Reklama

Jan Paweł II

Ks. Oder: życie św. Jana Pawła II było pielgrzymowaniem każdego dnia

Ks. prałat dr Sławomir Oder uroczyście wprowadził 13 maja relikwie św. Jana Pawła II do kościoła św. Kazimierza w Kartuzach. Postulator procesu kanonizacyjnego polskiego papieża powiedział, że życie polskiego papieża było „niczym innym, jak pielgrzymowaniem każdego dnia od tabernakulum do człowieka”.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kanonizacja

Grzegorz Gałązka

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu wiernych z Kartuz i Pomorza, w tym władz samorządowych powiatu i miasta Kartuzy. Pierwszą modlitwę do świętego papieża odmówił ks. Oder w drzwiach kartuskiej świątyni. W słowie powitalnym proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Różycki powiedział: „świętości chcemy się uczyć od Matki Bożej, czczonej dzisiaj w znaku fatimskim oraz od wiernego Jej syna św. Jana Pawła II”.

Ks. Sławomir Oder przyznał, że jest to pierwsza taka uroczystość, której przewodniczy po kanonizacji Jana Pawła II, gdy wprowadzane są do świątyni relikwie polskiego papieża. Kapłan podkreślił, że kartuska uroczystość jest okazją, aby „przede wszystkim podziękować Panu Bogu za to, że przez minione dziewięć lat, jako postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, czułem wsparcie, pomoc płynącą z modlitwy Ludu Bożego”.

Reklama

Sięgając do zapisków Jana Pawła II z początku pontyfikatu, postulator podkreślił, że papież przeżywał swoje życie jako „spłacanie daru”, którym dla niego stało się cierpienie i miłość innych z jego otoczenia.

Zdaniem ks. Odera, to spłacanie „długu miłości” było „niczym innym, jak pielgrzymowaniem każdego dnia od tabernakulum do człowieka”. Kapłan dodał, że tak uważał święty, iż musi „płacić miłością za miłość”, której w ciągu całego życia doświadczał. Kaznodzieja stwierdził, uwypuklając maryjność papieża, że św. Jan Paweł II „patrząc na człowieka widział Chrystusa a patrzył z czułością matki”.

Na zakończenie ks. Oder wyraził przekonanie, że Jan Paweł II, także obecny w relikwiach w kościele w Kartuzach, będzie przypominał, iż każdego dnia trzeba dawać odpowiedź Chrystusowi na Jego pytanie: „Czy mnie miłujesz?”.

Uroczystość zakończyły życzenia dla ks. Sławomira Odera, który 14 maja obchodzi 25-lecie święceń kapłańskich. Ten dzień spędzi w Pelplinie, gdzie w 1989 r. przyjął święcenia.

2014-05-14 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poezja św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konkurs

Ewelina Twardowska-Mucha

Zdobywczyni Grand Prix - Martyna Kundzicz z Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej

Zdobywczyni Grand Prix - Martyna Kundzicz z Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej

Jan Paweł II to wielki autorytet dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych, potwierdzeniem tego jest nadanie szkole imienia tego Wielkiego Polaka. W maju nasz Patron skończyłby 96 lat. Chcąc uczcić ten szczególnie ważny dla nas i wszystkich Polaków jubileusz, zorganizowaliśmy II powiatowy konkurs recytatorski poezji św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

2021-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Karol Porwich

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję