Reklama

SacroExpo ma się dobrze

Niedziela Ogólnopolska 26/2010, str. 24-25

TD

Krzysztof Zanussi odbiera nagrodę Per Artem ad Deum. Na zdjęciu również: bp Marian Florczyk i Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce

Krzysztof Zanussi odbiera nagrodę Per Artem ad Deum. Na zdjęciu również: bp Marian Florczyk i Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowane po raz 11. Targi SacroExpo w Kielcach, choć prezentowały się ciekawie i dynamicznie pod względem oferty i gości, a także towarzyszących ekspozycji stałych, imprez kulturalnych i nowinek muzealniczych - raczej nie zaskoczyły. Ponad 300 wystawców z 16 krajów, w tym po raz pierwszy z Rosji, goście specjalni z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą Lwowa oraz Krzysztofem Zanussim, ponad 5 tys. zwiedzających z różnych stron Europy - oto bilans. SacroExpo to coraz większa impreza, ale jury konkursowe zaapelowało, żeby w ilości, masowości nie zagubiła się sztuka sakralna, bo przecież o nią chodzi… Ekspozycja targowa odbywała się w dniach 14-16 czerwca.

Między sacrum a biznesem

Ten wymiar imprezy - Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo - podkreślił Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce. - Naszym gościom dajemy szansę refleksji duchowej i zadumy i sprawiamy, że sakralna przestrzeń staje się bliższa odbiorcy - mówił.
Abp Mieczysław Mokrzycki uroczyście otworzył SacroExpo, nazywając targi „dobrą propozycją do pochylenia się nad wartościami duchowymi, które ostatnio niezbyt są doceniane”, podkreślał także aspekt ekumeniczny spotkania, mówił o roli światła i funkcji witraży w sztuce sakralnej, apelował o ratowanie dziedzictwa kulturowego. Bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki, określił SacroExpo jako „rzeczywistość przywracającą miejsce prawdziwemu Bogu (…), pokazującą, że Polska i Europa mają korzenie chrześcijańskie”. - Jestem dumny, że dzieje się to w Kielcach i życzę, aby ta rzeczywistość trwała i budowała umiłowanie Ewangelii - mówił biskup kielecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Buszując po stoiskach

Kapucyn o. Ireneusz Naumowicz przyjechał z Olsztyna i nie żałuje, bo od kilku lat znajduje tutaj coś nowego. - Tym razem to niewielkie rzeczy w formie pamiątek, ale zbieram oferty, porównuję ceny - mówi. Ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, jest na SacroExpo w ramach, jak mówi, „barterowej wymiany”, ale i z ofertą książek skierowaną do różnego odbiorcy, bo w końcu „co to znaczy książka katolicka…?” - pyta retorycznie, charakteryzując ewoluujący szybko rynek księgarski.
„Rusizdat” - to firma z Rosji, prezentująca się po raz pierwszy w Kielcach. Mirosław Małyniak wyjaśnia, że przyświeca im kilka celów: zaprezentowanie swojej oferty, głównie wydawniczej oraz przyciągnięcie wykonawców, producentów, artystów z Polski, którzy mogliby pomóc w odbudowywaniu i urządzaniu obiektów sakralnych w Rosji. - Nasz rynek po czasach stalinizmu i koniecznej rekonstrukcji większości obiektów, jest bardzo chłonny i duży - wyjaśnia. Dodaje, że państwo przeznacza na odbudowę spore fundusze, a rozwiązania wnętrzarskie, stosowane w kościołach i cerkwiach, są podobne.
Księża, siostry zakonne, osoby świeckie, menadżerowie, architekci, muzealnicy - przez trzy dni swobodnie krążyli po stoiskach. Poza polskim, słychać było język włoski, niemiecki, portugalski, francuski, węgierski. Byli też goście z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Holandii, Hiszpanii, Słowenii.
Na stoiskach szeroko prezentowano m.in. budownictwo sakralne w zakresie: projektowania i budowy nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych. Oferta dotyczyła także wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wyposażenia wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych. Sztuka sakralna była zaprezentowana w: rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, muzyce, konserwacji dzieł sztuki, dewocjonaliach. Swoją propozycję przedstawiały też biura pielgrzymkowe i wydawnictwa kościelne.

Reklama

Konferencje i nowinki

W tym roku wystawie towarzyszył debiutujący Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO - była to swoista platforma poglądów w muzealnictwie europejskim. Impreza była skierowana do firm oferujących produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Targom towarzyszyła także IV Międzynarodowa Konferencja Muzealników „Muzea naszych czasów”, gromadząca dyrektorów i decydentów muzealnictwa. Zaprezentowano nowoczesne technologie i usługi, miało miejsce również kilka premier produktów. Ponad stu architektów m.in. z Hiszpanii, Węgier i Polski radziło o trendach w architekturze w ramach konferencji „Kościoły naszych czasów - kanon obiektu sakralnego?”.
A poza tym: „Wystawa w 80-lecie urodzin - Józef Furdyna, ks. Tadeusz Furdyna”, seminarium „Wychowanie przez sztukę - Witraż w sztuce sakralnej”, konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce, koncert organowy w Ekumenicznej Świątyni Pokoju oraz wiele wystaw sztuki sakralnej towarzyszących spotkaniom i konferencjom.

Reklama

Per Artem ad Deum dla Krzysztofa Zanussiego

Prestiżowa nagroda, ustanowiona przez Jana Pawła II w 1982 r., jest przyznawana wyłącznie podczas SacroExpo, co nastąpiło po raz szósty. Otrzymał ją reżyser ponad stu wybitnych filmów, identyfikujący się z wartościami chrześcijańskimi, konsekwentnie szukający prawdy o człowieku - Krzysztof Zanussi. Podczas uroczystej gali mistrz był wzruszony i chyba usatysfakcjonowany. - Nigdy motywy religijne czy identyfikacja z Kościołem nie były dobrze widziane, ale film o Papieżu wyraźnie zmienił mój status w laickim odłamie krytyki i opinii publicznej, czego byłem od początku świadom - mówi reżyser w rozmowie z „Niedzielą”. - Przy ogromnej, z drugiej strony, obojętności środowisk kościelnych na sztukę filmową, tym bardziej cieszy ta nagroda, którą odbieram w Kielcach - dodaje.
W imieniu Papieskiej Rady ds. Kultury medal wręczył bp Marian Florczyk, dziękując za pochylanie się nad człowiekiem - istotą rozumną, wolną, za zmuszanie widzów do „zbliżania się do transcendencji i metafizyki”. Biskup podkreślił, że jest to nagroda za całokształt twórczej drogi, wysoko ocenił także „Rewizytę” po premierowej projekcji w Kielcach.
- Czy warto nagradzać staruchów…? - żartował reżyser, aby za chwilę wyjaśnić: - Artyście na starość bywa coraz ciężej - z poczuciem samotności i przeświadczeniem, że coraz gorzej sprzedaje się ta sztuka, wymiar duchowy obniża rangę towaru, a przynależność do Kościoła jest piętnem… Per Artem ad Deum to dla niego „światełko w ciemności”.
Z racji przyznanego reżyserowi medalu papieskiego, tegorocznym targom SacroExpo towarzyszył Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego. Była to jedna z kluczowych imprez kulturalnych, towarzyszących ekspozycji targowej. W Kielcach w kinie „Moskwa” przez kilka dni odbywały się projekcje filmów reżysera. Z „wczesnym Zanussim” miłośnicy jego sztuki spotkali się podczas projekcji „Struktury kryształu” oraz „Iluminacji”. Pokazano także filmy z wątkiem politycznym: „Barwy ochronne”, „Kontrakt”. Miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu „Rewizyta” (na kanwie dalszych losów bohaterów „Życia rodzinnego”, „Barw ochronnych” oraz „Constans”). Po projekcji reżyser spotkał się z kielecką publicznością.
Targi SacroExpo od początku miały formułę spotkań z osobistościami kultury i sztuki religijnej. Gościli na nich m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi, fotograf papieża Jana Pawła II Arturo Mari, arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, patriarcha prawosławny abp Sawa, Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL. W ubiegłym roku nagrodę Per Artem ad Deum otrzymał kompozytor Wojciech Kilar.

Reklama

Nagrodzeni

Jury było surowe i krytyczne. Ks. Piotr Sierzchała, przewodniczący komisji konkursowej w ramach SacroExpo, zaapelował (głównie do producentów, ale i organizatorów) o większą dbałość o sztukę, o podnoszenie poprzeczki - sobie i odbiorcom.
Medal Targów Kielce otrzymało Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa z Warszawy - za „podtrzymywanie tradycji haftu ręcznego Ornatu Złotego” - reprezentowała je przełożona s. Krystyna Motyl. Medal biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana odebrała Urszula Sot - właścicielka Pracowni Artystycznej „Veronica” z Radomia - za podtrzymywanie tradycji technik plastycznych we fragmencie mozaiki weneckiej ołtarzowej „Trójca Przenajświętsza”. Medal Honorowy Prymasa seniora Józefa Glempa - otrzymał artysta rzeźbiarz Gennadij Jerszow z Gdańska za „indywidualną interpretację stacji Drogi Krzyżowej”.

Przyznano także kilkanaście wyróżnień

Diecezjalni konserwatorzy dzieł sztuki i artyści w kuluarowych rozmowach zgadzali się raczej z surową oceną jury, ale też bezlitośnie komentowali nie tyle gusty parafian, ile luki w wykształceniu artystycznym gospodarzy obiektów sakralnych. I ceny. Łatwiej i taniej nabyć produkt masowy, który większości się podoba, niż tzw. sztukę wysoką…
Dobrze, że padły takie opinie, bo w końcu po to są te targi. SacroExpo musi je uwzględniać i tym bardziej ma szansę ewoluować w stronę stawania się platformą wymiany myśli na temat: Kościół - sztuka i jej biznesowe zaplecze.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję