Reklama

Powiedzieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmieniamy oblicze Europy

Europejskie Spotkania Taizé mają w sobie coś takiego, że jednoczą młodych na modlitwie, jednoczą na wspólnym byciu ze sobą. Oczywiście, Duch Boży jest tutaj obecny. Zawsze źródło i punkt odniesienia stanowi modlitwa. Myślę, że modlitwa młodych tutaj, w Brukseli, mieście, w którym tyle ważnych decyzji się podejmuje, może bardzo dużo zmienić. I tak jak mówił Jan Paweł II, może odmienić oblicze tej ziemi. Ziemi - w odniesieniu do Europy. Poznań ma wiele do zaoferowania Europejczykom. Poznań jest dobrym wyborem na to, żeby odbyło się tam Europejskie Spotkanie Młodych. Myślę, że przyniesie wiele entuzjazmu, radości i pokoju.

Basia z Poznania

Czekamy na taizé w Poznaniu

Przyjechałem 21grudnia, aby uczestniczyć w przygotowaniach, zobaczyć, jak to wszystko wygląda od strony organizacyjnej. Do tej pory na Spotkania zawsze przyjeżdżałem do grupy pracy. W wakacje byłem dłużej w Taizé. Widziałem więc wszystko od kuchni. Każdy z braci ma przydzieloną odpowiednią funkcję. Są różne działy: jedna ekipa dba o przygotowanie hal, inna - o dekoracje, następne ekipy zajmują się wyżywieniem, transportem, pracami biurowymi i wieloma innymi sprawami. Aby wszystko funkcjonowało sprawnie, sporo muszą przygotować wolontariusze z Taizé, mniej więcej od końca września czy początku października, a my potem przyjeżdżamy, aby pomóc. Jestem bardzo zadowolony z pobytu tutaj, to bardzo ciekawy czas, możemy się wykazać. Bardzo pozytywna jest świadomość, że robimy coś pożytecznego dla kilkudziesięciu tysięcy osób, które przyjadą tu za kilka dni.
Przyjechaliśmy sporą ekipą z Poznania, bo od dawna spodziewaliśmy się, że następne Spotkanie będzie w Poznaniu. Obecnie jestem jedną z trzech osób odpowiedzialnych za organizację modlitw Taizé w Poznaniu.

Adam z Poznania

Zapraszamy do Polski w grudniu 2009

Bardzo się cieszę, że następne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu. Długo na tę decyzję braci czekaliśmy. Przekonaliśmy do tego pomysłu Arcybiskupa, później - Prezydenta Miasta Poznania. Obaj wysłali swoje zaproszenia. W tym roku Poznańska Grupa Ekumeniczna też była w Taizé. Radujemy się, że będziemy mogli gościć u nas młodych chrześcijan z całej Europy, nie tylko w Poznaniu, ale we wszystkich miejscowościach, parafiach niedaleko Poznania, w promieniu 50 km. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy naszego regionu otworzą swoje serca, swoje domy. I przez to też się nawiążą piękne znajomości, kontakty. Mamy nadzieję, że przybędzie wielu naszych sąsiadów: Litwinów i Ukraińców, Czechów i Słowaków, także naszych północnych sąsiadów, ale nie tylko. W nasze spotkania wiele kolorytu wnoszą zawsze Hiszpanie, Włosi, którym na pewno będzie trudniej przyjechać, bo Poznań np. od Lizbony jest oddalony o 3 tys. km, od Rzymu - o 2 tys. km. Ale będziemy się starali także ich najserdeczniej zaprosić, a potem, oczywiście, ugościć. Pragnę także zachęcić do licznego udziału Polaków. Mam nadzieję, że to będzie piękne Spotkanie!

Andrzej z Poznania

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Antonio Gaudí na drodze do chwały ołtarzy

2026-06-07 15:22

[ TEMATY ]

Antonio Gaudí

Pau Audouard Deglaire - pl.wikipedia.org

W setną rocznicę śmierci Antonia Gaudiego, postulator procesu beatyfikacyjnego twórcy bazyliki Sagrada Família w Barcelonie podkreślił duchowe motywacje katalońskiego architekta. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku.

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost” z 6 czerwca o. Josep M. Blanquet powiedział, że w procesie beatyfikacyjnym Gaudiego nacisk kładzie się nie tylko na jego twórczość architektoniczną, ale przede wszystkim na jego życie osobiste. Podczas wizyty w Barcelonie 10 czerwca, w setną rocznicę śmierci Gaudiego, papież Leon XIV poświęci nowo ukończoną Wieżę Chrystusa w Sagrada Família.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

„Madonna z Czereśniami”. Nowy wizerunek Matki Bożej, który ma pobudzić kult maryjny

2026-06-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Włodzimierz Rędzioch

„Madonna z Czereśniami”

„Madonna z Czereśniami”

Celleno to stare miasteczko na północy regionu Lacjum, między Viterbo a jeziorem Bolsena. Jego średniowieczna część została opuszczona w latach 50. XX w. i chociaż to „stare” Celleno jest częściowo zrujnowane, zachowało kilka średniowiecznych budowli oraz zamek.

Miasteczko słynie z produkcji czereśnie i dlatego jest „zbratane” z innym włoskim miasteczkiem znanym z czereśni – Ceresarą, która znajduje się niedaleko Mantui. Ostatnio gmina Ceresara podarowała gminie Celleno szczególny prezent – obraz przedstawiający Matkę Bożą z czereśniami i z Dzieciątkiem Jezus. Czereśnie nawiązują do tradycji rolniczej obu gmin, ale mają też głęboką symbolikę religijną - nawiązują do dawnej tradycji ikonograficznej renesansu, inspirowane Ewangeliami apokryficznymi. Madonnę z czereśniami malowali tak wybitni artyści jak Tycjan i Barocci – obraz Barocciego znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, a arcydzieło Tycjan namalowane w latach 1516-1518, obecnie znajdującą się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Czereśnie symbolizują krew Męki Pańskiej, ale także słodycz owoców Raju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję