Reklama

Z Watykanu

Chrystus Zmartwychwstały stoi w centrum historii świata. Takie główne przesłanie wyłaniało się z homilii i przemówień Benedykta XVI, które wygłosił w dniach Triduum Paschalnego i w Święta Wielkanocne. Po świętach i w dniu swoich 82. urodzin, przypadających 16 kwietnia, Papież przebywał w Castel Gandolfo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siewca wyszedł siać

Zmartwychwstał Pan!

Od kiedy Chrystus zmartwychwstał, przyciąganie miłości jest silniejsze od przyciągania nienawiści; siła przyciągania życia jest silniejsza od siły przyciągania śmierci. Czyż nie taka jest rzeczywista sytuacja Kościoła wszystkich czasów? Stale ma się wrażenie, że powinien on zatonąć, i stale jest on ratowany. Św. Paweł opisał tę sytuację w takich słowach: „Jesteśmy... niby umierający, a oto żyjemy” (2 Kor 6, 9). Zbawcza dłoń Pana podtrzymuje nas i dlatego możemy śpiewać już teraz pieśń ocalonych, pieśń nową zmartwychwstałych: Alleluja!
Z kazania podczas Wigilii Paschalnej, 11 kwietnia 2009 r.

W istocie jednym z pytań, jakie najbardziej trapią życie człowieka, jest właśnie to: Co jest po śmierci? Na zagadkę tę dzisiejsza uroczystość pozwala nam odpowiedzieć, że do śmierci nie należy ostatnie słowo, gdyż na końcu triumfuje Życie. A ta nasza pewność opiera się nie na zwykłym ludzkim rozumowaniu, ale na historycznym fakcie wiary: Jezus Chrystus, ukrzyżowany i pogrzebany, zmartwychwstał razem ze swym chwalebnym ciałem. Jezus zmartwychwstał, abyśmy i my, wierząc w Niego, mogli mieć życie wieczne. Przesłanie to jest sercem orędzia ewangelicznego. Mówi to z mocą św. Paweł: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara. - I dodaje: - Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania” (1 Kor 15, 14. 19).
Z Orędzia przed błogosławieństwem „Urbi et Orbi”, 12 kwietnia 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Zmartwychwstałem i jestem zawsze z tobą”. To zapewnienie Jezusa realizuje się przede wszystkim w Eucharystii; to w każdej celebracji eucharystycznej Kościół i każdy jego członek doświadczają Jego żywej obecności i cieszą się całym bogactwem Jego miłości. W sakramencie Eucharystii zmartwychwstały Pan oczyszcza nas z win; karmi nas duchowo i napełnia wigorem, byśmy sprostali ciężkim próbom egzystencji i walczyli z grzechem i złem.
Z przemówienia przed modlitwą „Regina Caeli”, 13 kwietnia 2009 r.

Reklama

Solidarni z Benedyktem XVI

45 tys. podpisów

Już ponad 45 tys. osób, w tym ponad 13 tys. z Polski, podpisało się pod „Deklaracją solidarności z Ojcem Świętym” Benedyktem XVI. Podpisy można składać do 20 maja. Akcja solidarności z Papieżem powstała w Austrii z inicjatywy katolickiego portalu Kath.net po zakończeniu podróży apostolskiej Benedykta XVI do Afryki.
Autorzy deklaracji stwierdzają w niej, że są poruszeni bezkompromisowym atakiem medialnym na Papieża Benedykta XVI, związanym z jego pielgrzymką do Afryki. „Nie możemy pozwolić, aby marginalizowano i poniżano zarówno osobę Papieża Benedykta XVI, jak i podawaną przez Kościół katolicki prawdę na temat przekazywania ludzkiego życia” - czytamy w deklaracji. Lista osób, które podpisały deklarację, zostanie przekazana Benedyktowi XVI po 20 maja br.
„Deklarację solidarności z Ojcem Świętym” można podpisać także m.in. na stronie: www.yes-for-benedict.eu.

Caritas Polska pomaga ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech

Caritas Internationalis i Caritas Italia zwróciły się do społeczności międzynarodowej o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech.
Można wesprzeć poszkodowanych, przesyłając ofiary na konto Caritas Polska z dopiskiem: „Włochy”.
CARITAS POLSKA, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millennium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Darowizny w walutach obcych można przekazywać na następujące konta: Bank Millennium S.A., Al. Jerozolimskie 133, 02-304 Warszawa
S.W.I.F.T. BIGBPLPWXXX
euro (EUR): PL 23 1160 2202 0000 0000 3436 4677
dolar amerykański (USD): PL 57 1160 2202 0000 0000 6663 1212
funt brytyjski (GBP): PL 36 1160 2202 0000 0000 7232 7236
Caritas Polska serdecznie dziękuje tym, którzy włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców L’Aquili i regionu Abruzji (Abruzzo).

Na blogach piszą

Wielkanoc jest także ekscytującym czasem dla katechumenów, którzy niedawno stali się katolikami. Może pamiętasz swój chrzest, bierzmowanie, pierwszą spowiedź albo Pierwszą Komunię Świętą? Może tak, może nie, ale tego nowi katolicy nigdy nie zapomną. Musimy sprawić, żeby czuli się dobrze przyjęci w Kościele, modlić się za ich nieustanne nawracanie (nie wspominając o konieczności naszego stałego nawracania się) i składać Bogu dziękczynienie i uwielbienie.
Catholic Tech Tips blog

Właśnie wróciłam z wielkoczwartkowej Liturgii, gdzie doświadczyłam obecności Chrystusa we wspaniały, inspirujący sposób. Msza Wieczerzy Pańskiej celebruje ustanowienie Eucharystii. Podczas tej wieczornej Liturgii czułam się, jakbym była w niebie i stała się częścią wiecznej liturgii Chrystusa w Jego królestwie. Ktoś porównał liturgię Mszy św. do Apokalipsy, i wierzę, że nigdy nie była ona dla mnie bardziej realna niż tego wieczoru.
Blog Estery

Przed Wielkim Tygodniem nowy dziekan harwardzkiej episkopalnej Divinity School (kształtuje kapelanów dla najbardziej prestiżowych duszpasterstw uniwersyteckich) wprawił swoich słuchaczy w osłupienie, mówiąc, że „aborcja jest błogosławieństwem”. (…)
Nie powinno dla nas być niespodzianką, że jeden z najbardziej znaczących reprezentantów w jednym z najbardziej elitarnych miejsc składa oświadczenie, które, szczerze mówiąc, pochodzi z otchłani piekła. Nie powinno też dziwić, że liderzy wspólnoty kościelnej, włączając w to lokalnych biskupów, jak i samego Rowana Williamsa (biskup Canterbury), publicznie nie skarcili autora tej wypowiedzi. (…)
Do moich anglikańskich braci i sióstr w Chrystusie, którzy pozostają w pełnej wspólnocie ze składającymi takie oświadczenia, i do wszystkich, którzy wspierają je milczącą zgodą i solidarnością, mówię: to jest demoniczne!
Theology of the Body blog

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim
(1 Tes 4, 14).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

[ TEMATY ]

prawosławie

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku; przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie właśnie nawet pięć tygodni po katolikach.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję