Reklama

Wychowywać razem

Wydaje się oczywiste, że integracja w wychowaniu jest konieczna przede wszystkim dla dobra wychowanka. Dzisiaj jednak na polu wychowania harcują najróżnorodniejsze, bardziej lub mniej niezidentyfikowane obiekty. Dziecko jest szarpane przez różne ideologie i wzorce postępowania. Prawda i uczciwość pozostają trudno dostępnym towarem.
W dniach 23 i 24 października 2008 r. odbyła się w Gdańsku konferencja nt. „Wywiadówka profilaktyczna - integracja w wychowaniu «Wychowywać razem»”, zorganizowana przez Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia. Wzięli w niej udział: pedagodzy, psycholodzy, kuratorzy, nauczyciele, teolodzy, liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się wychowaniem oraz rodzice. Była to okazja do wspólnego poszukiwania pozytywnych rozwiązań. Senator Antoni Szymański omawiał funkcję wychowawczą współczesnej rodziny na tle ogólnych przemian społecznych. Przedstawiono profilaktyczne programy dla szkół proponowane przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu oraz działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i jej otwartość na problemy rodziców.
Interesująca była propozycja Piotra Kowalczuka z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, dotycząca możliwości organizowania w szkołach wydzielonej przestrzeni dla rodziców, zwanej „Pokojem rodzicielskim”. Aktywizacja rodziców w szkole wymaga przekazania konkretnego miejsca, gdzie mogliby oni przebywać, spotykać się i organizować swoją działalność na terenie szkoły.
Efekty wychowawcze przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” oraz współpracę z rodzicami omawiała Alina Strzałkowska, reprezentująca Gdańskie Centrum Edukacji Nauczycieli, oraz Szymon Grzelak z Fundacji „Homo Domini” im. Karola de Foucauld, który prezentował znakomity autorski program wizualno-muzyczny dla młodzieży.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady lekarzy dr. Roberta Pietrasa (seksuologa) i dr Grażyny Pacheckiej (ginekologa), którzy omawiali podstawowe zagrożenia zdrowotne młodych oraz wskazywali rodzicom i nauczycielom konkretne działania profilaktyczne.
Wpływ mediów na młodych i jego następstwa omawiał Tomasz Bilicki, dyrektor ds. programowych Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Podjęta też została tematyka dotycząca przygotowania młodych do przyjęcia daru życia.
Ks. prof. Janusz Balicki (UKSW) omówił najnowsze badania nad problemem eurosieroctwa. Omawiano też zagrożenia ze strony sekt oraz współpracę katechety ze szkołą, na przykładzie Szkolnych Kół Caritas.
Wszystkie teksty wykładów (wraz z nagraniem audio) oraz prezentacje w najbliższym czasie zostaną udostępnione na stronie internetowej: www.hli.org.pl w dziale konferencje. Zapraszamy!
Podczas podsumowującej dyskusji okrągłego stołu prowadzący - Piotr Kowalczuk jeszcze raz postawił pytanie na temat możliwości wspólnoty działań i celów różnych środowisk edukacyjnych. Dyskutanci wyrazili swoje poważne wątpliwości i niepokój o sześciolatki wysłane do szkół, pomimo szerokiego protestu rodziców. W dyskusji pojawiła się propozycja wykorzystywania możliwości realizacji obowiązku nauczania dzieci w domu rodzinnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Wolność stała się dla nich zadaniem. Świętowanie Solidarności

2021-09-22 16:20

[ TEMATY ]

Solidarność

obelisk

Monika Jaworska

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

W Skoczowie poświęcono obelisk Solidarności.

Główne regionalne obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w tym roku odbyły się w Skoczowie. Rozpoczęły się otwarciem wystawy w salkach katechetycznych poświęconej historii skoczowskiej „Solidarności” i przygotowanej przez historyk Halinę Szotek, po czym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła była sprawowana Msza św. w intencji związku i świata pracy, koncelebrowana przez kapelana ks. Józefa Oleszkę i proboszcza ks. Witolda Grzombę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję