Reklama

Wiadomości

Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich w Syrii i Turcji w imieniu papieża

Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich odwiedzi w dniach 17-21 lutego Syrię i Turcję, aby dać wyraz bliskości papieża Franciszka wobec mieszkańców tych krajów, poszkodowanych w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi z 6 lutego. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł już do 42 tys. Abp Claudio Gugerotti spotka się też biskupami oraz pracownikami Caritas i innych organizacji niosących pomoc.

[ TEMATY ]

Syria

Turcja

trzęsienie ziemi

PAP/MARTIN DIVISEK

Mężczyzna siedzi na gruzach zawalonych budynków po silnym trzęsieniu ziemi, w Hatay, Turcja

Mężczyzna siedzi na gruzach zawalonych budynków po silnym trzęsieniu ziemi, w Hatay, Turcja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 18 lutego w Aleppo odwiedzi on kilka miejsc, w których przygotowano schronienie dla ludzi, którzy utracili swoje domy. W parafii katolickiej odprawi Mszę św. oraz spotka się z tamtejszymi biskupami katolickimi i prawosławnymi oraz przywódcami muzułmańskimi.

Niedzielę 19 lutego przeznaczono na spotkania z organizacjami charytatywnymi, takimi jak: Pomoc Kościołowi w Potrzebie, AVSI, CNEWA-PM, Catholic Relief Service, Caritas Syria, Jezuicka Służba Uchodźcom, Stowarzyszenie Pro Terra Sancta, L’Ouvre d’Orient, Maristi Blu. Hierarcha odwiedzi meczet, w którym przyjęto poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, a także weźmie udział w Boskiej Liturgii w katedrze melchickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poniedziałek 20 lutego abp Gugerotti spotka się z siostrami misjonarkami miłości, po czym odjedzie do Damaszku na spotkanie z rezydującymi tam patriarchami i biskupami różnych wyznań.

We wtorek 21 lutego w Stambule spotka się z biskupami oraz przedstawicielami Caritas zaangażowanymi w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji.

2023-02-16 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja zagroziła Izraelowi interwencją wojskową

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował, że Ankara może rozważyć użycie siły militarnej przeciwko Izraelowi, jeśli będzie to konieczne i odwołał się do przykładu interwencji wojskowych Turcji w Libii i Górskim Karabachu, poinformowała w niedzielę turecka agencja informacyjna Bianet.

Przemawiając w niedzielę swoim rodzinnym mieście Rize, Erdogan podkreślił potrzebę wykazania się przez Turcję siłą w odpowiedzi na działania militarne Izraela w Strefie Gazy. "Jeśli jesteśmy silni, Izrael nie może zachowywać się w ten sposób wobec Palestyny. Tak jak interweniowaliśmy w Karabachu i Libii, możemy zrobić to samo im. Nie byłoby powodu, aby tego nie robić" – powiedział. "Kto może zagwarantować, że ci, którzy dziś niszczą Gazę, jutro nie zwrócą uwagi na Anatolię?" – pytał turecki przywódca.
CZYTAJ DALEJ

Polscy metropolici po przyjęciu paliuszy: Nie można rozrywać jedności

Podczas uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wattykanie Papież Leon XIV nałożył paliusze 54 metropolitom. W tym gronie było trzech arcybiskupów z Polski: metropolita warszawski Adrian Galbas, metropolita poznański Zbigniew Zieliński oraz metropolita szczecińsko-kamieński Wiesław Śmigiel. W rozmowie z Vatican News metropolici podkreślali, że to wielkie przeżycie, ale też zobowiązanie do budowania jedności Kościoła.

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel nie krył emocji po tym, jak Leon XIV włożył mu paliusz. „Odczuwam ogromną radość i wzruszenie. Paliusz nałożony przez Ojca Świętego na ramiona słabego człowieka, to symbol zaufania, jedności i też zadań. Paliusz symbolizuje przecież tych, którzy są powierzeni trosce arcybiskupa” powiedział Vatican News metropolita szczecińsko-kamieński.
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie: Muzyczne Kolory Polski

2025-06-30 17:25

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Pixabay

Już po raz 26. w regionie łódzkim odbędą się Muzyczne Kolory Polski, czyli wędrowny festiwalu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Festiwal „Muzyczne Kolory Polski” charakteryzuje się prezentacją muzyki w wykonaniu kameralnym, obejmującą zarówno muzykę świecką, jak i religijną, od baroku po współczesność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję