Reklama

Wychowywać razem

Wydaje się oczywiste, że integracja w wychowaniu jest konieczna przede wszystkim dla dobra wychowanka. Dzisiaj jednak na polu wychowania harcują najróżnorodniejsze, bardziej lub mniej niezidentyfikowane obiekty. Dziecko jest szarpane przez różne ideologie i wzorce postępowania. Prawda i uczciwość pozostają trudno dostępnym towarem.
W dniach 23 i 24 października 2008 r. odbyła się w Gdańsku konferencja nt. „Wywiadówka profilaktyczna - integracja w wychowaniu «Wychowywać razem»”, zorganizowana przez Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia. Wzięli w niej udział: pedagodzy, psycholodzy, kuratorzy, nauczyciele, teolodzy, liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się wychowaniem oraz rodzice. Była to okazja do wspólnego poszukiwania pozytywnych rozwiązań. Senator Antoni Szymański omawiał funkcję wychowawczą współczesnej rodziny na tle ogólnych przemian społecznych. Przedstawiono profilaktyczne programy dla szkół proponowane przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu oraz działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i jej otwartość na problemy rodziców.
Interesująca była propozycja Piotra Kowalczuka z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, dotycząca możliwości organizowania w szkołach wydzielonej przestrzeni dla rodziców, zwanej „Pokojem rodzicielskim”. Aktywizacja rodziców w szkole wymaga przekazania konkretnego miejsca, gdzie mogliby oni przebywać, spotykać się i organizować swoją działalność na terenie szkoły.
Efekty wychowawcze przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” oraz współpracę z rodzicami omawiała Alina Strzałkowska, reprezentująca Gdańskie Centrum Edukacji Nauczycieli, oraz Szymon Grzelak z Fundacji „Homo Domini” im. Karola de Foucauld, który prezentował znakomity autorski program wizualno-muzyczny dla młodzieży.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady lekarzy dr. Roberta Pietrasa (seksuologa) i dr Grażyny Pacheckiej (ginekologa), którzy omawiali podstawowe zagrożenia zdrowotne młodych oraz wskazywali rodzicom i nauczycielom konkretne działania profilaktyczne.
Wpływ mediów na młodych i jego następstwa omawiał Tomasz Bilicki, dyrektor ds. programowych Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Podjęta też została tematyka dotycząca przygotowania młodych do przyjęcia daru życia.
Ks. prof. Janusz Balicki (UKSW) omówił najnowsze badania nad problemem eurosieroctwa. Omawiano też zagrożenia ze strony sekt oraz współpracę katechety ze szkołą, na przykładzie Szkolnych Kół Caritas.
Wszystkie teksty wykładów (wraz z nagraniem audio) oraz prezentacje w najbliższym czasie zostaną udostępnione na stronie internetowej: www.hli.org.pl w dziale konferencje. Zapraszamy!
Podczas podsumowującej dyskusji okrągłego stołu prowadzący - Piotr Kowalczuk jeszcze raz postawił pytanie na temat możliwości wspólnoty działań i celów różnych środowisk edukacyjnych. Dyskutanci wyrazili swoje poważne wątpliwości i niepokój o sześciolatki wysłane do szkół, pomimo szerokiego protestu rodziców. W dyskusji pojawiła się propozycja wykorzystywania możliwości realizacji obowiązku nauczania dzieci w domu rodzinnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w szachach - arcymistrz Duda pierwszym polskim triumfatorem

2021-08-05 17:16

[ TEMATY ]

szachy

Polak

arcymistrz

Wikipedia

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję