Reklama

Bp Adam Lepa - Honorowy Obywatel Gminy Dobroń

Niedziela Ogólnopolska 35/2009, str. 23

Bp Adam Lepa przyjmuje gratulacje od wójta gminy Dobroń inż. Józefa Grzegorza Czechowskiego
Archiwum parafii

Bp Adam Lepa przyjmuje gratulacje od wójta gminy Dobroń inż. Józefa Grzegorza Czechowskiego<br>Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zachodnią część powiatu pabianickiego, należącego do województwa łódzkiego, zajmuje gmina Dobroń. Większość jej terenu od wieków związana była z Pabianicami i wchodziła w skład dóbr kapituły krakowskiej. W wyniku późniejszych reform administracyjnych gmina znalazła się w powiecie łaskim, następnie należała do województwa sieradzkiego. W roku 1999 powróciła znów do „macierzy”, stając się częścią powiatu pabianickiego.

Uroki Dobronia

Reklama

Gmina zajmuje powierzchnię 94, 37 km2, a zamieszkuje w niej bez mała 7 tys. osób. Przyciąga turystów pięknymi terenami leśnymi oraz czystą rzeką Grabią. Rozwija się w niej sztuka ludowa, działa Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”.
Najcenniejsze zabytki gminy to znajdujący się w Dobroniu kościół modrzewiowy pw. św. Wojciecha z 1779 r. - jeden z najpiękniejszych w województwie łódzkim, objęty ścisłą ochroną konserwatorską, oraz drewniana kapliczka z figurką św. Floriana z XVIII wieku. Dobroń ma także unikatowy park, zajmujący powierzchnię 3, 4 ha. Od strony południowej i wschodniej graniczy z zabytkowym kościołem i zespołem parafialnym, tworząc integralną całość, powiązaną przestrzennie i widokowo. Stare dęby i lipy wzdłuż ul. Sienkiewicza oraz aleja jesionów prowadząca do lasu to obiekty, które wraz z otwartą przestrzenią otaczających łąk tworzą bardzo interesujący i piękny zespół krajobrazowy. Z tym właśnie miejscem, pełnym uroku i przenikniętym historią, związał swoje pierwsze kapłańskie lata bp Adam Lepa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłańska droga

Po ukończeniu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i przyjęciu święceń kapłańskich w 1962 r. młody ks. Adam Lepa zostaje skierowany do pracy duszpasterskiej na swoją pierwszą placówkę właśnie do parafii pw. św. Wojciecha w Dobroniu. Przebywając tam przez dwa lata, bardzo mocno wiąże się nie tylko z parafią, ale i z gminą Dobroń. Następnie, w latach 1964-78, pracuje jako wikariusz w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi.
Po studiach specjalistycznych, w 1974 r. uzyskuje doktorat z pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1975 r. wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi pedagogikę mass mediów, od 1978 r. - psychologię. Od 1994 r. wykłada pedagogikę mass mediów w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie - obecnie Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego.
W latach 1978-81 jest proboszczem parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, a w latach 1981-88 - proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najstarszej parafii łódzkiej. W 1986 r. zostaje mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, w 1987 r. - kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Łódzkiej. 4 grudnia 1987 r. ks. prał. Adam Lepa zostaje ogłoszony biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym - Regiany w Afryce), sakrę biskupią przyjmuje 2 stycznia 1988 r. z rąk kard. Józefa Glempa. W tym samym roku zostaje rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Specjalista od mediów

Reklama

Bp Adam Lepa jest wybitnym specjalistą w dziedzinie środków społecznego przekazu i komunikacji medialnej, dlatego też w latach 1989-94 pełni funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, zaś w 1989 r. zostaje powołany do Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów Masowych. Obecnie jest członkiem Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego oraz przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
Gdy spogląda się na dorobek pracy Księdza Biskupa: posługę duszpasterską w parafiach, wśród studentów oraz posługę biskupią, prowadzenie Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, wykłady na wyższych uczelniach, audycje radiowe i telewizyjne oraz bogaty dorobek naukowy i publicystyczny - 11 publikacji książkowych, prawie 200 artykułów naukowych, grubo ponad 100 publikacji popularnonaukowych, 250 artykułów publicystycznych, tysiące wywiadów i wypowiedzi - rodzi się pytanie: Skąd Ksiądz Biskup bierze na to czas? Skąd siły i pomysły?

„Ze źródła Jezusowej miłości”

Trafną odpowiedź na te pytania daje Arcybiskup Metropolita Łódzki w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji 20-lecia sakry biskupiej bp. Adama Lepy: - Nie mam żadnych wątpliwości, że wszystkie lata kapłańskiej i biskupiej posługi Biskupa Adama wypływały ze źródła Jezusowej miłości, że z tej miłości czerpały obficie wzór i siłę do dawania świadectwa. Gdyby Ksiądz Biskup nie poznał miłości Jezusowej i na jej wzór nie miłował braci, czyż byłby tak lubiany, ceniony i szanowany? Czy byłby tak wszędzie życzliwie oczekiwany? Czy chciano by się z nim tak chętnie spotykać, rozmawiać i wspólnie modlić? Gdyby Ksiądz Biskup nie poznał miłości Jezusowej i na jej wzór nie miłował braci, czyż służyłby z takim oddaniem, poświęceniem i gorliwością Kościołowi łódzkiemu? Czy zabiegałby z tak wielką troską o jego uświęcenie? Czy byłby tak wiernym, niezawodnym i wypróbowanym moim współpracownikiem i bratem? Te wszystkie czyny - konkretne i łatwo dostrzegalne - jakże są pięknym wyrazem miłości!
Mimo tych licznych zajęć bp Adam Lepa zawsze znajdował czas dla parafii i gminy, gdzie rozpoczynał swą kapłańską posługę. Wracał do tego miejsca przez wizytacje kanoniczne, uroczystości poświęcenia tablic i pomnika na cmentarzu grzebalnym, celebracje rocznic Orkiestry Dętej, Zespołu Pieśni i Tańca, Straży Grobu Pańskiego, a także przez zaangażowanie w społecznym Komitecie Renowacji Zabytkowego Kościoła, poświęcenie oddanych do użytku: Gimnazjum Publicznego i Gminnego Ośrodka Kultury, pomoc i udział w transmisji Mszy św. w TV Trwam i TV Polonia, a także przez inne posługi biskupie.

Honorowy Obywatel

Pragnąc wyrazić wdzięczność za tę ogromną życzliwość i dobroć, Rada Gminy w Dobroniu, zebrana na XXVI Sesji w dniu 30 czerwca 2009 r., obdarzyła bp. Adama Lepę Honorowym Obywatelstwem Gminy Dobroń. Uroczystość proklamacji tego tytułu miała miejsce 6 sierpnia br. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Dobroniu, podczas Mszy św., którą sprawował sam Ksiądz Biskup. Dyplom Honorowego Obywatelstwa wręczył bp. Adamowi Lepie przewodniczący Rady Gminy Władysław Śliz. W uroczystości uczestniczył także wójt Gminy Dobroń inż. Józef Grzegorz Czechowski.
Na zakończenie Eucharystii nowo ogłoszony Honorowy Obywatel Gminy Dobroń powiedział do zebranych: - Przyznane mi dziś Honorowe Obywatelstwo Gminy Dobroń cenię sobie bardzo wysoko i jestem za nie ogromnie wdzięczny. Będzie mi ono przypominało najpiękniejszy okres mojej posługi duszpasterskiej - bo pierwsze jej lata. Tu były pierwsze po święceniach Msze św., kazania, konfesjonał, a także katecheza w punktach katechetycznych, do których dojeżdżałem rowerem; tu także organizowaliśmy niezapomniane pielgrzymki na Jasną Górę ze słynną orkiestrą dobrońską, i była piękna praca z młodzieżą. Było też wspólne przeżywanie doli i niedoli tamtych trudnych czasów...

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie rozważania na nabożeństwo w Koleoseum: Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze

2025-04-18 12:40

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Vatican Media

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Franciszek we wstępie wskazał, że droga Zbawiciela „nas kosztuje”. W świecie, który wszystko kalkuluje, bezinteresowność ma wysoką cenę. „W darze, natomiast, wszystko rozkwita na nowo: miasto podzielone na różne ugrupowania i rozdarte konfliktami zmierza ku pojednaniu; wypalona religijność odkrywa na nowo płodność Bożych obietnic; nawet serce z kamienia może przemienić się w serce z ciała” - napisał Papież.
CZYTAJ DALEJ

Módlmy się o nawrócenie Gizeli Jagielskiej i innych aborcjonistów

2025-04-18 11:44

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

"W boga nie wierzę. Jestem Żydówką i do tego ateistką. A zawodowo lekarką - dlatego wykonuje i wykonywać będę aborcje, zgodnie ze wskazaniami i życzeniem kobiet" - napisała w mediach społecznościowych Gizela Jagielska, która zabiła Felka w 9-tym miesiącu ciąży zastrzykiem w serce. Fundacja Pro-Prawo do Życia apeluje o modlitwę za Jagielską oraz innych aborcjonistów, zwłaszcza dzisiaj, w Wielki Piątek, kiedy w Liturgii modlimy się m.in. za Żydów oraz za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby Pan zdjął zasłonę ciemności z ich serc.

Gizela Jagielska jasno definiuje swój światopogląd. Co więcej, otwarcie deklaruje, że będzie wykonywać aborcję na życzenie kobiet. To już się dzieje w Oleśnicy (największym ośrodku aborcyjnym w Polsce) oraz wielu innych szpitalach, gdyż pozwala na to "kompromis aborcyjny" skutkujący złym i wadliwym prawem, które umożliwia zabijanie dzieci na żądanie do końca ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50

[ TEMATY ]

Getto Warszawskie

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kiedy Niemcy wkroczyli do getta, zostali zaatakowani przez bojowników. Powstańcy, mimo minimalnych zapasów, przez blisko miesiąc stawiali opór jednej z najpotężniejszych wówczas armii świata, która miała przytłaczającą przewagę liczebną i sprzętową" - przypomniała w mediach społecznościowych izraelska instytucja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję