Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski do młodych: bądźcie wszędzie i dla każdego zwiastunami Bożego pokoju

Mocą Ducha Świętego bądźcie mężnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie i wszędzie i dla każdego bądźcie zwiastunami prawdziwie Bożego pokoju – mówił abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.

[ TEMATY ]

młodzi

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– To jest dzień radości w Duchu Świętym – mówił ks. Paweł Łukaszka na początku Mszy św. – Kochani młodzi, cieszcie się i radujcie, że jesteście na tym etapie życia, że idziecie drogą wiary i miłości. Kiedy człowiek jest szczęśliwy? Kiedy żyje w prawdzie, a naszą prawdą jest Pan Jezus – podkreślał proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.

Reklama

Nawiązując do patrona parafii abp Marek Jędraszewski przypomniał sceny nawiedzenia św. Elżbiety przez Matkę Bożą, nadania imienia Janowi oraz proroctwo Zachariasza o przyszłości swojego syna. Metropolita krakowski zauważył, że Jan Chrzciciel według proroctwa swojego ojca będzie zapowiadał tego, który nazywany jest „wschodzącym Słońcem” – Chrystusa. – Kończy się czas, kiedy ludzie byli daleko od Boga, kiedy nosili na sobie skutki grzechu pierworodnego, kiedy brakowało im nadziei na przyszłość po śmierci – mówił arcybiskup. – Oto wstaje „wschodzące Słońce” – Chrystus, nastaje nowy dzień, dzień pojednania ludzi z Bogiem – dodawał podkreślając, że z przyjściem na świat Jezusa w dziejach świata rozpoczyna się nowa epoka. Dzięki miłości Boga człowiek może być przeniknięty pokojem serca, którego nie może dać mu świat. – Człowiek obdarzony wewnętrznym pokojem sumienia z całą ufnością i zaufaniem głosi pokój światu i wyciąga rękę do drugiego człowieka z orędziem pokoju. (…) Odtąd drogi chrześcijan to drogi pokoju – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup zwrócił uwagę, że dary Ducha Świętego otrzymywane w sakramencie bierzmowania uzdalniają człowieka do bycia świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie. – Mamy w sobie tyle mocy i tyle odwagi, by powiedzieć: tak, ja wierzę w Jezusa Chrystusa, (…) wierzę w Ducha Świętego, który w moim sumieniu mówi mi nieustannie jak myśleć, jak postępować, jak żyć – mówił metropolita, zaznaczając, że potwierdzeniem wiary kandydatów do bierzmowania są krzyże wiszące na ich piersiach. – Te krzyże mówią o „wschodzącym Słońcu” – Jezusie Chrystusie, który umiłował każdą i każdego z was i za was oddał życie, abyście mogli cieszyć się radością Bożych dzieci, by ścieżki waszego życia aż do końca były drogami pokoju – podkreślał arcybiskup, zachęcając do otwarcia się na dary Ducha Świętego. – Byście mocą Ducha Świętego byli mężnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie i byście wszędzie i dla każdego byli zwiastunami prawdziwie Bożego pokoju – zakończył.

Arcybiskup w podziękowaniu otrzymał ikonę swojego patrona, na której był napis „Pokój Tobie Marku, mój ewangelisto”. – Duch Święty obdarza was pokojem, więc: pokój wam! Nieście go wszystkim ludziom, jakich spotkacie na swojej drodze począwszy od swoich najbliższych, przez koleżanki i kolegów, wszędzie, gdzie będziecie – także w czasie rozpoczynających się wakacji. Niech będą w pokoju. Pokój wam, którzy idąc w pokoju macie zwiastować wszystkim Chrystusa – życzył metropolita.

2023-06-24 16:00

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski o programie walki ze złem: Nie lękać się, wprowadzać pokój poprzez miłość, głosić Chrystusa

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

– Ten wielki program – bycia odważnym, nielękającym się, wprowadzającym pokój poprzez miłość, głoszącym Chrystusa – odnajdujemy w herbie zgromadzenia michalitów – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie odpustowej Mszy św. w krakowskim seminarium tego zgromadzenia, które obchodzi patronalne święto założyciela swojej rodzinny zakonnej bł. Bronisława Markiewicza.

Abp Jędraszewski zauważył, że największy dar, jakim Pan Bóg obdarzył istoty rozumne – aniołów i człowieka – to wolność. – Wolność daje konieczną i niezbędna przestrzeń, by kochać – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że wolność stała się też nieszczęściem niektórych aniołów, a także pierwszych ludzi, którzy odrzucili to, czemu miała służyć.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

W homilii bp Mering mówił m.in. o wadze Kościoła jako wspólnoty, w której dokonuje się zbawienie, a także cytował papieża Benedykta XVI, że „jaką przyszłość będzie miał Kościół, taką przyszłość będzie miała cała Europa”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję