Reklama

Kościół

Troska o dobro wspólne. O środowisku w auli "Niedzieli"

Troska o środowisko i szacunek do świata stworzonego wynika z głębokiej wiary. O tym fakcie przypomnieli uczestnicy konferencja „Środowisko – Troska o dobro wspólne”, która odbyła się 15 września 2023 r. w Częstochowie, w Auli Instytutu NIEDZIELA, wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

[ TEMATY ]

ekologia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z WYDARZENIA

Konferencja została zorganizowane przez dwie instytucje zasłużone na polu rzetelnego informowania o katolickim nauczaniu na temat ochrony świata stworzonego – Fundację Instytut Mediów oraz Instytut NIEDZIELA. Partnerem konferencji były Lasy Państwowe. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, a koncelebrowali abp Wacław Depo i bp Tadeusz Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO Z KONFERENCJI: Zobacz

Reklama

Kardynał Müller zauważył, że: - grzech skierowany jest zawsze ku Bogu, nie bezpośrednio środowisku. Następnie uczestnicy konferencji przenieśli się do auli Instytutu NIEDZIELA, gdzie leśników, przedstawicieli instytucji zajmujących się naturą i środowiskiem, hierarchów i duchownych oraz wszystkich, którym na sercu leży troska o środowisko, przywitali gospodarz miejsca abp Wacław Depo oraz prezes Fundacji Instytut Mediów Mariusz Książek. Konferencję swoim udziałem zaszczycili m.in. Krystyna Szyszko – wdowa po prof. Janie Szyszko, Andrzej Gawron – poseł, Sławomir Mazurek – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

PRZEMÓWIENIE kard. Gerharda Müllera

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Rozpoczynając konferencję prezes Mariusz Książek stwierdził: - Nasza konferencja (…) ma znaczenie przez trzy elementy: przez osoby, przez miejsce, a także przez swój czas. Dzisiejsze wydarzenie jest inspirowane najpierw przez osoby, które wewnętrznie czują się wychowankami prof. Jana Szyszko (…). Także miejsce gdzie jesteśmy nie jest przypadkowe, bowiem Tygodnik Katolicki „Niedziela” towarzyszył Profesorowi w działalności naukowej i działalności badawczej (…) Pan minister Jan Szyszko bardzo dobrze wiedział o sile przekazu mediów katolickich, także Tygodnik „Niedziela” i dbał oraz zabiegał o ten przekaz w naszych kanałach komunikacji (…) Czas nie jest przypadkowy – jesteśmy w dniu poprzedzającym pielgrzymkę leśników i ich rodzin na Jasną Górę. Każdego roku Profesor wraz z przedstawicielami tego środowiska oficjalnie w stolicy duchowej Polski dawał świadectwo, że dla niego i całego środowiska każde działanie ma sens wówczas, kiedy żyjemy zgodnie z hasłem: „Bóg, honor, ojczyzna” – stwierdził prezes Fundacji Instytut Mediów.

Reklama

W gronie prelegentów znaleźli się dr Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Anna Moskwa – minister klimatu i środowiska, kard. dr hab. Gerhard Ludwig Müller – prefekt emeryt Kongregacji Nauki Wiary, ks. dr hab. Artur Żuk – Wyższa Szkoła Filozoficzno-Teologiczna w Wiedniu, ks. dr hab. Witold Ostafiński – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, o. dr Zdzisław Klafka, redemptorysta – rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, Artur Michalski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Magdalena Bodzenta – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, NFOŚiG, Józef Kubica – dyrektor generalny Lasów Państwowych. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: bp Tadeusz Lityński – biskup zielonogórsko-gorzowski, przewodniczący Zespołu „Laudato si’” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP, ks. Zbigniew Kucharski – członek Zespołu „Laudato si`” i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, Marek Ryszka – prezes WFOŚiGW w Warszawie, prof. Roman Niżnikowski – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, prof. Marcin Szewczak – Katolicki Uniwersytet Lubelski, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, ks. dr Andrzej Lubowicki – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Głównymi zagadnieniami poruszanymi w czasie konferencji były ochrona środowiska, polityka klimatyczna, a także spuścizna zmarłego ministra środowiska profesora Jana Szyszko. Jako pierwszy z prelegentów zabrał głos dr Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP, który mówił o wyzwaniach polityki klimatycznej w konfrontacji do zrównoważonego rozwoju. Sałek przypomniał fakt, który tak często umyka w debacie publicznej, że zrównoważony rozwój ma swoje źródło w leśnictwie. Z czasem, pojęcie to wyodrębniło się z nauk leśnych i obecnie nie dotyczy już tylko leśnictwa, ale wielu innych obszarów. Następnie, dając przykład polskich leśników, łączących funkcję przyrodnicze i gospodarcze, wyjaśnił jak człowiek pomaga przyrodzie, stymulując ją do rozwoju. Następnie wyjaśnił problemy i zagrożenia związane z unijną polityką dekarbonizacji.

Reklama

Minister Anna Moskwa mówiła o bezpieczeństwie ekologicznym i energetycznym Polski, skupiając się na konkretnych przykładach. Jednym z głównych punktów swojego wystąpienia uczyniła unijny pakiet Fit for 55, który, jak zauważyła: – W tym momencie skarżymy do Trybunału Sprawiedliwości (…) dlaczego to jest ważna walka i dlaczego te skargi są istotne? Nie chodzi tu tylko o nierealność tych celów. Nie chodzi o sam proces w jakim były przyjmowane, o szybkość, o brak dobrych konsultacji ze społeczeństwem. Ale de facto ta dyskusja jest też dyskusją traktatową (...) Te 16 dokumentów wpływają na nasz miks energetyczny, czyli jak jest zbudowane nasze bezpieczeństwo energetyczne, z jakich źródeł korzystamy, z jakich surowców. I traktaty mówią jasno, w każdej sytuacji, kiedy regulacje unijne wnikają w tą sferę jest wymóg jednomyślności. Dyskutujemy tak długo aż znajdziemy konsensus, jeżeli go nie znajdziemy, to tego dokumentu nie ma. I ta zasada została złamana przy całym procesie procedowania pakiet Fit for 55 – stwierdziła minister Anna Moskwa.

Leśnictwo i związane z nim gałęzie przemysłu m.in. drzewnego, papierniczego, meblarskiego dostarczają niemal 8% PKB, o czym przypomniał Józef Kubica. Następnie dyrektor generalny Lasów Państwowych mówił o zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez polskich leśników, która umożliwia zbalansowane korzystanie z polskich zasobów leśnych – wspominając przy tym postać i spuściznę prof. Szyszko. Dyrektor generalny podkreślił także rolę wiary w życiu leśników: – Jutro idziemy modlić się do Pani Jasnogórskiej o moc duchową, bo bez tej mocy nie damy rady – mówił Józef Kubica, nawiązując w ten sposób do pielgrzymki leśników na Jasną Górę.

W czasie konferencji min. Anna Moskwa wręczyła kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i klimatu. Minister Moskwa dziękowała kard. Müllerowi za miłość do Polski, podkreśliła, że jest on ambasadorem naszego kraju i osiągnięć w dziedzinie ochrony przyrody oraz zrównoważonego rozwoju. Kardynał nie krył wzruszenia odbierając nagrodę.

Konferencję zakończył ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA. W podsumowaniu zauważył: - Kiedy stajemy wobec tajemnicy stworzenia, to stajemy też przed Stwórcą. Jako klamrę dla różnorodnych tematów poruszonych w czasie konferencji prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA zacytował papieża Benedykt XVI „W stworzeniu istnieje coś, co moglibyśmy nazwać «podpisem» Boga – podpis, który człowiek może i powinien starać się odkryć i odczytać”, dodając: - Kiedy leśnicy stają w lesie, to Pana Boga widzą i w wielkości drzew i w tym mikrokosmosie, widzą w tym jak przedziwny to jest układ, jak przedziwnie to jest stworzone i w stworzeniu widzą Stwórcę – zauważył ks. Bakalarz. Konferencja „Środowisko – Troska o dobro wspólne” była ważnym i potrzebnym głosem w dyskursie o ekologii, głosem który wybrzmiał ze szczególnego dla Polski miejsca – z duchowej stolicy naszego kraju.

2023-09-15 15:25

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekologiczne nawrócenie

Niedziela sosnowiecka 42/2018, str. IV

[ TEMATY ]

książka

ekologia

Jarosław Ciszek

Bp Grzegorz Kaszak z autorami przewodnika – ks. Michałem Bordą i ks. Michałem Knapikiem

Bp Grzegorz Kaszak z autorami przewodnika – ks. Michałem Bordą i ks. Michałem Knapikiem

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu 4 października br. Episkopat Polski wystosował list pasterski „W trosce o wspólny dom”. Biskupi, nawiązując do Ewangelii wg św. Mateusza – która mówi o miłości zarówno do człowieka, jak i całego dzieła stworzenia – a także do encykliki papieża Franciszka „Laudato si´”, zaznaczają swoją troskę o środowisko, w którym żyjemy oraz przypominają o moralnym obowiązku człowieka, który winien dbać o jakość powietrza, poprawiając tym samym warunki ekologiczne w naszym kraju

W liście biskupów czytamy m.in.: „Wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 33 znajdują się w Polsce. Roczna liczba zgonów spowodowanych tą sytuacją szacowana jest na prawie 40 tys. Smog zabija. Niskiej jakości paliwa spalane w przestarzałych piecach, toksyczne spaliny będące efektem wzmożonego ruchu samochodów na zatłoczonych drogach, w powiązaniu z bezwietrzną pogodą, doprowadzają do przekraczania nawet o kilkaset proc. normy jakości powietrza. Smog jest czasami tak uciążliwy, że nawet przy zamkniętych oknach czujniki wewnątrz pomieszczeń wciąż wskazują na silne zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. (…) Niech Biedaczyna z Asyżu pomoże nam być dobrymi stróżami Bożego stworzenia, aby wspólny dom, jakim jest ziemia, służył nam i przyszłym pokoleniom”.
CZYTAJ DALEJ

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

2025-02-06 21:35

[ TEMATY ]

USA

Nagranie z kamery bezpieczeństwa/zrzut

Mężczyzna, który zaatakował księdza podczas liturgii w katolickiej katedrze w Spokane, został oskarżony o napaść.

Joshua James Sommers zaatakował ks. Davida Gainesa pięściami wieczorem we wtorek, 5 lutego w katedrze Matki Bożej z Lourdes w Spokane w stanie Waszyngton. Nie wiadomo, co sprowokowało atak.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

2025-02-07 22:04

[ TEMATY ]

Watykan

BP KEP

Sprawca aktu wandalizmu w bazylice Świętego Piotra jest osobą z poważnymi zaburzeniami psychicznymi - poinformowało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Mężczyzna wskoczył na główny ołtarz pod Baldachimem Berniniego i zniszczył sześć XIX-wiecznych świeczników.

Według agencji Ansa mężczyzna jest pochodzenia rumuńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję