Reklama

Kościół

Siódmy wykład z cyklu „JP2 na nowo odczytany”

25 maja o 18:00, w czwartek przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego odbędzie się siódmy z cyklu wykładów „JP2 na nowo odczytany. Dzieło//Konteksty//Idee”, w których zaproszeni przez Teologię Polityczną znakomici historycy i teologowie będą zgłębiać pontyfikat i encykliki św. Jana Pawła II. Prelekcję o encyklice „Dominum et Vivificantem” wygłosi ks. prof. Robert Skrzypczak.

[ TEMATY ]

zaproszenia

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Premierowa transmisja wykładu odbędzie się 25 maja, w czwartek o godzinie 18:00 na YT.

Podziel się cytatem

„W życiu Jana Pawła II Duch Święty odgrywa ogromną rolę, towarzyszy mu w trudnych momentach jego sieroctwa, wojny — po ludzku zaprzepaszczanej możliwości rozwijania się, samotności. Duch Święty budzi w nim w czasie II wojny światowej świadomość powołania do kapłaństwa. Będzie mu towarzyszył podczas studiów, kiedy zostanie najmłodszym biskupem w Polsce. Będzie mu towarzyszył w czasie ewangelizacji. To Duch Święty zafascynuje Jana Pawła II ludzką miłością” — mówi ks. Robert Skrzypczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ogłoszona 18 maja 1986 roku encyklika „Dominum et Vivificantem” to piąta encyklika Jana Pawła II. Poświęcona jest Duchowi Świętemu – „Panu i Ożywicielowi”. Opierając się na wnikliwie odczytanych wersetach biblijnych, odnoszących się do Ducha Świętego, rozważań Ojców Kościoła oraz dokumentów soborowych Jan Paweł II rozwija i potwierdza nauczanie Kościoła o trzeciej Osobie Trójcy Świętej. W trzech częściach, zatytułowanych kolejno „Duch Ojca i Syna dany Kościołowi”, „Duch, który przekonuje świat o grzechu” oraz „Duch, który daje życie” przedstawia pneumatologiczną wykładnię dziejów zbawienia, Jego działanie w liturgii i sakramentach, Jego nieodzowność dla poznania i zjednoczenia z Bogiem. Choć zaznacza, że człowiek w swojej cielesno-duchowej naturze może sprzeciwić się działaniu Ducha, to jednak w Nim odnajduje on prawdziwą wolność. Do zbawczego spotkania z Duchem dochodzi w ludzkim sercu, otwartym na działanie Jego darów.

Link do wydarzenia na facebooku: Zobacz

[ZAPOWIEDŹ] Ks. prof. Robert Skrzypczak zachęca do czytania encykliki Dominum et Vivificantem

Kolejne wykłady z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”

➤ 2 czerwca – o. Michał Paluch OP – Redemptoris Mater

➤ 7 czerwca – ks. Piotr Mazurkiewicz – Sollicitudo Rei Socialis

➤ 15 czerwca – Paweł Skibiński – Pontyfikat JP2 1990-2005

➤ 22 czerwca – Barbara Strzałkowska – Redemptoris Missio

➤ 30 czerwca – s. Helen Alford OP – Centesimus Annus

➤ 6 lipca – o. Jarosław Kupczak OP – Veritatis Splendor

➤ 13 lipca – Michał Gierycz – Evangelium Vitae

➤ 20 lipca – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1990-2005

➤ 27 lipca – s. Joanna Nowińska – Ut Unum Sint

➤ 3 sierpnia – bp Jacek Grzybowski – Fides et Ratio

Jan Paweł II na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee

Reklama

„Zapraszam do śledzenia cyklu 20 wykładów znakomitych historyków i teologów, w których chcielibyśmy zaprezentować pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II. Oczywiście pewnie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego robimy to właśnie teraz. Miejsce powierzchownej, kremówkowej egzaltacji przejęła dość powierzchowna, za to brutalna, krytyka. Nie przepadamy za występowaniem w podobnych spektaklach, jednak idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna” – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.

Jan Paweł II przez 26 lat swojego pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Widzowie serii wykładów znajdą w niej klarownie i obszernie przedstawione zagadnienia nauczania Jana Pawła II osadzone w kontekście historycznym, odpowiadające zróżnicowanym zainteresowaniom i pytaniom, jakie stawia przed nami dzisiaj wiara. Emitowane raz w tygodniu odcinki złożą się na internetowe kompendium pogłębionej wiedzy o wszystkich encyklikach i pontyfikacie Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, s. prof. Helen Alford OP, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski.

Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl) to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Teologia Polityczna jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii. „Na sprawy polityczne chcemy spojrz

2023-05-22 14:56

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny konkurs dla młodzieży szkół gimanzjalnych i ponadgimnazjalnych

,,Apel Poległych w 150 Rocznicę Powstania Styczniowego, odczytany na Zaduszkach Narodowych w Gminie Radziechowy - Wieprz dnia 5 października 2013 r.”
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

[ TEMATY ]

audiencja

św. Maria Magdalena

pl.wikipedia.org

O Marii Magdalenie, jako apostołce nowej i wspanialszej nadziei, mówił papież Franciszek m.in. podczas audiencji w 2017 r. Ojciec Święty podkreślił, że w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszała ona zmartwychwstałego Jezusa, wzywającego ją po imieniu, aby z sercem pełnym radości poszła i głosiła: „Widziałam Pana” (w. 18).

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

Otwierał drzwi dla Chrystusa

Miał dwie miłości swojego życia: Kościół i ojczyznę – o nich ks. Ireneusz Skubiś przed śmiercią opowiedział w wywiadzie rzece, który teraz możemy przeczytać w książce „Odnowiciel. W służbie słowu”.

Dzieje Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pisane są charakterem i ofiarnością swoich redaktorów naczelnych. Ogromną zasługę w rozwoju tygodnika miał ks. Ireneusz Skubiś, który odegrał kluczową rolę w reaktywowaniu „Niedzieli” po 28 latach od jej zawieszenia i zarazem został jej redaktorem naczelnym – pełniąc tę funkcję nieprzerwanie do 2014 r. Ksiądz Skubiś otwierał drzwi Chrystusowi i torował drogę prawdzie. Imponował energicznością i hartem ducha, co było ważne, zwłaszcza w trudnym okresie komuny, gdy działania cenzury, problemy z drukiem i kolportażem w tych siermiężnych czasach dawały się redakcji tygodnika mocno we znaki. Te same cechy okazały się kluczowe w okresie transformacji, gdy po upadku komuny Polska brutalnie zderzyła się z demokracją i kapitalizmem. Ksiądz Skubiś w szczerej rozmowie z Czesławem Ryszką odsłania kulisy pracy redakcji „Niedzieli” w tamtych czasach. Jest to opowieść, która ukazuje dużą część naszej historii najnowszej, jako że dzieje tygodnika nierozerwalnie związane są z dziejami Polski. Ksiądz Skubiś opowiada także o największych sukcesach, porażkach, o tym, jak powinna wyglądać Polska i o wartościach, na których powinien opierać się naród, by tworzyć silne państwo. Książka „Odnowiciel. W służbie słowu. Z ks. Ireneuszem Skubisiem rozmawia Czesław Ryszka” jest fascynującą podróżą w przeszłość – taką podróżą, która intryguje nas do rozmyślania o przyszłości. To nie jest opowieść o jednym człowieku, to opowieść o całym środowisku „Niedzieli” i dekadach miłości do Kościoła i ojczyzny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję