych i dostrzec ludzi najbardziej nimi dotkniętych. To zaś z kolei wymaga przemyślenia na nowo drogi, jaką kroczy dziś ludzkość – stwierdził polski arcybiskup kurialny.

Reklama

Przypomniał, że Benedykt XVI wezwał w związku z tym do „większej solidarności w celu zapobiegania lub przynajmniej złagodzenia wpływu tych zmian na sytuację naszych najsłabszych braci i sióstr”. Działania w tym kierunku wymagają nie tylko zwiększenia nakładów z budżetu i decyzji politycznych, ale także wspierania odpowiedniej kultury we wszystkich działach społecznych i w wymiarze międzyludzkim – dodał mówca.

Wyraził następnie uznanie dla sprawozdań i planu pracy Organizacji w związku ze zmianami klimatycznymi i ochrony zdrowia, które to dokumenty są owocem oczekiwanych przemyśleń i solidarności. Tę rosnącą świadomość ekologiczną należy wspierać, pomagać jej rozwijać się za pomocą konkretnych programów i inicjatyw w zakresie zmniejszenia zmian klimatycznych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju – mówił dalej przewodniczący delegacji watykańskiej.

Powitał z kolei z zadowoleniem „raport dotyczący wysiłków na rzecz leczenia zaburzeń z objawami autyzmu”. Ukazuje on m.in. „postępy w rozwijaniu świadomości, która obala niektóre mity nt. autyzmu oraz popiera partnerstwo między organizacjami społecznymi zaangażowanymi w poprawę świadczeń i ustalanie priorytetów w działaniach na szczeblu krajowym i lokalnym” – stwierdził abp Zimowski. Wyraził przy tym nadzieję, że „zaktualizowanie tych wskazówek w poszczególnych krajach, pod kierownictwem politycznym i przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, przyczyni się do pomocy wielu rodzinom”. Zapewnił, że Stolica Apostolska chce włączyć się w te działania m.in. przez konferencję międzynarodową nt. autyzmu, która pod patronatem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Zdrowia odbędzie się w Watykanie w listopadzie br.

Reklama

Abp Zimowski wyraził też uznanie dla „kompetentnego raportu dotyczącego karmienia piersią noworodków i dzieci”. Jego zdaniem należy ze wszech miar popierać działania w tym kierunku, jako że ten rodzaju karmienia nowo narodzonych, a nawet nieco starszych dzieci zasługuje na popularyzację, gdyż zapobiega ono ich niedożywieniu i „jako takie powinno być chronione i promowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej”. Mówca zwrócił uwagę, że udzielając chrztu w Kaplicy Sykstyńskiej w styczniu br. Papież Franciszek „zachęcał matki, aby nie krępowały się nakarmić dzieci, gdy te są głodne”.

„Gorąco pragnę, aby prace tego zgromadzenia pomogły nam potwierdzić centralne miejsce osoby ludzkiej we wszystkich naszych działaniach na rzecz promocji zdrowia” – zakończył swe przemówienie przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Zdrowia.

67. zgromadzenie WHO w Genewie trwa od 19 do 24 maja w Genewie.

2014-05-21 17:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarzu nasz codzienny...

Jak być zdrowym? Gdy w nas i wokół tak wiele chorób? Gdy zmagamy się na co dzień ze smogiem, zanieczyszczoną sztucznymi barwnikami i konserwantami żywnością, niezdrowymi relacjami i sytuacjami w domu, pracy, wśród znajomych, a w życiu społecznym dopadają nas chore „układy”, „zasady”, patologie...

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję