Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Mało Papieża

Mainstreamowe media nie zauważają Papieża - alarmował niedawno internetowy serwis informacyjny amerykańskiego Episkopatu. W jednej z wiodących światowych gazet - amerykańskim „The New York Times” od czasu majowej pielgrzymki do Ziemi Świętej nie znalazł się nawet skrawek miejsca, aby wspomnieć o Papieżu. Przecież nie próżnuje. Mówi kazania, przemawia do odwiedzających Watykan gości, wystosowuje listy i najważniejsze - ma wiele do powiedzenia. Watykańscy obserwatorzy dziwią się, że i we włoskiej prasie, do tej pory poświęcającej Benedyktowi XVI sporo miejsca, obecnie jest go znacznie mniej.
Dlaczego tak się dzieje? Obserwatorzy wskazują na kilka czynników. Po pierwsze - uprzedzenie dziennikarzy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem pontyfikatu zdefiniowali kard. Josepha Ratzingera jako Pancernego Papieża. Ponieważ definicja jest błędna, musieliby się przyznać - pisząc więcej o Papieżu - do pomyłki. Po drugie - Benedykt XVI nie mówi sloganami, nie używa też nośnych, a zwykle pustych, bon motów. Dla Ojca Świętego liczy się treść, a w drugiej kolejności forma. Trzecia wreszcie sprawa jest taka, że wywody Papieża zakładają wiarę, a tej trudno szukać w środowisku liberalnych w większości dziennikarzy.
O ile jednak postępowanie liberalnej prasy można zrozumieć i znaleźć wytłumaczenie takiego stanu rzeczy, to stosunkowo mało miejsca poświęcanego Papieżowi w katolickich tytułach nie znajduje żadnego wytłumaczenia. Niełatwo znaleźć tytuł katolicki, który drukuje choćby w całości papieskie katechezy. W Polsce czyni tak tylko „Niedziela” i choć zdarzają się głosy, żebyśmy sobie wzorem innych odpuścili, nie znajdujemy racji, aby ich posłuchać.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Caritas Internationalis

Połowiczna walka z ubóstwem na świecie

Rządy USA i krajów Unii Europejskiej dotychczas bardziej troszczą się o ratowanie banków i firm niż o walkę z ubóstwem - zwraca uwagę Caritas Internationalis. Katolicka organizacja pomocy szacuje, że rządy bogatych krajów 63 razy więcej pieniędzy przeznaczyły dla instytucji bankowych niż na udzielanie pomocy krajom rozwijającym się.
Organizacja wystosowała list z okazji odbywającej się w Nowym Jorku konferencji ONZ na temat kryzysu gospodarczego i finansowego oraz jego wpływu na rozwój. Caritas zwraca uwagę, że pomoc dla banków wyniosła już 7 bln 580 mld dolarów, a na pomoc dla krajów rozwijających się wynosi rocznie w sumie tylko 120 mld dolarów. To jest zawstydzająca dysproporcja - powiedział przewodniczący Caritas Internationalis Oliver Müller podczas prezentacji rocznego sprawozdania Caritas Niemiec. W związku z tym zwrócił uwagę na fakt, że wszystkie prognozy na 2009 r. o miliardzie ludzi głodujących na świecie zostały już przekroczone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niemcy

Pielgrzymka Polonii

2,5 tys. Polaków mieszkających w Niemczech pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges, nazywanego westfalską Częstochową. Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się w 3. niedzielę czerwca.
Ostatnim etapem wspólnego pielgrzymowania była procesja na Górę Maryjną, zakończona nabożeństwem, które odprawił ks. Jerzy Wieczorek, przełożony prowincji św. Józefa Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, obejmującej swym zasięgiem Niemcy, Holandię, Włochy oraz Węgry.
To właśnie chrystusowcy, od lat pełniący posługę pośród polskich emigrantów, są organizatorami pielgrzymki, która na trwałe wpisała się w krajobraz życia religijnego niemieckiej Polonii.

Ks. Jacek Staniek SChr

Ludzie

Abp Raphael Cheenath

Życie mniejszości chrześcijańskiej w indyjskim stanie Orisa, która w sierpniu 2008 r. i później padła ofiarą przemocy ze strony hinduistycznych nacjonalistów, wciąż dalekie jest od normalności - powiedział abp Raphael Cheenath - metropolita Cuttack-Bhubaneswaru. Jedną z głównych przyczyn niepokoju wiernych jest fakt, że do tej pory nie ukarano przestępców - podkreślił abp Cheenath. Zdaniem Metropolity, główną przyczyną ataków na chrześcijan była integrystyczna ideologia hinduistyczna. Ustala ona zasady, na których powinno być budowane państwo i jedną z nich jest właśnie hinduizm. Jednym z głównych powodów zmasowanych ataków w stanie Orisa było to, że w ostatnich dziesięciu latach doszło tam do wielu nawróceń.
Ponadto mieszkający tam dalitowie, czyli nienależący do żadnej kasty tzw. niedotykalni, uważani byli za ludzi żyjących na marginesie, niemających prawa głosu i dostępu do edukacji. Tymczasem wraz z przejściem na chrześcijaństwo zaczęli się oni rozwijać na płaszczyźnie zarówno gospodarczej, jak i społecznej. - I to jest problem - dodał abp Cheenath.

Reklama

Cudzysłów

Nasze relacje z muzułmanami poprawiły się znacząco w ostatnich latach, ale pozostają problemy w takich sprawach, jak nawrócenie czy wolność kultu.
Kard. Jean-Louis Tauran

Ten stały napływ osób pobożnych, które przybywały tam nie jako turyści, ale jako pielgrzymi, wywarł także pozytywny wpływ na miejscową opinię publiczną i niewątpliwie pozwolił zmienić, przynajmniej u niektórych, wrażenie o chrześcijanach jako ludziach niemal całkowicie zeświecczonych, ogarniętych dzikim konsumizmem i pozbawionych wartości religijnych.
Bp Luigi Padovese o efektach Roku św. Pawła w Turcji

Krótko

Benedykt XVI został wyróżniony przez Instytut Roberta Schumana Złotą Gwiazdą za zasługi dla kultury europejskiej, w uznaniu roli Papieża jako „budowniczego pokoju i kultury”, promotora przyjaźni między chrześcijanami a żydami oraz jako wyraz wdzięczności za niestrudzone wskazywanie na chrześcijańskie korzenie Europy.

Zgodnie z tradycją, w uroczystościach ku czci Świętych Piotra i Pawła w Rzymie wzięli udział oficjalni przedstawiciele prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola, pod przewodnictwem metropolity Francji Emanuela.

Agencja AFP poinformowała, że 10 lipca prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zostanie przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI.

Figura Ojca Pio, licząca 60 m wysokości, stanie koło włoskiej wsi Rignano Garganico, na wybrzeżu Adriatyku. Pomnik ma być pokryty bateriami słonecznymi i będzie wytwarzał kilkadziesiąt kilowatów energii.

W Astanie, stolicy Kazachstanu, odbył się w dniach 1-2 lipca III Światowy Kongres Przywódców Religijnych.

Na ONZ-owskim szczycie w sprawie światowego kryzysu kraje rozwijające się wystąpiły o pilną pomoc ze strony bogatszych państw, argumentując, iż nie one ponoszą odpowiedzialność za obecną trudną sytuację.

W Iranie w toku zajść trwających od opublikowania kontestowanych przez opozycję wyników wyborów prezydenckich - według danych opozycji - zatrzymano ok. 700 ludzi. W zamieszkach zginęło też kilkanaście osób, a ok. 1000 doznało poważnych obrażeń.

Rosyjski Sąd Najwyższy anulował wydany w lutym br. wyrok uniewinniający trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej w 2006 r. Teraz nakazano przeprowadzenie ponownego procesu.

Polskie MSZ oskarżyło Rosję o próby fałszowania historii - poinformował dziennik „Kommiersant”. Rosyjska gazeta wyjaśnia, że przyczyną stał się materiał w telewizji Rossija, który obarcza Polskę pośrednią odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

W Czechach w wyniku powodzi śmierć poniosło kilkanaście osób. Powódź dotknęła północne i centralne Morawy.

Michael Jackson - gwiazdor muzyki pop zmarł nagle 25 czerwca w Los Angeles w wieku 50 lat. Tego lata muzyk miał po długiej przerwie powrócić na scenę, rozpoczynając swoją trasę koncertową w Londynie. „Król popu” sprzedał 750 mln płyt.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żołnierz Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 22

[ TEMATY ]

św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Florian w młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria). Kiedy wybuchło prześladowanie chrześcijan podczas rządów Dioklecjana, został aresztowany wraz z czterdziestoma żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom, jednak stanowczo tego odmówił. Poddano go chłoście i torturom. Namiestnik prowincji – Akwilin – kazał szarpać jego ciało żelaznymi hakami; wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono go w rzece Enns.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję