Reklama

W trosce o godność człowieka

Niedziela Ogólnopolska 46/2008, str. 22

Al. Karol Biegluk

Taki tytuł miało sympozjum, które odbyło się 25 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie, zorganizowane przez ks. kan. Sławomira Mazura, prefekta WSD. Wśród zaproszonych prelegentów byli: ks. prof. dr hab. Paweł Góralczyk (UKSW), ks. dr Paweł Sobuś (ITCz), ks. dr Zbigniew Wanat (UMK). Konferencję poprowadził ks. prał. Jerzy Cudny.
Sympozjum rozpoczęła modlitwa „Anioł Pański”. Następnie ks. prał. Tadeusz Syczewski, rektor WSD, powitał prelegentów i przybyłych gości, wśród których obecni byli biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, kapłani i alumni.
Bp Dydycz w słowie wstępnym zaznaczył, jak ważne i aktualne są zagadnienia mieszczące się w temacie spotkania. Razem z ogromnym postępem techniki i nauki pojawiają się różne koncepcje godności człowieka, także takie, które pozwalają niszczyć ludzkie życie w różnych jego okresach. Ksiądz Biskup przytoczył słowa św. Pawła Apostoła porównującego Adama i Chrystusa, stających wobec węża. Tak było w raju, tak jest i dzisiaj, zwłaszcza gdy środowiska mediów liberalnych dążą do tego samego celu, do którego dążył wąż. Odbywa się to przy użyciu innego słownictwa, innych środków, innych sformułowań. Cel jednak pozostał ten sam - odebranie godności człowiekowi, który nosi w sobie obraz i podobieństwo Stwórcy.
Godność - jak powiedział Ksiądz Biskup - ma charakter dynamiczny, dlatego powinna rozwijać się i wzrastać razem z osobowością człowieka.
Referat pt. „Współczesne zagrożenia życia ludzkiego” przygotował ks. prof. dr hab. Paweł Góralczyk. Z powodu jego choroby referat został odczytany przez ks. mgr. lic. Łukasza Gołębiewskiego. W refaracie omówione zostały zagrożenia życia ludzkiego w najwcześniejszym okresie: zło moralne antykoncepcji, zapłodnienie metodą in vitro i klonowanie człowieka. Dalej przedstawione zostały zagadnienia dotyczące aborcji, diagnostyki prenatalnej, terapii genowej, a następnie zagrożenia wartości i godności życia w akcie śmierci. Tu ks. prof. Góralczyk przekazał informacje dotyczące transplantacji narządów, eutanazji, samobójstwa i kary śmierci. W podsumowaniu podane zostały przyczyny sprzeciwu wobec życia. Spojrzenie etyczno-moralne na działania człowieka zagrażające jego życiu daje argumenty rozumowe do tego, aby stwierdzić, że jest złem moralnym próba poczynania życia inaczej niż naturalnie, bo stwarzana jest wówczas możliwość do przedmiotowego traktowania życia ludzkiego.
„Godność osoby a problem matek zastępczych” to temat referatu ks. dr. Pawła Sobusia. Bezdzietność jest dla wielu małżeństw problemem, który staje się niekiedy motywem poszukiwania różnych sposobów zrodzenia potomstwa. Jedną z metod jest urodzenie dziecka przez tak zwaną surogatkę, matkę zastępczą. W tym sposobie zapewnienia sobie potomstwa uderzające jest to, że zarówno dziecko, matka zastępcza, rodzice prawni i pozostałe osoby biorące udział w tym procederze potraktowane są przedmiotowo.
Ks. dr Zbigniew Wanat przedstawił temat: „Troska o sumienie troską o godność człowieka”. Stwierdził, że sumienie człowieka jest instancją rozumową człowieka, która źle uformowana może przedkładać człowiekowi jego złe czyny jako dobre. Stąd człowiek zdolny jest do podnoszenia ręki na życie bliźniego. Formowanie sumienia jest zatem troską o godność człowieka. Jak powiedział ksiądz doktor, pojawia się też problem upomnienia braterskiego, o którym poucza nas sam Chrystus w Ewangelii. Upomnienie to wyraz zatroskania o godność drugiego człowieka, o to, jak on żyje. Upomnienie to wyraz miłości bliźniego. W tym kontekście sakrament pokuty i pojednania jawi się jako możliwość dana człowiekowi przez Boga do pojednania się z samym sobą, z zabitym dzieckiem przez aborcję, z kimś bliskim poddanym eutanazji, wreszcie z samym Stwórcą, który w swoje stworzenie wpisał niezwykły dar - godność osoby ludzkiej - jako coś, co strzeże człowieka jako człowieka.
Podsumowania sympozjum dokonał ks. dr Sławomir Mazur, podkreślając, że godność człowieka - na straży której stoi Kościół i która dana została człowiekowi przez Boga - jest czymś, co podnosi człowieka spośród wszystkich stworzeń na ziemi; czymś, co czyni człowieka szczególnie uprzywilejowanym w oczach Bożych; wreszcie czymś, co jest dla człowieka pomocą w dążeniu do świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję