Reklama

Świat

Wielki Piątek w Jerozolimie

[ TEMATY ]

Jerozolima

Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Misteria Męki i śmierci Jezusa Chrystusa są sprawowane w miejscach, w których one się dokonały. W piątek rano po godz. 7.00 patriarcha Jerozolimy przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej. Po niej zostały wystawione relikwie krzyża świętego do publicznej adoracji.

Około południa wąskimi uliczkami jerozolimskimi przeszła Droga Krzyżowa. Modlitwa wiernych zlewła się w głosami handlujących na bazarze. Choć to nie pomaga modlitwie, to jednak uzmysławia jak było naprawdę w czasie, gdy Jezus przechodził tą drogą.

Reklama

Wieczorem w Bazylice Grobu Pańskiego ma miejsce wymowny obrzęd pogrzebu Pana Jezusa. Na Kalwarii diakon wyjmuje długie gwoździe z rąk i nóg figury Jezusa, po czym następuje zdjęcie z krzyża i symboliczny obrzęd skropienia ciała wonnościami przed pogrzebem. Następnie figura Chrystusa jest składana w grobie, gdzie rzeczywiście Pan Jezus został pogrzebany.

Piątek przeżywany jest w cieniu Kalwarii, lub – jak zapisał ewangelista – Golgoty, co dosłownie oznacza „miejsce czaszki” (J 19,17). Nazwa „Golgota” może nawiązywać do ukształtowania terenu, na którym stanął krzyż przypominającego czaszkę. Może być ona również echem przypuszczeń pierwotnych chrześcijan, którzy mieli uważać, iż Jezus został ukrzyżowany na grobie Adama, dlatego krew Zbawiciela miałby w symboliczny sposób obmyć z grzechów czaszkę pierwszego człowieka i przywrócić wstęp do utraconego raju. Oczywiście nie chodziłoby tutaj o znaczenie dosłowne, ale o głębię przesłania teologicznego. W każdym razie czaszka, którą widzimy często u stóp krzyża symbolizuje czaszkę Adama, którego grzechy są zgładzone męką i śmiercią Jezusa.

Więcej w świątecznym wydaniu „Niedzieli”

2014-04-18 20:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronawirus: restrykcje w obchodach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Jerozolimie

[ TEMATY ]

Jerozolima

Triduum Paschalne

Archiwum kl. Michała Stachyraka i kl. Wojciecha Szulara

Stacja miejsce Ukrzyżowania

Stacja miejsce Ukrzyżowania

W związku z pandemią koronawirusa administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa wprowadził szereg restrykcji w obchodach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Odwołana została tradycyjna procesja ulicami miasta w Niedzielę Palmową. Wielkoczwartkowa Msza Krzyżma została przeniesiona na Zesłanie Ducha Świętego, gdyż „jej sprawowanie nie ma sensu bez udziału kapłanów diecezji”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję