Reklama

Bajgle, kardamon i dzika szałwia

Po przerwie świąteczno-noworocznej, 17 stycznia Trade & Travel Company - Konsorcjum Polskich Biur Podróży z siedzibą w Łodzi wznowiło cotygodniowe pielgrzymki i wycieczki do Ziemi Świętej. Pierwszym styczniowym rejsem liniami El Al wyleciało blisko 150 pielgrzymów. Wraz z nimi sześciu dziennikarzy oraz przedstawiciel Konsorcjum prezes Artur Matiaszczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień17 stycznia 2009 r. Potężne lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, zwykle zatłoczone, zaskakuje ciszą i niemalże pustką korytarzy i holi. Jest sobota, trwa szabat - dzień świąteczny Żydów. Tuż przede mną, w kolejce do okienka odprawy paszportowej, oczekuje małżeństwo starszych Palestyńczyków. Mam wrażenie, że jedyną zorganizowaną grupą jest grupa pielgrzymów, z którą przybywam do Ojczyzny Jezusa. Zapada zmierzch, kiedy autokarami ruszamy w kierunku Tyberiady. Przez trzy dni będzie ona bazą wypadową dla naszych wędrówek po Galilei. Nasza przewodnik - Małgorzata, od 20 lat mieszkająca w Izraelu, zapewnia nas - co dla nas niezwykle ważne - o bezpieczeństwie i spokoju panujących na szlakach pielgrzymich. Podjęliśmy przecież decyzję o podróży mimo trwających w Strefie Gazy działań wojennych. W przeciągu tygodnia przekonamy się, że była to słuszna decyzja. Przed nami Ziemia Zbawiciela, Piąta Ewangelia - Ziemia Obiecana, choć trudnej, wręcz niemożliwej jedności, ziemia prób trudnego dialogu i konfliktów, których ceną jest cierpienie i ludzkie życie, kolebka trzech wielkich monoteistycznych religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Chrystusowa Galilea

18 stycznia. Dopiero teraz możemy podziwiać w pełni piękne położenie Tyberiady - miasta żydowskiego, w którym wśród nowoczesnych sklepów i restauracji nierzadko spotkać można wielodzietne rodziny ortodoksyjne. W promieniach słonecznych lśni tafla Jeziora Tyberiadzkiego zwanego też Genezaret czy Morzem Galilejskim. Zmierzamy do Jardenit nad rzeką Jordan. W jej wodach Jezus przyjął chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela. Pielgrzymi z całego świata przybywają tu, by przyjąć chrzest przez zanurzenie bądź odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Dziś inaczej niż w miesiącach, w których poprzednio pielgrzymowałam do Ziemi Świętej, miejsce to jest puste, wypełnione cudowną ciszą.
Droga na górę Tabor. Docierają do nas wieści o rozejmie osiągniętym między Izraelem a Hamasem. Nasi bliscy pozostawieni w kraju mogą odetchnąć z ulgą - my ani przez chwilę nie odczuwaliśmy zagrożenia. To jeden z paradoksów Ziemi Świętej - ziemia bolesnego podziału jej mieszkańców zarazem jest tak gościnna i przyjazna dla pielgrzymów.
Szczyt Taboru. Franciszkańska bazylika pw. Przemienienia Pańskiego to złoci się w słońcu, to niknie w chmurach. W świątyni na odosobnionej górze, na miejscu, gdzie apostołowie Piotr, Jakub i Jan ujrzeli Jezusa rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem, nasza pierwsza na Ziemi Świętej Eucharystia.
Przed nami Nazaret - miejsce Zwiastowania. Dwupoziomowa Bazylika Zwiastowania - największa świątynia chrześcijańska na Bliskim Wschodzie - kryjąca grotę, w której Anioł Pański obwieścił Maryi, że zostanie matką Jezusa. Tuż obok kościół pw. św. Józefa, zbudowany, jak mówi tradycja, na miejscu domu i warsztatu stolarskiego św. Józefa. W Nazarecie, mieście zamieszkałym głównie przez Arabów, w tym w znacznym procencie chrześcijan, dostrzegam echa konfliktu w Strefie Gazy. Na skwerze niedaleko Bazyliki Zwiastowania rzuca się w oczy pokojowy protest przeciw wojnie, w ramach którego działa oplakatowany punkt informacyjno-pomocowy.
Kana Galilejska - oddalone zaledwie 8 km od Nazaretu arabskie miasteczko. Miejsce cudu zamiany wody w wino i miasto narodzin św. Bartłomieja Apostoła. Podmuch wiatru zrywa z głowy jednego z pielgrzymów kupioną na pamiątkę jarmułkę. Obserwujący to Arab usłużnie podaje mu wsuwkę do włosów. Miasto gościny. W kościele Wesela w Kanie Galilejskiej siedem par z naszej grupy odnawia przyrzeczenia małżeńskie.
19 stycznia. Kolejny dzień pielgrzymowania po Galilei. Msza św. przy kościele Prymatu św. Piotra w Ein Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim, gdzie Jezus nakazał Piotrowi: „Paś baranki moje!”. Niedługo później wizyta w Kafarnaum - mieście św. Piotra, w którym Jezus prowadził swą publiczną działalność. Rejs drewnianą łodzią po Morzu Galilejskim. Spokojna tafla jeziora pozwala na wyłączenie silników i wsłuchanie się w słowa Ewangelii oraz na wyrażenie radości przez żydowskie tańce. Po zejściu na ląd - raz jeszcze tego dnia nawiedzenie Ein Tabgha, a w niej kościoła Rozmnożenia, zwanego inaczej kościołem Chleba i Ryb, oraz Góry Błogosławieństw - miejsca słynnego Kazania na Górze. Arabski sprzedawca w przykościelnym sklepiku w Tabdze prosi o modlitwę o pokój. - Nie jest dobrze w Strefie Gazy, ogromne zniszczenia, zabici, ranni, a sam rozejm… pewnie tylko chwilowy - tłumaczy swą prośbę. Przez strzeżone Wzgórza Golan - tak blisko już granic Syrii i Jordanii - powrót do Tyberiady.
20 stycznia. Opuszczamy Galileę. Kolejną noc spędzimy już w judzkim Betlejem w Autonomii Palestyńskiej. Msza św. w sanktuarium Stella Maris na górze Karmel, wznoszącej się nad Hajfą, gdzie w jednej z grot wiódł pustelnicze życie prorok Eliasz. Dziś króluje tu Matka Boża z Góry Karmel, która udziela łask przez Swój szkaplerz. Zmierzamy do Cezarei nad Morzem Śródziemnym, miejsca, w którym wznosił się jeden z najwspanialszych pałaców Heroda i miejsca uwięzienia św. Pawła. Z Cezarei nasza droga prowadzi do Jaffy - dziś jednej z dzielnic Tel Awiwu, starej wioski rybackiej, w której w domu Szymona Garbarza mieszkać miał św. Piotr. Postać Świętego upamiętnia kościół i klasztor pw. św. Piotra na pl. Kedumim.

Jeruzalem - Miasto Pokoju

21 stycznia. Dzień pielgrzymowania po Jerozolimie. Droga Krzyżowa, Msza św. w Bazylice Grobu Bożego, Ściana Płaczu i nawiedzenie miejsc świętych na Górze Oliwnej - kościoły Pater Noster, Dominus Flevit, Bazylika Agonii i Ogród Getsemani oraz Grób Najświętszej Maryi Panny. Palestyński poczęstunek w sklepiku na Górze Oliwnej - kawa z kardamonem i herbata beduińska z dziką szałwią.
Po raz pierwszy odczuwamy zaostrzone przepisy bezpieczeństwa. Przy wyjeździe z Betlejem w Autonomii Palestyńskiej na stronę izraelską w punkcie kontrolnym do autokaru wsiada izraelski żołnierz z bronią maszynową, któremu okazujemy paszporty. Któregoś dnia będziemy zmuszeni przejść przez „labirynt” checkpointu pieszo - drogą, jaką każdego dnia przemierzają Palestyńczycy udający się do pracy w Jerozolimie. 8-metrowy mur zostaje za nami. Spodziewam się zobaczyć w Jerozolimie wzmożone patrole policyjne i wojskowe, jesteśmy teraz dużo bliżej Strefy Gazy niż w pierwszych dniach pielgrzymki. Nic bardziej mylnego - Jerozolima wygląda tak jak podczas moich poprzednich wizyt w roku 2005 i 2007. Jedyna różnica to mniejsza liczba pielgrzymów. To wpływ pory roku - panuje przecież, choć niezwykle ciepła dla przybyszów z północy, zima - ale i obaw przed pielgrzymowaniem do kraju, w którym trwają działania wojenne. Wydarzenia w Strefie Gazy widocznie ograniczyły ruch pielgrzymi. Cierpi na tym Ziemia Święta, mieszkający tu, odczuwający opuszczenie przez współwyznawców, chrześcijanie. Cierpią wszyscy jej gościnni mieszkańcy, także wyznawcy judaizmu i islamu, dla których często jedynym źródłem utrzymania jest obsługa turystów i pielgrzymów.
22 stycznia. Betlejem. Beit Sahur - Pole Pasterzy, Msza św. w jednej z grot pod kościołem św. Katarzyny, Bazylika Narodzenia Pańskiego i kościół Groty Mlecznej. Popołudnie w Jerozolimie. Yad Vashem i wizyta w dwóch świątyniach w Ein Kerem - kościele Nawiedzenia i położonym poniżej kościele św. Jana Chrzciciela, wzniesionym na miejscu narodzenia św. Jana.
W Grocie Narodzenia, jak rzadko, jesteśmy jedyną grupą, długo możemy śpiewać polskie kolędy, którym z zaciekawieniem przysłuchują się trzy Palestynki. Zagadnięty przeze mnie polski franciszkanin podkreśla, jak bezpieczne i spokojne jest Betlejem, i zaprasza pielgrzymów z Polski do przybywania do Ziemi Świętej. - Sytuacja mieszkańców Betlejem nie jest łatwa, niestety, stoi teraz większość warsztatów produkujących wyroby z drzewa oliwnego - podkreśla. - Ludzie cierpią tu niedostatek, ale są dobrzy, przyjaźnie usposobieni do pielgrzymów, nie ma tu zaczepek, kradzieży. Nasza obecność w Ziemi Świętej choćby ze względu na nich jest bardzo potrzebna. - Jesteście z Polski? Macie polskie twarze - zaczepia nas wieczorem młody Palestyńczyk, mieszkaniec Betlejem. Przypomina postać Jana Pawła II, zaprasza na kawę do pobliskiego lokalu.
23 stycznia. Ostatni dzień pielgrzymowania po Ziemi Świętej. Wizyta na Syjonie Chrześcijańskim. Wieczernik - zgodnie z tradycją, miejsce Ostatniej Wieczerzy i Zesłania Ducha Świętego, Msza św. w Bazylice Zaśnięcia Matki Bożej, kościół św. Piotra in Gallicantu na miejscu pałacu Kajfasza. Ostatni spacer do Bazyliki Bożego Grobu - pożegnanie z Jerozolimą. Szybko po drodze czynione zapasy na południowy posiłek - smaczne miejscowe bajgle. Jeszcze tylko droga do Jerycho w Autonomii Palestyńskiej, w którym wśród 500 chrześcijan żyje zaledwie 50 katolików, gdzie stajemy pod drzewem sykomory i spoglądamy na Górę Kuszenia. Spotkanie z Morzem Martwym i rzut oka na groty Qumran, gdzie odnaleziono zwoje esseńczyków. Kolejny świt zastanie nas już na lotnisku Ben Guriona, w drodze do domu.
„Choć oddaleni, wspominajcie Pana, a Jerozolima niech będzie w waszej pamięci!” (Jr 51,50). Jerozolima, jak cała Ziemia Święta, pozostanie w pamięci każdego pielgrzyma. Jestem tego pewna, nie znam bowiem nikogo, kto raz przybywszy do Ojczyzny Jezusa, nie chciałby do niej powrócić.

PODZIĘKOWANIE
Redakcja i autorka dziękują za zaproszenie na pielgrzymkę Trade & Travel Company - Konsorcjum Polskich Biur Podróży w Łodzi

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję