Reklama

Prawnik radzi

Umorzone odsetki a obowiązek podatkowy

Na mocy porozumienia z bankiem, ten umorzył mi część odsetek umownych i karnych. Warunkiem tejże ulgi była jednorazowa spłata kredytu. Czy w związku z tym umorzone odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z pewnymi wyjątkami wymienionymi w art. 21, 52, 52a, i 52c ww. ustawy. W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy przychodami są m.in. otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, za przychody z innych źródeł uważa się także inne przychody niewymienione wprost w tymże artykule. O przychodzie podatkowym z innych źródeł mówimy w każdym przypadku, kiedy u podatnika występują realne korzyści majątkowe. Natomiast art. 69 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe mówi, na czym polega umowa kredytu i jakie są warunki jego spłaty. Sama umowa kredytowa nie pociąga za sobą żadnego obowiązku podatkowego, ale w przypadku umorzenia kredytu lub jego części powstaje przysporzenie majątkowe po stronie kredytobiorcy, a tym samym obowiązek podatkowy. Tak też jest w przypadku umorzenia przez bank odsetek skapitalizowanych, tj. tych, które po skapitalizowaniu stają się kwotą długu jak i odsetek wymagalnych, czyli tych, których w myśl postanowień umowy kredytowej termin płatności upłynął. Inaczej sprawa się ma w przypadku odsetek karnych. Jeśli umowa kredytowa jednoznacznie określa zasady naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat kredytu i wiąże nimi strony umowy - umorzenie takich odsetek powoduje powstanie przychodu do opodatkowania. Jeśli zaś umowa daje wierzycielowi jednostronne prawo, z którego może skorzystać lub nie przy naliczaniu odsetek - wówczas odstąpienie wierzyciela od naliczania nie powoduje po stronie kredytobiorcy przysporzenia majątkowego, a tym samym obowiązku podatkowego. Bank w sytuacji umorzenia odsetek, o których mowa wyżej, ma obowiązek wystawić deklarację PIT-8C, na której przedstawia wysokość umorzonych odsetek stanowiących przychód po stronie kredytobiorcy, które następnie należy wykazać w zeznaniu rocznym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

B. Z.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 11:34

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję