Reklama

Dla Polski

Sygnalizuję ważny fakt. Krakowska Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego wydała w tych dniach, dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, płytę Stanisława Markowskiego, fotografika i kompozytora, z jego kompozycjami muzycznymi do poezji niepodległościowej. Tytuł - słowa Zbigniewa Herberta: „Bądź wierny, idź!”. Pieśni wolności śpiewa kompozytor.

Reklama

Oto ich tytuły:
„Polonez artyleryjski” - Jan Lechoń
„Czerwona zaraza” - Józef Szczepański „Ziutek”
„Westchnienie”, „Kolęda” i „Z wiatrem” - Krzysztof Kamil Baczyński
„Pomnik Powstania Warszawskiego” - Jerzy Narbutt
„Piosenka” - Zbigniew Herbert
„Śpij Jezusku...” - Waleria Iwankiewicz-Grynkiewicz
„Rodakom z Wilna” - Bohdan Rudnicki
„Polska Podziemna” - Stanisław Baliński
„Słowo o krwi” - Tadeusz Śliwiak
„Żurawie” - Apti Bisultanow, poeta czeczeński
„Kindżał” - Akaki Cereteli, poeta gruziński
„Co się z Polską stało” - Stanisław Markowski
„Solidarni” - hymn NSZZ „Solidarność” - Jerzy Narbutt
„Przesłanie Pana Cogito” - Zbigniew Herbert, wiersz mówi Roman Hnatowicz.

Moje słowo do dyrekcji, nauczycieli i wychowawców szkół: Płyta „Bądź wierny, idź!” powinna znaleźć się w każdej szkole, służąc wychowaniu patriotycznemu młodzieży. Okładka płyty - fotografia Stanisława Markowskiego z czasu stanu wojennego: młodzi ludzie biegną, trzymając wysoko wzniesioną biało-czerwoną chorągiew. Bracie Stachu! Dziękuję, że dedykowałeś mi swoje, tworzone sercem utwory.

Podaję adres wydawcy płyty:
FUNDACJA CENTRUM DOKUMENTACJI CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
Al. Mickiewicza 22, 30-059 Kraków
tel./fax 0048 (0-12) 421-20-78, fundcdcn@if.uj.edu.pl
www.sowiniec.com.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję