Reklama

Kościół

Tornielli na KUL: potrzebujemy mediów, które nie zamieniają prawdy w pałkę

Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy w pałkę – mówił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Andrea Tornielli z watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

[ TEMATY ]

media

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie pod hasłem „Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła” odbyło się 1 czerwca w Centrum Transferu Wiedzy KUL. O tym media Stolicy Apostolskiej funkcjonują w cyfrowej rzeczywistości XXI wieku i w jaki sposób głoszą Ewangelię opowiedzieli ich szefowie: dr Andrea Tornielli – dziennikarz i pisarz katolicki, dyrektor programowy Dykasterii ds. Komunikacji oraz dr Massimiliano Menichetti – dziennikarz, wykładowca akademicki, szef Radia Watykańskiego i Vatican News.

Tornielli stwierdził, że zakończyła się długa droga reformy mediów watykańskich, rozpoczęta w 2015 roku. Dziewięć dotychczasowych podmiotów medialnych Stolicy Apostolskiej zostało połączonych w Dykasterię ds. Komunikacji. Chodziło o poprawę oferty komunikacyjnej i informacyjnej poprzez wykorzystanie nowych technologii, racjonalizację zasobów i współpracę dziennikarzy różnych mediów. Powołano jedną dyrekcję wydawniczą, która koordynuje całą ofertę informacyjną mediów watykańskich: dziennika „L’Osservatore Romano”, Radia Watykańskiego, portalu internetowego Vatican News i wydawnictwa watykańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KUL

Radio cały czas „nie przestaje nadawać”, a portal internetowy jest stale aktualizowany, publikując w 51 językach (wkrótce dojdą dwa kolejne: afrykański – lingala i jeden z języków rdzennych mieszkańców Kanady). Wszyscy dziennikarze pracują obecnie w jednym miejscu – siedzibie Radia Watykańskiego. „L’Osservatore Romano” wzbogaciło się o miesięcznik częściowo pisany i rozprowadzany przez bezdomnych (otrzymane za egzemplarze ofiary mogą przeznaczyć na swoje potrzeby). Dziennik w wersji papierowej i cyfrowej coraz bardziej przypomina tygodnik z racji publikowanych pogłębionych analiz i wywiadów, bieżące wiadomości zostawiając portalowi Vatican News, publikującemu je w 37 językach.

Z kolei audycje Radia Watykańskiego transmitowane są przez około tysiąc stacji na całym świecie, w tym 30 internetowych. Można go więc „słuchać w ulubionym języku wszędzie na świecie”. Rozwinięto także podcasty, aby dotrzeć do młodszych słuchaczy. Zmieniła się także Watykańska Księgarnia Wydawnicza (Libreria Editrice Vaticana) , starając się wydawać książki autorów, którzy mogą pomóc w kościelnych dyskusjach.

Reklama

Tornielli wskazał, że kluczem do zrozumienia procesu reformy jest synergia. Dziennikarze poszczególnych mediów ściśle ze sobą współpracują, np. zastanawiając się razem nad opisem wydarzeń dnia czy tygodnia: sprawami międzynarodowymi, pielgrzymkami papieskimi itp. Coraz częściej dziennikarze „L’Osservatore Romano” piszą dla Vatican News i vice versa.

Wyzwaniem, przed którym stoją media watykańskie na co dzień jest multimedialność. Starają się przekazywać wiadomości jako tekst, audio i video. Specyficznym źródłem informacji stały się media społecznościowe, których treści bywają ważniejsze niż artykuły, dlatego trzeba dobrze przemyśleć publikowane tam treści, zaznaczył dyrektor programowy Dykasterii ds. Komunikacji.

Podkreślił, że zadaniem mediów watykańskich jest, po pierwsze, przekazywanie nauczania papieża i działalności Stolicy Apostolskiej we właściwym kontekście. Jego zdaniem, jest to najlepsza odpowiedź na fake newsy i instrumentalizowanie słów papieża. Wskazał, że różnica między informacjami zamieszczanymi w sieciach społecznościowych a informacjami profesjonalnymi polega właśnie na zdolności do zaoferowania czytelnikowi czy słuchaczowi niezbędnego kontekstu, pełnej informacji, bez uproszczeń.

„Uproszczenie rzeczywistości, zredukowanie jej do sloganu, nagięcie jej do celów instrumentalnych jest jedną z chorób, z którymi wszyscy jesteśmy zmuszeni walczyć. Przyzwyczajamy się do komentowania zanim jeszcze poznamy fakty, zanim jeszcze wiemy, co się wydarzyło. Jest to jedna z negatywnych konsekwencji środowiska cyfrowego. Posiadanie milionów informacji nie oznacza automatycznie bycia dobrze poinformowanym. A oferowana każdemu możliwość komentowania wszystkiego stwarza ryzyko, że zwyciężą ci, którzy podnoszą głos najgłośniej lub ci, którzy upraszczają rzeczywistość, sprowadzając ją do sloganów” – analizował Tornielli.

Reklama

Drugim zadaniem mediów Stolicy Apostolskiej jest zbieranie wiadomości, które docierają z Kościołów na całym świecie, aby je rozpowszechniać, w tym przedstawianie historii konkretnych osób. Dyrektor programowy mediów watykańskich dał przykład publikowania świadectw o działaniach, jakie podejmują ludzie na całym świecie, którzy poważnie potraktowali treść encyklik encyklik „Laudato si’” i „Fratelli tutti” i wprowadzają je w życie, jak również opowieści o pracy sióstr zakonnych – zgodnie z tym, co mówił św. Paweł VI, że świat potrzebuje nie nauczycieli, lecz świadków. Po 40 latach jest to tym bardziej prawdziwe, gdyż „żyjemy w coraz bardziej zdechrystianizowanym świecie, w którym opozycyjna logika bitew kulturowych grozi zamknięciem chrześcijan w getcie, sprawiając, że z góry wydają się tymi, którzy są przeciw”. W mediach watykańskich „staramy się stosować inną logikę: prawdy opowiedzianej nie abstrakcyjnie, ale poprzez świadectwo” – zaznaczył Tornielli. Wyjaśnił, że „Ewangelia rozprzestrzeniła się nie dlatego, że przedstawiała słowa lub doktryny, filozofie lub zasady moralne, ale dlatego, że można ją było zobaczyć w świadectwie ludzi, którzy pozwolili się przyciągnąć i zafascynować Jezusem”. „Czym innym jest napisać artykuł przeciwko aborcji, i trzeba to robić, a czym innym opowiedzieć o dramacie kobiety, która doświadczyła aborcji i jak to przeżywa. Stanowisko jedynie teoretyczne grozi tym, że pojawi się stanowisko przeciwne. Doświadczenie życia bardziej przemawia” – przekonywał dyrektor programowy watykańskich mediów.

„Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog. Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby komunikować dobro, budować wymianę, słuchać innych, dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy lub tożsamości w pałkę lub mur. W naszej codziennej pracy, nawet gdy musimy mówić o dramatycznych realiach, takich jak wojna, zawsze staramy się to robić zostawiając trochę miejsca na ziarna nadziei, ponieważ tego właśnie potrzeba” – powiedział Tornielli.

2023-06-01 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: spotkanie szefów mediów katolickich z abp. Gądeckim o jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

[ TEMATY ]

media

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki rozmawiał dziś z szefami mediów katolickich o przygotowaniach do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. - Dzisiejsze spotkanie ma być zachętą do jak najszerszego przedstawiania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Zależy nam na tym, by media katolickie podjęły temat, który niby jest znany, ale nie bardzo żywo odczuwany - powiedział do zgromadzonych dziennikarzy metropolita poznański.

W spotkaniu z abp. Gądeckim w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich uczestniczyli m.in. ks. Krzysztof Ołdakowski (Polskie Radio), ks. Rafał Sztejka (TVP), o. Tadeusz Rydzyk (Radio Maryja, Telewizja Trwam), ks. Marek Gancarczyk (Gość Niedzielny), Lidia Dudkiewicz (Niedziela), ks. Maciej Kubiak (Radio Emaus), ks. Mirosław Tykfer (Przewodnik Katolicki), ks. Henryk Zieliński (Idziemy) i Marcin Przeciszewski (KAI), a także rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję