Reklama

Jan Paweł II

Ks. Oder: życie św. Jana Pawła II było pielgrzymowaniem każdego dnia

Ks. prałat dr Sławomir Oder uroczyście wprowadził 13 maja relikwie św. Jana Pawła II do kościoła św. Kazimierza w Kartuzach. Postulator procesu kanonizacyjnego polskiego papieża powiedział, że życie polskiego papieża było „niczym innym, jak pielgrzymowaniem każdego dnia od tabernakulum do człowieka”.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kanonizacja

Grzegorz Gałązka

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu wiernych z Kartuz i Pomorza, w tym władz samorządowych powiatu i miasta Kartuzy. Pierwszą modlitwę do świętego papieża odmówił ks. Oder w drzwiach kartuskiej świątyni. W słowie powitalnym proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Różycki powiedział: „świętości chcemy się uczyć od Matki Bożej, czczonej dzisiaj w znaku fatimskim oraz od wiernego Jej syna św. Jana Pawła II”.

Ks. Sławomir Oder przyznał, że jest to pierwsza taka uroczystość, której przewodniczy po kanonizacji Jana Pawła II, gdy wprowadzane są do świątyni relikwie polskiego papieża. Kapłan podkreślił, że kartuska uroczystość jest okazją, aby „przede wszystkim podziękować Panu Bogu za to, że przez minione dziewięć lat, jako postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, czułem wsparcie, pomoc płynącą z modlitwy Ludu Bożego”.

Reklama

Sięgając do zapisków Jana Pawła II z początku pontyfikatu, postulator podkreślił, że papież przeżywał swoje życie jako „spłacanie daru”, którym dla niego stało się cierpienie i miłość innych z jego otoczenia.

Zdaniem ks. Odera, to spłacanie „długu miłości” było „niczym innym, jak pielgrzymowaniem każdego dnia od tabernakulum do człowieka”. Kapłan dodał, że tak uważał święty, iż musi „płacić miłością za miłość”, której w ciągu całego życia doświadczał. Kaznodzieja stwierdził, uwypuklając maryjność papieża, że św. Jan Paweł II „patrząc na człowieka widział Chrystusa a patrzył z czułością matki”.

Na zakończenie ks. Oder wyraził przekonanie, że Jan Paweł II, także obecny w relikwiach w kościele w Kartuzach, będzie przypominał, iż każdego dnia trzeba dawać odpowiedź Chrystusowi na Jego pytanie: „Czy mnie miłujesz?”.

Uroczystość zakończyły życzenia dla ks. Sławomira Odera, który 14 maja obchodzi 25-lecie święceń kapłańskich. Ten dzień spędzi w Pelplinie, gdzie w 1989 r. przyjął święcenia.

2014-05-14 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myślenice: instalacja relikwii św. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Zdzisław Sowiński

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. z instalacją relikwii krwi św. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej w Myślenicach. - To szczególna chwila. Święty, który wielokrotnie modlił się w tym kościele i sprawował Eucharystię dla wspólnoty parafialnej, powraca tu w takiej niezwykłej formie – mówił krakowski metropolita senior.

W homilii przypomniał, że Myślenice były bliskie sercu kard. Wojtyły, który wielokrotnie tu przyjeżdżał, a 50 lat temu koronował cudowny obraz Matki Bożej Myślenickiej.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję