Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 46/2008, str. 33

Obraz - dar dla Ojca Świętego Jana Pawła II, Aleksander Markowski - „Strumień”, olej 120x160cm, 1989 r.

Obraz - dar dla Ojca Świętego Jana Pawła II, Aleksander Markowski - „Strumień”, olej 120x160cm, 1989 r.

W 1989 r. wymalowałem obraz „Strumień”. Obraz stał się darem archidiecezji częstochowskiej dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Matka Boża w dwóch wizerunkach... Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze - jak roziskrzony wotami wąwóz. Wpływa do niego strumień. Na tle świetlistego błękitu nieba Matka Boża Ostrobramska w srebrzystej łodzi księżyca przybywa do Jasnogórskiej Kaplicy. W środku Kaplicy, u stóp Matki Bożej, na brzegu strumienia zakwita bielą płatków drzewo. Drzewo nadziei i miłości... 16 listopada - uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia. W zwieńczeniu Jej wileńskiej, Ostrobramskiej Kaplicy słowa modlitwy: Matko Miłosierdzia, pod Twoją Obronę uciekamy się. W tych słowach jest WSZYSTKO. „... A w Ostrej Bramie - czy radość, czy ból - każdego Matka ogarnie i przyzna...”. To słowa pieśni „Ojcowizna” Jana Mincewicza - twórcy i kierownika zespołu „Wileńszczyzna” w Niemenczynie. Miałem szczęście być na występie „Wileńszczyzny” w Częstochowie w pobliżu Jasnej Góry. Pan Jan ofiarował mi nuty „Ojcowizny”. Śpiewamy ją na naszych Wieczorach wraz z pierwszą jego pieśnią „Wileńszczyzny drogi kraj” i pieśnią Mickiewicza „Wilija naszych strumieni rodzica”. Panie Janie! Pozdrawiam serdecznie Pana i „Wileńszczyznę”. Pozdrawiam także śpiewający zespół z Jaszun „Znad Mereczanki”, który gościł w naszym częstochowskim Liceum Katolickim im. Matki Bożej Jasnogórskiej. Dziękuję, Kochani, za pieśń „Wilno, czy ty pamiętasz mnie?”. I przychodzi wspomnienie podróży Liceum do Miasta nad Wilią i Wilenką, do Ostrej Bramy, do Grobu Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego. Niech w uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia nasze serca będą z Nią. Jasna Góra i Ostra Brama złączone strumieniem miłości.
Pozdrawiam społeczność Szkoły Muzycznej w Częstochowie. W duszy i sercu mam nasz Poranek Patriotyczny - 5 listopada.

Ojcowizna

Pieśń zespołu „Wileńszczyzna” z Niemenczyna

Słowa i melodia: Jan Mincewicz

Gdzie trel skowronka, co złoci nam twarz,
Zasiewa rolnik, choć rola nie żyzna,
Gdzie zapach łąki, gdzie bocian ma straż,
Tam ma Ojczyzna, tam Wileńszczyzna.

Tu ojców mowa jak balsam od ran,
A krzyż zmurszały - to przodków spuścizna.
Tu każdy kamień od dziecka jest znan,
Kraj lat dziecinnych to Wileńszczyzna.

A w Ostrej Bramie - czy radość, czy ból -
Każdego Matka ogarnie i przyzna,
Gdzie błękit jezior w bławatkach wśród pól,
Tam najpiękniejszy kraj - Wileńszczyzna.

Już tyle ofiar złożono na stos,
By uratować swój dom, ojcowiznę.
Pójdziemy znowu, gdy podasz nam głos,
My nie zdradzimy Cię, Wileńszczyzno!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję