Reklama

Jan Paweł II

Dzień kanonizacji Jana Pawła II - wolny od pracy?

Posłowie Solidarnej Polski zaproponowali, by niedziela 27 kwietnia - dzień uroczystości kanonizacyjnych bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII - był dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak wyjaśniali dziś w Sejmie, chodzi przede wszystkim o pracowników handlu, którzy niedziele często spędzają w pracy. W tym celu złożyli do laski marszałkowskiej projekt zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy.

[ TEMATY ]

święto

kanonizacja

www.sejm.gov.pl/ Krzysztof Białoskórski

Propozycja Solidarnej Polski polega na nowelizacji ustawy z 18 stycznia 1951 (wraz z późniejszymi zmianami) o dniach wolnych od pracy. W art. 1 pkt. 1 zostałaby dodana litera "e" w brzmieniu "27 kwietnia 2014 roku - dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II".
"To byłby nasz gest w stosunku do ludzi, którzy ciężko pracują i często kosztem swoich dóbr duchowych muszą wykonywać pracę, bo takie obowiązuje prawo" - wyjaśniła poseł Beata Kempa.
Eurodeputowany i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro dodawał, że zbliżająca się kanonizacja ma dla "szczególny wymiar duchowy" dla ludzi wierzących, a także historyczny dla tych wszystkich, którzy "mają poczucie wielkości misji Jana Pawła II jako wielkiego Polaka na Tronie Piotrowym". - Zapewne większość Polaków chciałaby spędzić ten czas w radości i skupieniu, mieć możliwość obserwowania tych wydarzeń czy tam na miejscu w Watykanie, czy też za sprawą relacji medialnych - powiedział.
- Chcielibyśmy, aby państwo polskie wykazało zrozumienie dla tego doniosłego wydarzenia, pozwalając na jego śledzenie Polakom, a nie wszyscy mają taką możliwość, bo są grupy zawodowe, które również w niedzielę muszą pracować, choćby pracownicy wielkich sieci hipermarketów - dodał Zbigniew Ziobro.
Beata Kempa zapowiedziała, że jej klub będzie się domagać zwołania jak najszybciej Konwentu Seniorów, który postanowi, by jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu (2-4 kwietnia) włączyć projekt ustawy do nadzwyczajnego procedowania. Projekt przeanalizowałby na najbliższym kwietniowym posiedzeniu także Senat, przekazując następnie ustawę do podpisu Prezydentowi RP.

2014-04-02 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin świętował i modlił się do nowych świętych

[ TEMATY ]

kanonizacja

Grzegorz Gałązka

Rada Kardynałów zapoznała się z przygotowaniami do Synodu Biskupów poświęconego kwestiom rodziny, w piątek papież Franciszek spotka się z członkami Rady ds. Ekonomicznych zaś w sobotę z członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W nocie zaznaczono, że obecna czwarta sesja Rady Kardynałów ( K-8) zakończy się dzisiaj po południu. W trakcie jej obrad dokonano pierwszego przeglądu papieskich rad. Dzisiaj do południa gremium to spotkało się z sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisserim, który przedstawił stan przygotowań do planowanego na październik III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego kwestiom rodziny. Mówiono także o pracy, jaką członkowie Rady podejmą w okresie poprzedzającym ich piąte spotkanie, w dniach od 1-4 lipca b.r.
Nota Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podaje, że w piątek, 2 maja odbędzie się spotkanie Rady ds. Ekonomicznych. Słowo wprowadzające do obrad wygłosi Ojciec Święty. Zasadniczym tematem prac tego gremium będzie kwestia statutów Rady i przygotowanie programu pracy.
Koordynatorem tego gremium jest kard. Reinhard Marx z Monachium. Ponadto jej członkami są kardynałowie: Juan Luis Card. Cipriani Thorne, arcybiskup Limy (Peru); Daniel N. DiNardo, arcybiskup Galveston-Houston (USA); Wilfrid Fox Napier, arcybiskup Durbanu (RPA); Jean-Pierre Ricard, arcybiskup Bordeaux (Francja); Norberto Rivera Carrera, arcybiskup Miasta Meksyk (Meksyk); John Tong Hon, biskup Hong Kongu (Chiny); Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu. Wszyscy oni byli członkami rady 15 kardynałów - Komisji ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.
Zastępcą koordynatora jest Maltańczyk prof. Joseph F.X. Zahra, dotychczasowy przewodniczący utworzonej 19 lipca ub. roku Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Ponadto wśród świeckich członków Rady ds. Ekonomicznych są: Jean-Baptiste de Franssu (Francja); John Kyle (Kanada); Enrique Llano Cueto (Hiszpania); Jochen Messemer (Niemcy); Francesco Vermiglio (Włochy); George Yeo (Singapur). Wszyscy oni mają wielkie doświadczenie w dziedzinie ekonomii, księgowości i zarządzaniu finansami.
Ojciec Święty spotka się także z członkami pierwszego posiedzenie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Jej prace rozpoczną się już jutro, 1 maja w Domu Świętej Marty i trwać będą do soboty 3 maja. Mowa będzie o celach i naturze Komisji oraz włączeniu do niej nowych członków, reprezentujących różne kraje świata. W skład utworzonej 22 marca b.r. Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzą była premier RP i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, dr. Catherine Bonnet (Francja), pani Marie Collins (Irlandia) - ofiara pedofilii; prof. Sheila Hollins (Wielka Brytania), kard. Seán Patrick O'Malley, OFM Cap. (USA), prof. Claudio Papale (Włochy), ks. Humberto Miguel Yánez, SJ (Argentyna), ks. Hans Zollner, SJ (Niemcy).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję